NAMIBIA. Self-drive – wyjazd samodzielny

NAMIBIA. Self-drive

Dla mnie (Krzysztof) self drive to absolutna kwintesencja każdego pobytu w Namibii. Sami sobie żaglem, sterem i okrętem. Jest przygoda, są emocje.

Co to takiego self drive?

Prosta sprawa. Dostajecie samochód w pełni wyposażony w sprzęt turystyczny i ruszacie zwiedzać Namibię. Jesteście kierowcami, przewodnikami, kucharzami, prowadzicie samodzielne życie biwakowe. Samochód ma na dachu namioty, które się błyskawicznie rozkładają, lodówkę, kuchnię, grilla,…. To co potrzebujecie to rzeczy osobiste, aparaty fotograficzne i głód poznania. Resztę będziecie mieli na miejscu.

Na końcu piszemy dla kogo NIE jest to dobry pomysł na wyjazd. Na pewno jeżeli męczy cię wyjazdowa logistyka i nie masz w tym doświadczenia, nie chcesz gotować i prowadzić pełnego życia biwakowego oraz nie czujesz się pewnie za kierownicą to lepiej wybierz opisywany przez Anię wyjazd w małej grupie z lokalnymi przewodnikami i kierowcami oraz polskim pilotem (linki na końcu).

Kliknij i kup z autografem
Kliknij i kup z autografemhttps://namib.pl/pl/p/Ksiazka-ZWIERZETA-AFRYKI-Przewodnik-na-safari/785

Samochód

Samochody to Toyoty typu pickup z odpowiednią zabudową. W kabinie macie wygodne miejsce dla 4 osób lub mniej wygodne dla pięciu. Zamiast otwartej części bagażowej jest zrobiona zabudowa otwierana na 3 strony gdzie są wszystkie bagaże i sprzęt biwakowy. Jest również lodówka. Nad kabiną i nad częścią bagażową są dwa namioty. Jak się je rozkłada – zobaczcie na filmie tutaj.

<em><strong>NAMIBIA - wyjazd self drive na Zwrotniku Koziorożca</strong></em>
NAMIBIA – wyjazd self drive na Zwrotniku Koziorożca

Samochody mają na wyposażeniu również GPS z nawigacją. Koła zapasowe są z reguły dwa. Do tego jest kompresor potrzebny nie tylko przy ew. zmianie koła, ale do powrotu do wyższego ciśnienia po spuszczeniu powietrza do jazdy po sypkim piasku.

Sprzęt biwakowy

Wyposażenie biwakowe bywa różne ale zawsze jest stolik i 4 krzesła oraz wszystko co jest potrzebne do gotowania (duża butla gazowa + garnki, patelnie). Są sztućce, talerze, kubki, miski, itd… Oczywiście są również śpiwory. Jeżeli jesteście w Namibii naszym latem musicie pamiętać, że w dzień będziecie mieć temperaturę np. 24 stopnie, ale w nocy może tylko 5 stopni! Nie dziwcie się, że na wyposażeniu są śpiwory, a nie prześcieradełka do okrycia! Ale… Jeżeli jedziecie naszym latem warto zabrać ze sobą (szczególnie dla dzieci) własne śpiwory z komfortem od 5 stopni lub nawet od zera!

Podstawy jazdy (więcej w oddzielnym artykule)

Ruch jest LEWOSTRONNY! Łatwo się przyzwyczaić. Nasza rada jest prosta: nie jedźcie jeżeli nie czujecie się zbyt pewnie do centrum Windhoek pierwszego dnia.

Polecamy noclegi w Arrebush Lodge. Ok. 700 metrów w kierunku na Sesriem jest centrum handlowe gdzie dokonacie wszystkich zakupów i macie łatwy wyjazd z miasta. Pamiętajcie, że samochody turystyczne są traktowane jako „specjalnej troski” więc nawet jak coś nieporadnie Wam wychodzi to się nie stresujcie. Dobrym patentem jest zobaczenie jak jadą miejscowi. W trasie nie ma żadnych problemów z ruchem bo jak miną Was ze trzy samochody dziennie to już sporo!

Nawigacja, orientacja

Namibia ma bardzo dobrze zrobione oznakowania. Nie ma żadnych problemów nawigacyjnych jeżeli jedziemy utartymi szlakami. Każda droga ma oznaczenia numeryczne (przynajmniej), a na skrzyżowaniach są drogowskazy. Oczywiście posiadanie GPS jest o tyle dobre, że w razie awarii możemy dokładnie powiedzieć gdzie jesteśmy, ale przy standardowych trasach nie jest niezbędny i właściwie pomaga tylko odpowiedzieć na pytanie „daleko jeszcze?”. GPS jest za to bezwzględnie potrzebny przy wyprawach offroad.

Rezerwacje noclegów

W sezonie warto zamówić nie tylko wypożyczenie samochodu, ale  i  zamówić rezerwację noclegów na trasie. Są takie miejsca, że bez wcześniejszej rezerwacji możecie nie mieć noclegu np. w parkach narodowych Sesriem lub Etoszy. Pomiędzy tymi miejscami są np. campingi miejscowej społeczności gdzie powinniście bez problemu dostać miejsce.

Dla kogo NIE jest polecany self drive?

Jeżeli nie czujesz się pewnie za kierownicą, nie próbowałeś jechać przez piasek czy też błoto to raczej nie planuj self drive w Namibii.

Jeżeli nie poświęcisz czasu w Polsce na dobre przygotowanie samodzielnej wyprawy to nie planuj self drive w Namibii.

Jeżeli masz problem ze zmianą koła w Polsce to nie planuj self drive w Namibii.

Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest wycieczka zorganizowana o której pisze Ania. Nie będziesz się martwił i stresował problemami technicznymi, więcej czasu ty jako potencjalny  kierowca będziesz miał na podziwianie krajobrazów, fotografowanie,… Pozostaną prace biwakowe i biwakowe życie tyle, że w niewielkiej grupie bo takie jeżdżą po Namibii.

PRZECZYTAJ PORADNIK DLA RUSZAJĄCYCH NA WYPRAWĘ SELF DRIVE PO NAMIBII!


Zobacz również: NAMIBIA Z BIUREM PODRÓŻY, NAMIBIA RODZINNIE


(c) TravelPhoto.pl


Więcej o Namibii w książce naszego autorstwa:
NAMIBIA. Przez pustynię i busz. (WYDANIE 2 ROZSZERZONE)
Do kupienia w naszym sklepie internetowym NAMIB.pl!


WYDANIE 2

Dla tych którzy chcą wynająć samochód:
Poradnik NAMIBIA SELF-DRIVE (ebook)
Do kupienia w naszym sklepie internetowym NAMIB.pl!


Podoba Ci się TravelNamibia.pl?
Doceń naszą pracę stawiając nam kawę. Serdecznie dziękujemy! Postaw mi kawę na buycoffee.to