INFORMACJE

Książki i filmy o Namibii (lub z Namibią w tle)

Zebraliśmy dla was książki i filmy, które dotyczą Namibii. Mamy nadzieję, że poniższa lista pomoże wam lepiej poznać ten kraj. I szczerze mówiąc trochę się zdziwiliśmy, ile tych filmów się znalazło!

Książki podróżnicze i reporterskie

Choć w Polsce nie ma za wielu książek poświęconych Namibii to kilka znaleźliśmy. Spis zaczynamy od naszej publikacji, bo z relacji wielu osób wiemy, że jest dla was wartościowym źródłem informacji (co nas bardzo cieszy!)

  • Namibia. Self-drive poradnik – Krzysztof Kobus. Ten e-book pozwoli wam przygotować własną podróż. Do kupienia w naszym autorskim sklepie TUTAJ

  • Tippi z Afryki – Sylvie Robert i Alain Degré dzieciństwo dziewczynki pośród afrykańskich zwierząt. Niesamowite zdjęcia autorstwa jej rodziców .
  • Rowerem i pieszo przez Czarny Ląd – Kazimierz Nowak, część jego podróży przebiegała przez Namibię.
  •  Książkę kupisz TUTAJ
  • Pięć kilometrów do bomby. Rowerem przez Afrykę – Elżbieta Wiejaczka, Tomasz Budzioch. Podróż poślubna rowerem przez 11 krajów (w tym Namibię).
  • Książkę kupisz TUTAJ

  • Witamy w białej Afryce – Wojciech Rogala. Reporterskie spojrzenie na Namibię przez pryzmat jej białych mieszkańców. Książkę kupisz TUTAJ
  • Zbrodnia Kajzera – David Olusoga, Casper W. Erichsen. Opis ludobójstwa Herero i Nama na początku XX w.
  • Zaginione białe plemiona – Riccardo Orizio, jeden z rozdziałów jest poświęcony Basterom – potomkom Buszmenów i Burów, żyjącym do dziś w Rehoboth.

Filmy przyrodnicze

Przed wyjazdem warto obejrzeć filmy przyrodnicze, bo dzięki temu będziesz lepiej wiedzieć, na co zwracać uwagę.

Łuskowce. Niezwykłe i pożądane (Pangolins – The World’s Most Wanted Animal) – film BBC Earth (2019) film kręcony częściowo w Namibii w ośrodku REST. (Uwaga: ośrodek został zamknięty w 2020)

Dzieci dzikich zwierząt (Netflix, 2022) – 1 i 2 odcinek pierwszego sezonu opowiada o uchatce Tabo i jej dorastaniu na wybrzeżu Namibii. W 2 odcinku poznacie też historię pewnego małego łuskowca.

  • Zabójcze królestwo Afryki (odc. 5 Kalahari, NatGeoTV, 2018)
  • Dzika Namibia (Wild Namibia) dokument Nat Geo Wild (2018)
  • Desert Lions – biolog Flip Stander z ekipą filmową BBC (2006-2007) dokumentowali życie pustynnych lwów na Wybrzeżu Szkieletowym i w okolicy Purros.
  • Namibia Surviving in the desert – (Blue Planet Film) piękne ujęcia przyrody i ludzi

Filmy etnograficzne

Poznaj mieszkańców Namibii: ich tradycje, kulturę i zwyczaje.

Namibia – A wild journey from Windhoek to Harnas – ciekawostka dla fanów technologii bo film jest w technologii 3D (najlepiej jest oglądać go w okularach 3D) i pokazuje różnorodne miejsca

Bobasy (Babies) – reż. Thomas Balmès jednym z bohaterów jest malutki Himba (2010) trailer tu:

  • Nǃai, the Story of a ǃKung Woman– reż. John Marshall (1980) pokazanie przez pryzmat życia trzydziestoletniej N!ai jak zmieniło się życie ludu San. Film realizowany przez 27 lat w okolicy Tsumkwe,
  • Łowcy (The Hunters) – reż. John Marshall (1957) Film pokazuje wędrówkę czterech myśliwych !Kung (należących do ludu San czyli Buszmenów) za żyrafą, co jest pretekstem do pokazania życia społecznego tego ludu i ich codziennego przetrwania na pustyni.

Filmy fabularne i reality show

Namibia co jakiś czas statystuje – tworzone tu filmy fabularne najczęściej pokazują urodę Namib. Wcale nas to nie dziwi, bo pustynia zawsze wychodzi zjawiskowo!

