NAMIBIA – telefony komórkowe i internet mobilny
NAMIBIA – telefony komórkowe i internet mobilny
Czy możemy mieć w Namibii telefon komórkowy z transmisją danych? To jedno z najczęściej zadawanych pytań… TAK! MOŻECIE MIEĆ! A jak to zrobić by mieć i co z tego wynika w praktyce – zapraszam do lektury…
Spis treści:
Więcej praktycznych info? Zobacz nasz nowy Poradnik self-drive!
NAMIBIA i mobilny internet
Mobilny internet jest w Namibii jak jednorożec… Podobno jest ale niewielu go widziało. I tak kończy się najczęściej szukaniem ławeczki blisko recepcji na campingu lub hotelu by skorzystać z WiFi.
No ale… Jak popatrzycie na mapę zasięgu MTC (główny dostawca telefonii komórkowej, o innych nawet nie myślcie) to pokrycie nie jest złe ale to… 2G… DWA GIE!!!! A jak jest dobrze to macie 3G. To znaczy, że może lepiej poszukajcie miejsca przy recepcji…
No dobrze ale nie samym internetem i social media człowiek żyje! Telefon w Namibii jest potrzebny bardzo często. Warto mieć miejscowy numer. Zamawiamy jakąś usługę i coś się dzieje to warto się skomunikować. Zamówić stolik na wieczór w restauracji,… wezwać pomoc,… uprzedzić o… Ale tak naprawdę telefon to bezpieczeństwo! Przede wszystkim do komunikacji z firmą wypożyczającą samochód na self-drive.
No i zmienia się… Niekiedy pojawiają się nowe nadajniki i nagle stabilność i szybkość łącza się poprawia chociaż mapy w MTC tego nie pokazują.
Kupujemy kartę prepaid
Dokonamy zakupu na lotnisku w kantorku MTC. Pamiętajcie, że potrzebujecie KARTĘ SIM, a nie zdrapkę z doładowaniem i często dostępność kart SIM nie jest łatwa lub na zakup gdzie indziej nie ma czasu, więc zaczynamy od lotniska!
Uwaga!
Od roku 2023 WSZYSTKIE karty SIM są przypisywane do konkretnej osoby. Karta kupiona np. na stacji benzynowej NIE BĘDZIE DZIAŁAĆ jeżeli nie zostanie zarejestrowana w sklepie MTC lub u autoryzowanego dealera. Konieczny jest paszport! Dostajemy po rejestracji kod PUK i możemy odblokować kartę SIM.
Aktualizacja lipiec 2024
Polecamy zakup karty ZANIM WYJDZECIE DO HALI PRZYLOTÓW tam gdzie odbiera się bagaże! Jest tam nowy kantorek MTC i nie ma kolejki. W hali przylotów, tam gdzie wychodzicie po odbiorze bagaży, będzie kolejka!
Algorytm zakupu:
- Jeżeli jesteście rodziną, czwórką przyjaciół, to nie każdy musi rejestrować na siebie kartę SIM. JEDNA OSOBA rejestruje się. To dramatycznie przyspiesza czas jaki potrzebujecie do zakupu kart SIM.
- Po rejestracji ta osoba bierze tyle kart SIM na siebie ile trzeba np. 4 szt
Uwaga!
Ponieważ jesteśmy jeszcze nie w hali przylotów warto mieć pieniądze w gotówce jak na wizę. Przypominamy, że w Namibii płacimy dolarami namibijskimi lub randami RPA (kurs 1:1) i randy możemy kupić bez problemy w Polsce – w tabeli kantorów oznaczenie ZAR.
Tak było dotychczas
Kartę i doładowanie można kupić na lotnisku w kantorze MTC (zwykle jest tam kolejka) oraz naprzeciwko MTC w sklepie TECHLINK (już nie sprzedają).
