NAMIBIA – telefony komórkowe i internet mobilny

NAMIBIA – telefony komórkowe i internet mobilny

Czy możemy mieć w Namibii telefon komórkowy z transmisją danych? To jedno z najczęściej zadawanych pytań… TAK! MOŻECIE MIEĆ! A jak to zrobić by mieć i co z tego wynika w praktyce – zapraszam do lektury…

NAMIBIA i mobilny internet

Mobilny internet jest w Namibii jak jednorożec… Podobno jest ale niewielu go widziało. I tak kończy się najczęściej szukaniem ławeczki blisko recepcji na campingu lub hotelu by skorzystać z WiFi.

No ale… Jak popatrzycie na mapę zasięgu MTC (główny dostawca telefonii komórkowej, o innych nawet nie myślcie) to pokrycie nie jest złe ale to… 2G… DWA GIE!!!! A jak jest dobrze to macie 3G. To znaczy, że może lepiej poszukajcie miejsca przy recepcji…

No dobrze ale nie samym internetem i social media człowiek żyje! Telefon w Namibii jest potrzebny bardzo często. Warto mieć miejscowy numer. Zamawiamy jakąś usługę i coś się dzieje to warto się skomunikować. Zamówić stolik na wieczór w restauracji,… wezwać pomoc,… uprzedzić o…

Ale tak naprawdę telefon to bezpieczeństwo! Przede wszystkim do komunikacji z firmą wypożyczającą samochód na self-drive.

Kupujemy kartę prepaid

Dokonamy zakupu na lotnisku w kantorku MTC. Pamiętajcie, że potrzebujecie KARTĘ SIM, a nie zdrapkę z doładowaniem i często dostępność kart SIM nie jest łatwa, więc zaczynamy od lotniska!  Warto z Polski przywieźć telefon, który nam dobrze służył jeszcze rok temu, ale poddaliśmy się konsumpcjonizmowi i mamy nowy. Bierzemy taki „stary” telefon już skonfigurowany z programami do poczty, FB, WhatsApp,… Niech ma kartę pamięci lub pamięć wewnętrzną wyczyszczoną ze starych zdjęć i śmieci by było miejsce na nowe zdjęcia. Bo nawet jak macie SUPER aparat foto to zdjęcie z komórki do babci wyślecie od razu, a jak będą na nim wnusie…

UWAGA! Pamiętajcie, że jeżeli będziecie kupować kartę tam, gdzie tylko sprzedają i nie konfigurują telefonów to musicie mieć ze sobą SIM Tool (ta szpilka do wysuwania szufladki z kartami jeżeli macie taki telefon) oraz jeżeli wasz telefon działa na większe karty to przejściówkę na potrzebną wielkość.

Kiedy wejdziecie już do hali przylotów popatrzcie na nią gdzie jest kantorek MTC – logo niżej…

MTC_logo

Tam dajemy telefon i prosimy o kartę SIM ponieważ właśnie przyjechaliśmy. Karta kosztuje zaledwie 7 N$. Pamiętajcie aby poprosić o zapisanie waszego namibijskiego nr telefonu, a jak zgubicie kartkę to należy na klawiaturze napisać #161# i zostanie wyświetlony numer komórki. KARTA JEST WAŻNA 2 MIESIĄCE BEZ DOŁADOWANIA! Jeżeli przez dwa miesiące nie zostanie zasilone konto musicie kupić nową kartę SIM.

Teraz wybieramy plan komórkowy. W styczniu 2020 plany pre-paid tak się prezentują a nazywają się Aweh. Aweh w slangu oznacza… np. Hello!

Wybraliśmy jako najlepszy plan AWEH GIG za 32 N$ netto (+15% VAT). Dlaczego? Jest najbardziej „europejski”. Ma 500MB na media społecznościowe (WhatsApp), które nie wchodzą w pakiet danych do odbierania maili i surfowania. Jest też drugi pakiet za 32 N$ ale on jest bardziej namibijski, służy do rozmawiania, a nie surfowania.

Pytanie: Jesteśmy 3 tygodnie w Namibii. Dlaczego nie wziąć pakietu najdroższego z największą ilością wszystkiego? Problem polega na tym, że te 500MB i cała reszta w planie to ma termin przydatności do spożycia… 7 dni od aktywacji!

