KOLMANSKOP (Kolmannskuppe) Ghost Town

KOLMANSKOP (Kolmannskuppe) Ghost Town

Opuszczone miasto poszukiwaczy diamentów jest jedną z największych atrakcji południa Namibii.

Kolmanskop

Zacharias Lewala w 1908 roku znalazł pierwszy diament. Rozpoczęła się gorączka poszukiwań. W ciągu kilku miesięcy do Lüderitz ściągnęły rzesze awanturników i poszukiwaczy szczęścia.

Kolmanskop

Rząd niemiecki, bojąc się utraty kontroli nad drogocennymi (dosłownie!) terenami, błyskawicznie utworzył tu Sperrgebiet – strefę zakazaną, niedostępną dla zwykłych śmiertelników. W ekspresowym tempie powstała też kopalnia diamentów (jedna z najnowocześniejszych w tamtych czasach) – Kolmanskop.

Kolmanskop

Zatrudniani w niej inżynierowie z Niemiec przybywali z jedną walizką, a na miejscu dostawali wszystko, co było im potrzebne do życia. Pośród piasku zbudowano miasto. W czasach świetności mieszkało tu kilkadziesiąt rodzin. Zamknięty dla obcych świat miał swoje święta i rozrywki. Powstały tu sala teatralna i gimnastyczna, kręgielnia, piekarnia, a nawet fabryka lodu. Wodę pitną sprowadzano w baryłkach statkami z odległego o tysiąc kilometrów Kapsztadu. Ziemniaki – aż z Niemiec, bo miejscowe uprawy Burów nie mogły równać się smakiem z tymi z Europy.

Świetność trwała krótko: miasto opuszczono niespełna pięćdziesiąt lat po jego założeniu, gdy odkryto łatwiejsze w eksploatacji złoża w rzece Orange. Z czasem Kolmanskop stało się atrakcją turystyczną.

Miasteczko jest gotową scenografią do filmu o niszczycielskiej sile przyrody. Wędrując między pochłanianymi przez pustynię domami, oglądamy pozostałości cywilizacji unicestwianej przez naturę. Podłogi, niegdyś co sobota szorowane do połysku, dziś przykrywa dywan piasku, na którym swe ślady zostawiają jaszczurki i hieny.

Przez otwarte drzwi wpraszają się wydmy, co roku wyższe, aż pewnego dnia przykryją domy całkowicie. Być może kiedyś Kolmanskop zniknie, bo już dziś z pierwszego szeregu domów wystają z piasku tylko resztki dachów…

Film z KOLMANSKOP (Kolmannskuppe) Ghost Town

Zobacz również:

Welwiczja – najdziwniejsza z roślin

Zapraszamy do naszego sklepu internetowego NAMIB.pl – https://namib.pl


(c) TravelNamibia.pl


Więcej o Namibii w książce naszego autorstwa:
NAMIBIA. Przez pustynię i busz. (WYDANIE 2 ROZSZERZONE)
Do kupienia w naszym sklepie internetowym NAMIB.pl!


WYDANIE 2

Dla tych którzy chcą wynająć samochód:
Poradnik NAMIBIA SELF-DRIVE (ebook)
Do kupienia w naszym sklepie internetowym NAMIB.pl!


Podoba Ci się TravelNamibia.pl?
Doceń naszą pracę stawiając nam kawę. Serdecznie dziękujemy! Postaw mi kawę na buycoffee.to