Warto z Polski przywieźć telefon, który nam dobrze służył jeszcze rok temu, ale poddaliśmy się konsumpcjonizmowi i mamy nowy. Bierzemy taki „stary” telefon już skonfigurowany z programami do poczty, FB, WhatsApp,… Niech ma kartę pamięci lub pamięć wewnętrzną wyczyszczoną ze starych zdjęć i śmieci by było miejsce na nowe zdjęcia. Bo nawet jak macie SUPER aparat foto to zdjęcie z komórki do babci wyślecie od razu, a jak będą na nim wnusie…
UWAGA! Pamiętajcie, że jeżeli będziecie kupować kartę tam, gdzie tylko sprzedają i nie konfigurują telefonów to musicie mieć ze sobą SIM Tool (ta szpilka do wysuwania szufladki z kartami jeżeli macie taki telefon) oraz jeżeli wasz telefon działa na większe karty to przejściówkę na potrzebną wielkość.
Kiedy wejdziecie do terminala popatrzcie gdzie jest kantorek MTC – logo niżej…
Kantorki są tam gdzie odbiera się bagaże (polecamy – mała kolejka) i w hali przylotów na wyjściu (nie polecamy – duża kolejka). Tam dajemy telefon i prosimy o kartę SIM ponieważ właśnie przyjechaliśmy. Karta kosztuje zaledwie 7 N$. Pamiętajcie aby poprosić o zapisanie waszego namibijskiego nr telefonu, a jak zgubicie kartkę to należy na klawiaturze napisać #161# i zostanie wyświetlony numer komórki. KARTA JEST WAŻNA 2 MIESIĄCE BEZ DOŁADOWANIA! Jeżeli przez dwa miesiące nie zostanie zasilone konto musicie kupić nową kartę SIM.
UWAGA: po zakupie karty prepaid warto zrobić zdjęcie albo spisać numery PIN i PUK (do odblokowania karty). Zdjęcie zrób INNYM telefonem (bo jak ci się zablokuje to nie masz dostępu do zdjęć).
Taryfy czyli ile danych w pakiecie (aktualizacja lipiec 2024)?
Teraz wybieramy plan komórkowy. Najlepsze nazywają się Aweh. Aweh w slangu oznacza… np. Hello!
Dotychczas było tak, że:
Jesteśmy 3 tygodnie w Namibii. Dlaczego nie wziąć pakietu najdroższego z największą ilością wszystkiego? Problem polega na tym, że te 500MB i cała reszta w planie to ma termin przydatności do spożycia… 7 dni od aktywacji!
Kiedy jedziecie po Namibii nie zawsze jest zasięg, a szczególnie transmisji danych. Najczęściej nie jesteście w stanie wykorzystać tych przykładowych 500MB danych zbyt szybko. Nagle kończy się okres 7 dni i… nie ma nic na karcie. Nawet jakbyście mieli pakiet z 4 GB to po wykorzystaniu w 7 dni np. 720 MB, resztę tracicie. Aby uniknąć takich sytuacji warto kupić taki niewielki pozornie pakiet i… zdrapki. Jeżeli w drodze skończą się Wam dane to wysyłacie SMSa z kodem ze zdrapki i macie doładowanie. Zdrapki kupicie wszędzie, w każdej wiosce i sklepiku, ale najlepiej kupić przynajmniej jedną na lotnisku.
Obecnie (2024) polecamy plan AWEH ULTRA!
Należy pamiętać, że operator zmienia plany. Jest jak u nas. Obecnie najlepszym planem na wyjazd do miesiąca jest plan AWEH ULTRA. Jest ważny 30 dni od zakupu i ma dużo danych w pakiecie!
To co nas najbardziej interesuje to mamy 16G danych! Dodatkowo podczas „happy hour” od północy do 6 rano mamy 300G danych! No i jeszcze raz podkreślam – ważny jest pakiet na 30 dni!
Kosztuje 249 N$ (netto bez VAT – tak ceny podaje MTC) czyli + 15% = 286 N$ czyli w przeliczeniu to ok. 15 Euro lub 65 zł.
