Pustynia Namib. Dolina Sossusvlei – Martwa Rzeka

Najsłynniejszą atrakcją pustyni Namib jest Dead Vlei. Sfotografowana na tysiące sposobów stała się ikoną Namibii. Tymczasem Martwa Rzeka wciąż czeka na odkrycie.
Jadąc na wschód słońca w najsłynniejszej z Dolin nie masz szans zobaczyć rzeki, bo z campinigu Sesriem wyjeżdża się przed wschodem słońca. Podczas powrotu człowiek jest tak pełen wrażeń, że na niewiele wokół zwraca uwagę.

Panorama doliny Sossusvlei z lotu awionetką.
Panorama doliny Sossusvlei z lotu awionetką.

Tsauchab to samobójcza rzeka. Płynie pomiędzy rudymi górami, zbierając każdą napotkaną kroplę i zazdrośnie kryjąc ją przed słońcem. Właściwie płynie to za wiele powiedziane, bo latami sączy się pod piaskiem, a gdy dociera w głąb Doliny Sossusvlei oddaje swój skarb rosnącym tu drzewom. Do Atlantyku, położonego 60 kilometrów dalej, nigdy nie dociera… To taka Okawango w miniaturze, w kilkanaście minut obejdziesz jej królestwo. Czasem wędrowcy znużeniu upałem w Dead Vlei jadą tu, by odpocząć w cieniu rozłożystych wiecznie zielonych akacji.

Rzeka widziana w południe. Gorące powietrze tworzy iluzję wody.
Rzeka widziana w południe. Gorące powietrze tworzy iluzję wody.

Tsauchab nie jest wierną rzeką. Aby przetrwać na pustyni musisz się dostosować. Kiedyś, gdy wody było więcej, płynęła środkiem doliny. Ale w pewnym momencie zmieniła zdanie, kryjąc się u podnóża niebotycznych wydm Namib. Zdradzone drzewa przez wiele lat walczyły o przetrwanie, jednak ich los był przesądzony. Umarły z konarami wzniesionymi ku słońcu. Przez tysiące dni wiatr i piasek szlifowały je w pustynne dzieła sztuki.

Martwa rzeka, martwe drzewa...
Martwa rzeka, martwe drzewa…

Jadąc w głąb Doliny Sossusvlei zobaczysz je po prawej stronie. Daleko, u stóp wydm, pas zieleni znaczy obecny bieg rzeki. Pośrodku pustki zaś zdradzone drzewa znaczą wyschły nurt Martwej Rzeki. Jeśli szukasz miejsca na samotny zachód słońca – nie gnaj ku wydmom. Zatrzymaj się tutaj. Poczuj odwieczność pustyni i kruchość zmiennego losu. Gdy wsłuchasz się w śpiew wiatru, Martwa Rzeka odkryje przed tobą swe niezwykłe piękno…

Zajrzyj do wpisów z pustyni Namib:


(c) TravelNamibia.pl


Więcej o Namibii w książce naszego autorstwa:
NAMIBIA. Przez pustynię i busz. (WYDANIE 2 ROZSZERZONE)
Do kupienia w naszym sklepie internetowym NAMIB.pl!


WYDANIE 2

Dla tych którzy chcą wynająć samochód:
Poradnik NAMIBIA SELF-DRIVE (ebook)
Do kupienia w naszym sklepie internetowym NAMIB.pl!


Podoba Ci się TravelNamibia.pl?
Doceń naszą pracę stawiając nam kawę. Serdecznie dziękujemy! Postaw mi kawę na buycoffee.to