Mapa i GPS w Namibii – 6 podpowiedzi

Dobra mapa i GPS są absolutnie niezbędne w Namibii jeżeli decydujecie się jeździć samodzielnie. To nie fanaberia czy gadżeciarstwo, ale podstawowy element bezpieczeństwa. Z reguły to co jest w Polsce do kupienia nadaje się tylko do ogólnego planowania trasy. Nie nadaje się do nawigowania w terenie, chyba, że jakimś cudem uda Wam się kupić to o czym piszemy…

1. Atlas MapStudio

Mamy dwie edycje atlasu. Pierwsza bardzo nam się podoba ze względu na poręczność formatu. Sporo wewnątrz planów miast i atrakcji takich jak parki narodowe. Bardzo lubimy ten atlas mimo, że powstał w 2003 roku. W nowej edycji atlasu pozostały takie same mapy czyli mamy tu mapy drogowe bez poziomic! Więcej jest planów i mapek atrakcji turystycznych.

NAMIBIA – atlas dróg MapStudio
NAMIBIA – atlas dróg MapStudio
NAMIBIA – atlas dróg MapStudio – nowsza edycja
NAMIBIA – atlas dróg MapStudio – nowsza edycja

2. Darmowe mapy

Nie zachwycają zawartością, ale są dobre w planowaniu i mają całe katalogi obiektów typu gdzie zjeść lub przenocować z podanymi telefonami. Będąc w trasie można zarezerwować miejsce lub dowiedzieć się, czy restauracja działa. Dostaniemy je w punktach informacji turystycznej – na pewno są dostępne w Swakopmund.

NAMIBIA – mapy darmowe z informacji turystycznych
NAMIBIA – mapy darmowe z informacji turystycznych

3. Mapa Namibia Road Map

Kupicie ją na (prawie) każdej stacji benzynowej. Podręczna, tania (ok. 60 N$ czyli jakieś 16 zł). Na jeżdżenie zwykłymi drogami w zupełności wystarczy. To jest też świetna mapa, by zaznaczyć na niej trasę, a potem dokleić zdjęcia i powiesić w salonie jako pamiątkę z wyprawy.

NAMIBIA - Road Atlas.
NAMIBIA – Road Atlas.

4. Mapa Tracks4Africa

Krótko: jest ta mapa, później długo, długo nic,…. Wreszcie ww atlasy! Absolutnie NIEZBĘDNA przy jeżdżeniu i planowaniu szczegółowych tras w Namibii. Przede wszystkim mamy ukształtowanie terenu. Po drugie oprócz odległości mamy czas przejazdu danego odcinka. Nawet na naszym zdjęciu widać, że 45 km jedzie się dwie i pół godziny, a dwa odcinki po 25 km różnią czasem dwukrotnie!

Co ważne: podane czasy są NAJKRÓTSZYMI możliwymi. Zatem planując trasę dodajcie jeszcze co najmniej 20% czasu (na zdjęcia, jedzenie, odpoczynek). Nam zwykle czasy przejazdów wychodziły nawet 2 x dłużej – gdy np. lataliśmy po drodze dronem…

Dzięki tej mapie wiecie, że to co wygląda na skrót bo tylko 30 km, a nie 94 km wcale nie musi być czasowo skrótem. Przy drogach podawane są informacje ostrzegawcze (flash floods, sand,…) i informacje (permit – potrzebne zezwolenie na przejazd). Mapa jest po prostu jedyna i genialna. Kupić możecie ją w Windhoek lub w Swakopmund.

NAMIBIA – najlepsza mapa to Tracks4Africa
NAMIBIA – najlepsza mapa to Tracks4Africa

5. GPS

Możecie sobie zainstalować w smartfonie jedną z map w systemie OpenStreet, która przyda się kiedy będziecie poruszać się na piechotę po Windhoek lub Swakopmund. Natomiast GPS prawdziwy jest niezbędny jeżeli będziecie chcieli zjechać z utartych szlaków. O tym jakie GPSy przerabialiśmy i dlaczego teraz używamy Garmin GPSMAP 64s przeczytajcie tutaj.

Każdy GPS musi mieć mapę im lepsza tym lepiej dla nas i znowy wracamy do specjalistów od Afryki. Polecamy Track4Africa bo to mapa niezwykła robiona przez tych którzy faktycznie znają te miejsca stąd bezcenna ilość informacji co jest na lub z boku trasy. Wybitne drzewa, wychodnie z kryształami, ostrzeżenia o trudnych miejscach, podawanie charakteru drogi (rocky, sandy, gravel,…) i wiele innych.

NAMIBIA – Tracks4Africa dla GPS Garmin
NAMIBIA – Tracks4Africa dla GPS Garmin
NAMIBIA – Tracks4Africa dla GPS Garmin
NAMIBIA – Tracks4Africa dla GPS Garmin

Mapę możecie kupić przez internet i wgrać do GPSa jeszcze przed wyjazdem do Namibii. Przydaje się też przy planowaniu przejazdów ponieważ na komputerze można ją używać z BaseCamp.

Nie polecamy mapy tej w formie aplikacji na smartfon, wiele osób skarży się na jej złe działanie i chyba jest mniej dokładna. Mapa dzięki swojej dokładności nadaje się również do trekingów. Wyżej pokazany cały Brandberg, ale po przybliżeniu można wędrować dolinami mając doskonałą orientację w terenie.

6. MAPS.ME – przypadek szczególny

Ania ma wgrane Maps.Me w telefon, aby mieć zawsze pod ręką mapę. Ale pewnego razu mocno się zdziwiła, gdy zobaczyła planowany czas przejazdu. Aplikacja podawała iż z Henties Bay do Spitzkoppe będzie się jechać… prawie 5 godzin! Po prostej szutrowej drodze! Można mieć tę aplikację jako dodatkową mapę (wygodnie się według niej jeździ), ale nie należy wierzyć w czasy jakie wyświetla.

Maps.Me - czasy podają niewiarygodne.
Maps.Me – czasy podają niewiarygodne.

O mapie i GPS w Namibii na naszym kanale YT:

Zobacz relację z naszej rodzinnej podróży przez Namibię!

Przeczytaj 15 praktycznych porad na self drive w Namibii.


(c) TravelNamibia.pl


Więcej o Namibii w książce naszego autorstwa:
NAMIBIA. Przez pustynię i busz. (WYDANIE 2 ROZSZERZONE)
Do kupienia w naszym sklepie internetowym NAMIB.pl!


WYDANIE 2

Dla tych którzy chcą wynająć samochód:
Poradnik NAMIBIA SELF-DRIVE (ebook)
Do kupienia w naszym sklepie internetowym NAMIB.pl!


Podoba Ci się TravelNamibia.pl?
Doceń naszą pracę stawiając nam kawę. Serdecznie dziękujemy! Postaw mi kawę na buycoffee.to