Kiedy jedziecie po Namibii nie ma non-stop zasięgu, a szczególnie transmisji danych. Najczęściej nie jesteście w stanie  wykorzystać tych przykładowych 500MB danych zbyt szybko. Nagle kończy się okres 7 dni i… nie ma nic na karcie. Nawet jakbyście mieli pakiet z 4 GB to po wykorzystaniu w 7 dni np. 720 MB, resztę tracicie.

Aby uniknąć takich sytuacji warto kupić taki niewielki pozornie pakiet i… zdrapki. Jeżeli w drodze skończą się Wam dane to wysyłacie SMSa z kodem ze zdrapki i macie doładowanie. Zdrapki kupicie wszędzie, w każdej wiosce i sklepiku, ale najlepiej kupić przynajmniej jedną na lotnisku.

Praktyka

Najważniejsze w Namibii jest to, że telefon działa w każdym ważnym miejscu dla turystyki. Niedaleko masztu GSM mamy transmisję danych 3G. Jest to szybkość, której większość z Was nie pamięta z Polski, ale jak działa to działa. Jak działa! Duży wpływ na łącza mają warunki pogodowe. Deszcz, wiatr powodują obniżenie jakości lub zerwanie łącza. Zdarza się też: No power, no connection!

W efekcie większość chcących wysłać do babci zdjęcie z Namibii szuka miejsca przy recepcji i WiFi. Pamiętajcie jednak, że niekiedy router wyłączany jest np. o 22:00. Nie kupujcie dostępu do internetu np. w Sesriem na campingu NWR bo to kompletne nieporozumienie i wyrzucanie pieniędzy!

Czy warto mieć telefon lokalny skoro są takie ograniczenia? ABSOLUTNIE TAK! Kosztuje niewiele, a wspomaga to co najważniejsze: BEZPIECZEŃSTWO! Likwiduje na pewno część stresu jaki powodowany jest wyprawą w nieznany teren.

Przykładowe zasięgi MTC

Zobaczmy najpierw jak to wygląda w skali kraju…

NAMIBIA - telefony komórkowe i internet mobilny

W praktyce legendę tłumaczymy tak:

  • 2G limited – wiatr musi zwiewać fale radiowe w naszą stronę
  • 2G good – da się pogadać
  • 3G – może pojawią się dane komórkowe
  • 4G – tylko w centrach głównych miast i ośrodków handlowo-usługowych regionu

A teraz zobaczmy mapę wybranych miejsc.

MTC - zasięg telefonii komórkowej w Sesriem NAMIBIA - telefony komórkowe i internet mobilny
MTC – zasięg telefonii komórkowej w Sesriem

Jak widzicie nie szukajcie zasięgu w Dead Vlei! Jasny niebieski to ten gorszy zasięg, ciemniejszy niebieski to ten lepszy.

MTC - zasięg w okolicy Swakopmund, Wybrzeże Szkieletów NAMIBIA - telefony komórkowe i internet mobilny
MTC – zasięg w okolicy Swakopmund, Wybrzeże Szkieletów

Ciekawie wygląda Waterberg, zasięg gdzieś od White Lady Lodge na północnych stokach.

MTC - zasięg telefonii komórkowej w Etoszy NAMIBIA - telefony komórkowe i internet mobilny
MTC – zasięg telefonii komórkowej w Etoszy

Na każdym campingu NWR w południowo-wschodniej  części Etoszy jest przekaźnik GSM.

Przez lata obserwujemy powolny postęp jeżeli chodzi o zasięg telefonii komórkowej i stabilność działania , ale bywa niekiedy też tak, że można być sfrustrowanym siedząc 10 m od przekaźnika GSM w takim Purros z piwkiem pod sklepem i „no connection” podobnie jak 100 metrów od przekaźnika w Epupa Falls…

Najlepszy sposób komunikacji z Polską: WhatsApp

Strona MTC Namibia: mtc.com.na

Zobacz również: Wyjazd self-drive do Namibii na 3-tygodnie

Krzysztof Kobus – TravelNamibia.pl


(c) TravelNamibia.pl


Więcej o Namibii w książce naszego autorstwa:
NAMIBIA. Przez pustynię i busz. (WYDANIE 2 ROZSZERZONE)
Do kupienia w naszym sklepie internetowym NAMIB.pl!


WYDANIE 2


(c) TravelNamibia.pl