Kiedy jechać do Namibii? 12 miesięcy do wyboru!
Wiele osób pyta: kiedy jechać do Namibii? Właściwie poza krótką pora deszczową każdy moment jest dobry. Niżej opisujemy czym się różnią poszczególne okresy roku pod kątem turystyki.
Możecie do Namibii wyruszyć ze mną (Anką Afrykanką – tu jest kalendarz wypraw) lub samodzielnie (info o self drive poniżej a tu NOWA PUBLIKACJA czyli e-book pełen praktycznych informacji: poradnik self-drive).
Chcesz przeczytać więcej? Zajrzyj do naszej książki „Namibia. Przez pustynię i busz” do kupienia z autografem w naszym sklepie Namib.pl
Kiedy jechać – przegląd miesięcy:
STYCZEŃ – doskonała pora: jest zielono, ciepło, dni są długie (wschód o 6.15, zachód o 19.30). Zwykle nie pada, choć może być dużo chmur co docenią z kolei fotografujący. Trudniej obserwować zwierzęta (ale to dobry czas na ptaki), za to nigdzie nie ma tłumów. Na niektórych campingach będziecie sami, po deszczach szanse na kwiaty na pustyni.
LUTY–MARZEC – Trochę loteria, na północy może lać… Zaleta to brak turystów, niskie ceny, piękne chmury. Klimat się zmienia – również w Namibii więc to co kiedyś odradzano dziś staje się możliwe. Zdaniem niektórych to piękna pora – zwłaszcza na timelapsy (zmienne chmury)
KWIECIEŃ – jeszcze zielono ale już coraz mniejsze opady. Dobra pora, choć na północy (Etosza, Kunene) wciąż jest ryzyko deszczu.
koniec KWIETNIA–MAJ – piękna jesień (patrz zastrzeżenie kwietnia), idealna pora dla fotografów: deszcze zmyły kurz i pył, jest dużo zieleni, malownicze chmury i jeszcze ciepło. Na północy sporo wody, trudniej o spotkania ze zwierzętami. Droga nad Kunene może być zalana, szansa na wodę w Ruacana (wschód o 7.00, zachód o 18.30).
CZERWIEC–SIERPIEŃ – namibijska zima. Szczyt sezonu turystycznego. Temperatury za dnia około 20–25 stopni, w nocy mogą spaść nawet do zera. Przydatne ciepłe ubrania (czapki, rękawiczki)! Dni są wtedy krótsze (wschód o 7.30, zachód o 18.15). Doskonały czas na piesze wędrówki, spotkania ze zwierzętami oraz nocną obserwacje nieba (brak chmur). Niestety ciężko nocą wysiedzieć przy grillu!
WRZESIEŃ–LISTOPAD – kończy się pora sucha, w Etoszy zwierzęta są przy oczkach wodnych, po ulewie trzeba ich szukać. Wprawdzie deszcze (w pasie Caprivi) mogą popsuć plany, ale za to chmury tworzą malownicze zachody słońca. Przydatna kurtka przeciwdeszczowa! Dni dłuższe i cieplejsze (wschód 6.20, zachód 19.00).
GRUDZIEŃ – zaczyna się namibijskie lato. W interiorze robi się bardzo gorąco! Czasem pada, ale sylwester pod milionem gwiazd jest niezapomniany. Na Cape Cross rodzą się małe uchatki.
(c) przewodniknamibia.pl
Przeczytaj o podróżowaniu self drive w Namibii!
Zobacz relację z naszej wyprawy do Namibii!