CAPRIVI STRIP

Caprivi Strip na mapie Namibii wygląda dość osobliwie: wąski pasek lądu o długości 450 km. wcina się między Angolę a Botswanę, bardziej przypominając doklejony kawałek, niż integralną część kraju. Namibia otrzymała go, gdy w 1890 roku kanclerz Niemiec George Leo von Caprivi dokonał wymiany terytoriów z Brytyjskim Zjednoczonym Królestwem.

Historia

W zamian za oddanie pasa lądu dającego dostęp do rzeki Zambezi oraz Helgoland (wyspy na Morzu Północnym), Brytyjczycy uzyskali Zanzibar położony u brzegów Tanganiki (obecnie Tanzania). Popularnie nazywany Caprivi Strip (pas Caprivi) jest bazą wypadową dla turystów na bagna rzeki Okawango (Botswana), do Wodospadów Wiktorii (Zambia i Zimbabwe) oraz rezerwatu Chobe-Zambezi-Kwando. Można też zrobić pętlę jadąc do Botswany prosto na wschód z Windhoek i przejechać przez Deltę Okawango, Chobe i wyjechać na drogę powrotną na Caprivi Strip.

Caprivi Strip – najnudniejsza droga w Namibii… 500km z Rundu do Katima Mulilo…

Prowadzi przez niego jedna (za to baaardzo długa) asfaltowa droga Trans-Caprivi. Tutejszy krajobraz jest zupełnie odmienny od reszty Namibii: okrągłe chaty kryte liśćmi palm stoją na tle ściany zieleni. Początek pasa Caprivi to miejsce gdzie przez Namibię przepływa Okawango.

Okawango
Okawango

Jest tu szeroką rzeką i lokalne campingi organizują po niej spływy tradycyjnymi łodziami mokoro.

Okawango

Ngepi Camp

W rzece mieszkają hipopotamy – czasem wychodzą na brzeg i odwiedzają campingi! Za najciekawszy uchodzi Ngepi Camp: jest tu nawet basen-klatka w rzece, gdzie można się kąpać będąc obserwowanym przez krokodyle. Atrakcją w okolicy są małe kaskady Popa Falls.

Ngepi Camp
Ngepi Camp – ciekawe toalety!
Ngepi Camp

Parki narodowe

Od grudnia do marca spada tu 600 mm deszczu co sprawia, że jest to najbardziej deszczowy obszar kraju, a także najliczniej zamieszkały: znajduje się tu 450 gatunków zwierząt i 70% populacji ptaków Namibii. Ponieważ spora część Trans-Caprivi wiedzie przez tereny Bwabwata National Park należy uważać z szybkością i nie jeździć po nocy, gdyż przez drogę często przechodzą dzikie zwierzęta. Na pasie są jeszcze parki narodowe Mudumu, Nkasa Rupara oraz Mahango Core Area. Jeśli chcesz zobaczyć „Big Five” to tu masz szansę na zobaczenie bawoła.

Bwabwata National Park

Znajomi wspominali, jak to wiele lat temu jadąc o zmierzchu przez Caprivi mieli szczęście spotkać na drodze lwa. Zachwyceni turyści dokładnie go obfotografowali, lecz jakież było ich zdumienie, gdy po wywołaniu zdjęć zobaczyli odbicia lamp błyskowych w oczach jeszcze sześciu innych lwów! Otaczało ich całe stado! Historia ta najlepiej dowodzi, że Namibia to kraj, gdzie zwierzęta bywają naprawdę blisko ludzi.

Caprivi Strip – wioski widziane z drogi

Wioska kulturowa

W okolicy Kwando działa wioska kulturowa prezentująca tradycyjną kulturę Mafwe (więcej www.lcfn.info/en). My trafiliśmy do wioski będącej inicjatywą własną mieszkańców, co też było ciekawym doświadczeniem. Oczywiście były tańce, muzyka, ale i poznaliśmy trochę miejscowego życia i rzemiosła np. pokaz pracy kowali.

Kwando Village - pokaz tańców
Kwando Village – pokaz tańców
Kwando Village
Kwando Village

Miejsce gdzie pas Caprivi się rozszerza to region Zambezi. Największym miastem jest tu Katima Mulilo. W mieście są sklepy, banki – jeśli zamierzasz przekroczyć granicę w Ngoma (do Botswany) to ostatnie miejsce by wydać dolary namibijskie! W pobliżu znajduje się tu Misja Świętej Rodziny prowadzona przez polskie siostry zakonne.

Scenka przy drodze
Scenka przy drodze

UWAGA: Planując przejazd Caprivi uważaj na zachód słońca: jadąc od Katima Mulilo do Rundu będzie świecić ci w oczy.

 

Anna Kobus – www.travelnamibia.pl

PS. od Krzysztofa

Droga z Rundu do Katima Mulilo (ponad 500 km) jest najnudniejszą drogą w Namibii. Jadąc w kierunku zachodnim ma się non stop słońce w oczy po południu. Jeżeli macie pomysł na pojechanie tędy tylko po to by dojechać do Wodospadów Wiktorii to jest to bardzo zły pomysł. Taniej i ciekawiej jest wrócić do Windhoek, oddać samochód i polecieć do Victoria Falls. Zwierząt żadnych nie było poza jednym kameleonem na środku drogi. Przez większość część drogi marzyłem o znalezieniu ciężkiego kamienia by go położyć na pedale gazu (niestety tempomatu nie mieliśmy).

Przeczytaj o pięciu ciekawych ptakach w Namibii!


(c) TravelNamibia.pl


Więcej o Namibii w książce naszego autorstwa:
NAMIBIA. Przez pustynię i busz. (WYDANIE 2 ROZSZERZONE)
Do kupienia w naszym sklepie internetowym NAMIB.pl!


WYDANIE 2

Dla tych którzy chcą wynająć samochód:
Poradnik NAMIBIA SELF-DRIVE (ebook)
Do kupienia w naszym sklepie internetowym NAMIB.pl!


Podoba Ci się TravelNamibia.pl?
Doceń naszą pracę stawiając nam kawę. Serdecznie dziękujemy! Postaw mi kawę na buycoffee.to