Himba i Herero. Siostry po rozstaniu

Jechaliśmy przez Kaokoland, ziemie ludu Himba. Po kilku godzinach jazdy trzeba było po prostu odpocząć. Zatrzymaliśmy więc auto, by przygotować coś do jedzenia. Nagle, na pylistej drodze pojawiła się grupa kobiet.

Może wracały z targu, a może z odwiedzin w sąsiedniej wiosce. Gdy nas mijały, spróbowaliśmy z nimi porozmawiać, w czym pomogły nam bawiące się w cieniu auta nasze dzieci. Na migi pokazywaliśmy ile mają lat i dopytywaliśmy się o ich pociechy. Poczęstowaliśmy je też jabłkami, co do końca przełamało lody.

Choć dzieliła nas bariera językowa, łączył uniwersalny język uśmiechówi wzajemnego zaciekawienia. Kobiety zgodziły się na kilka portretów, po czym z przyjemnością oglądały się na wizjerze aparatu. Po chwili ruszyły dalej przed siebie. Nasze krótkie spotkanie dobiegło końca. W tym momencie dostrzegliśmy, jak dwie panie żywo o czymś rozmawiały.

Himba i Herero mówią tym samym językiem.
Himba i Herero mówią tym samym językiem.

To było doskonałe ujęcie pokazujące jak bardzo różnią się między sobą Himba i Herero, choć jeszcze sto lat temu wyglądały tak samo. Co ciekawe wybierając zdjęcia do naszej pierwszej książki o Namibii zupełnie je przeoczyłam! Dopiero robiąc porządki w archiwum, odkryłam to zdjęcie na nowo i zamieściliśmy w kolejnej książce.

Zajrzyj do wpisu „Uśmiech Herero

Anka AfrykAnka


(c) TravelNamibia.pl


Więcej o Namibii w książce naszego autorstwa:
NAMIBIA. Przez pustynię i busz. (WYDANIE 2 ROZSZERZONE)
Do kupienia w naszym sklepie internetowym NAMIB.pl!


WYDANIE 2

Dla tych którzy chcą wynająć samochód:
Poradnik NAMIBIA SELF-DRIVE (ebook)
Do kupienia w naszym sklepie internetowym NAMIB.pl!


Podoba Ci się TravelNamibia.pl?
Doceń naszą pracę stawiając nam kawę. Serdecznie dziękujemy! Postaw mi kawę na buycoffee.to