Filmy o Namibii lub kręcone w tym kraju.
Filmy o Namibii lub kręcone w tym kraju.
  • Baxu i giganci (Baxu and the Giants), reż. Florian Schott (2019) artystyczny film nakręcony w społeczności ludu San i dotyczący ochrony nosorożców.
  • Tales by light (Netflix) – (2017) Życie i śmierć cz 2 (sezon 2, odcinek 6) Stephen Dupont wyrusza na pustynię Namib, do Kolmanskoppe i na spotkanie z ludem San by odnaleźć piękno życia. Ludzie San zostali sfilmowani w wiosce kulturowej Ju/’Hoansi San Living Museum 😀 Kto był ten zobaczy trochę znajomych twarzy.
  • The Grand Tour – odcinek specjalny kręcony był w Namibii (2016) z niezapomnianymi ujęciami jazdy przez wydmy do Sandwich Harbour oraz szalonym zjazdem samochodami w Epupa Falls

  • Mad Max: Na drodze gniewu (Mad Max: Fury Road) – reż. George Miller (2015) Tłem do szaleńczych pościgów były wydmy okolic Swakopmund i krajobrazy Dorob National Park
  • 10,000 BC: Prehistoryczna legenda – reż. Roland Emmerich (2008) Film przygodowy dziejący się w pradawnych czasach, filmowany w RPA, Namibii, Nowej Zelandii i Tajlandii. Choć tygrysy szablozębne wygenerowano komputerowo, to wydmy pustyni Namib były sobą – i jak zwykle wyszły zjawiskowo.
  • Szkoła przetrwania (Man vs Wild) – The Discovery Channel (2008, sezon 2, odc 10) komandos Bear Grylls dociera na Kalahari gdzie ratuje Buszmenów. A nie, wróć, oni to kręcili w wiosce kulturowej Ju/’Hoansi San, więc sklep z browarem był tylko kilkaset metrów od planu filmowego 😉
  • Measures of Men – reż. Lars Kraume  film fabularny (2023): niemiecki etnolog wyrusza do Namibii podczas ludobójstwa Herero i Namaqua

  • Namibia: walka o wyzwolenie (Namibia. The Struggle for Liberation) – reż. Charles Burnett (2007 r). Pokazanie walki o niepodległość z perspektywy Sama Nujomy, przywódcy Organizacji Ludowej Afryki Południowo-Zachodniej i pierwszego prezydenta Republiki Namibii
  • Lot Feniksa (Flight of the Phoenix) – reż. John Moore (2004) Samolot rozbija się na pustyni Gobi, ocaleni z katastrofy walczą o przetrwanie. Schematyczny i przewidywalny scenariusz, ale wydmy Namib jak zawsze są piękne.

  • Bez granic (Beyond Borders) – reż. Martin Campbell (2003) Romans, z Afryką biedy i nierówności w tle plus Angelina Jolie jako Sara. I co prawda akcja dzieje się częściowo w Etiopii, ale film powstawał w Kanadzie, Tajlandii i Namibii (w rejonie Gobabis).
  • Czarny rumak (The Young Black Stallion) – reż Simon Wincer (2003) Disney, źrebak Shetan i jego przyjaźń z dziewczynką Neera . Plus piękne plenery Namibii (dolina Sossusvlei, Spitzkoppe) jako Arabii (film nakręcono dla kin IMAX, więc z rozmachem).

  • Cela (The Cell) – reż Tarsem Singh (2000) Jennifer Lopez jako psychoterapeutce przenikające do podświadomości seryjnego zabójcy. Z otwierającą film piękną poetycką sceną Jennifer zagubionej w bezkresie Namib (dolina Sossusvlei).
  • W sercu Afryki (A Far Off Place) – reż. Mikael Salomon (1993) – nieco naiwna historia dla młodych widzów o dzielnej trójce nastolatków uciekających przed kłusownikami pieszo przez pustynię. Warto dla krajobrazów (Zimbabwe, Namibia) i młodziutkiej Reese Witherspoon choć jak ktoś zna trochę geografię to nijak z Kalahari do Atlantyku nie idzie się cały czas przez piękne wydmy. Ale film ma swoje prawa 😀
  • Bogowie muszą być szaleni (Gods must be crazy) – reż. Jamie Uys (1980) – gdy z samolotu spada butelka coli, wprowadza sporo zamieszania w świat ludu San. Jeden z nich rusza, by oddać niechciany dar bogom. Zabawna i lekka komedia warta zobaczenia. Choć akcja filmu dzieje się w Botswanie i Południowej Afryce, to był realizowany w Tsumkwe (Namibia) i Botswanie. Jeden z tropicieli w Ju/’Hoansi San Living Museum opowiadał, że główną rolę w tym filmie grał jego dziadek.
Powstały aż cztery filmy pod tym tytułem!
Powstały aż cztery filmy pod tym tytułem!

2001: Odyseja kosmiczna. Świt ludzkości (2001: A Space Odyssey. The Dawn of Man) – reż. Stanley Kubrick (1968) – prolog filmu (dziejący się w Afryce ery kenozoicznej) i słynna scena z małpoludem rzucającym kość w niego wykorzystywała plener Spitzkoppe.

Wpis zawiera linki afiliacyjne – jeśli w nie klikniesz – dostaniemy prowizję, a ciebie to nic nie kosztuje 😀

Zobacz, jak wyglądały podróże książki o Namibii w Namibii 😀 Szykujesz się do wyjazdu? Przeczytaj co warto wiedzieć o safari w Etoszy.


(c) TravelPhoto.pl