Doładowanie telefonu
Jest bardzo proste! Kupujesz zdrapkę lub kupon w automacie (są w sklepach, na stacjach benzynowych) albo w kasie sklepu. Dostajesz voucher a na niej kilkucyfrowy PIN. Wysyłasz te cyfry SMS-em pod nr 13200 (instrukcja jest zawsze wydrukowana z tym PIN). Po chwili dostajesz info, że twoje konto zostało zasilone. Na początku można poprosić kogoś z miejscowej obsługi o pomoc.
Podoba Ci się ten wpis?
Będzie nam miło jak postawisz nam kawę – dziękujemy!
Praktyka czyli szybkość transmisji
Najważniejsze w Namibii jest to, że telefon działa w każdym ważnym miejscu dla turystyki. Niedaleko masztu GSM mamy transmisję danych 3G. Jest to szybkość, której większość z Was nie pamięta z Polski, ale jak działa to działa. Jak działa! Duży wpływ na łącza mają warunki pogodowe. Deszcz, wiatr powodują obniżenie jakości lub zerwanie łącza. Zdarza się też: No power, no connection!
W efekcie większość chcących wysłać do babci zdjęcie z Namibii szuka miejsca przy recepcji i WiFi. Pamiętajcie jednak, że niekiedy router wyłączany jest np. o 22:00. Nie kupujcie dostępu do internetu np. w Sesriem na campingu NWR bo to kompletne nieporozumienie i wyrzucanie pieniędzy!
Czy warto mieć telefon lokalny skoro są takie ograniczenia? ABSOLUTNIE TAK! Kosztuje niewiele, a wspomaga to co najważniejsze: BEZPIECZEŃSTWO! Likwiduje na pewno część stresu jaki powodowany jest wyprawą w nieznany teren.
Przykładowe zasięgi MTC
Zobaczmy najpierw jak to wygląda w skali kraju…
W praktyce legendę tłumaczymy tak:
- 2G limited – wiatr musi zwiewać fale radiowe w naszą stronę
- 2G good – da się pogadać
- 3G – może pojawią się dane komórkowe
- 4G – tylko w centrach głównych miast i ośrodków handlowo-usługowych regionu
- 5G – wprowadzone pilotażowo w 2024 roku osiągając szybkość 1.4 Gbps (oczywiście w stolicy)
A teraz zobaczmy mapę wybranych miejsc.
Jak widzicie nie szukajcie zasięgu w Dead Vlei! Jasny niebieski to ten gorszy zasięg, ciemniejszy niebieski to ten lepszy.
Ciekawie wygląda Brandberg, zasięg gdzieś od White Lady Lodge na północnych stokach.
Na każdym campingu NWR w południowo-wschodniej części Etoszy jest przekaźnik GSM.
Przez lata obserwujemy powolny postęp jeżeli chodzi o zasięg telefonii komórkowej i stabilność działania , ale bywa niekiedy też tak, że można być sfrustrowanym siedząc 10 m od przekaźnika GSM w takim Purros z piwkiem pod sklepem i „no connection” podobnie jak 100 metrów od przekaźnika w Epupa Falls…
Najlepszy sposób komunikacji z Polską: WhatsApp
Strona MTC Namibia: mtc.com.na
Zobacz również: Wyjazd self-drive do Namibii na 3-tygodnie
Krzysztof Kobus – TravelNamibia.pl
(c) TravelNamibia.pl
Więcej o Namibii w książce naszego autorstwa:
NAMIBIA. Przez pustynię i busz. (WYDANIE 2 ROZSZERZONE)
Do kupienia w naszym sklepie internetowym NAMIB.pl!
Dla tych którzy chcą wynająć samochód:
Poradnik NAMIBIA SELF-DRIVE (ebook)
Do kupienia w naszym sklepie internetowym NAMIB.pl!
Podoba Ci się TravelNamibia.pl?
Doceń naszą pracę stawiając nam kawę. Serdecznie dziękujemy!