NAMIBIA – telefony komórkowe i internet mobilny (aktualizacja 2023)

NAMIBIA – telefony komórkowe i internet mobilny

Czy możemy mieć w Namibii telefon komórkowy z transmisją danych? To jedno z najczęściej zadawanych pytań… TAK! MOŻECIE MIEĆ! A jak to zrobić by mieć i co z tego wynika w praktyce – zapraszam do lektury…

Więcej praktycznych info? Zobacz nasz nowy Poradnik self-drive!

NAMIBIA i mobilny internet

Mobilny internet jest w Namibii jak jednorożec… Podobno jest ale niewielu go widziało. I tak kończy się najczęściej szukaniem ławeczki blisko recepcji na campingu lub hotelu by skorzystać z WiFi.

No ale… Jak popatrzycie na mapę zasięgu MTC (główny dostawca telefonii komórkowej, o innych nawet nie myślcie) to pokrycie nie jest złe ale to… 2G… DWA GIE!!!! A jak jest dobrze to macie 3G. To znaczy, że może lepiej poszukajcie miejsca przy recepcji…

No dobrze ale nie samym internetem i social media człowiek żyje! Telefon w Namibii jest potrzebny bardzo często. Warto mieć miejscowy numer. Zamawiamy jakąś usługę i coś się dzieje to warto się skomunikować. Zamówić stolik na wieczór w restauracji,… wezwać pomoc,… uprzedzić o…

Ale tak naprawdę telefon to bezpieczeństwo! Przede wszystkim do komunikacji z firmą wypożyczającą samochód na self-drive.

Automat do kupienia doładowania.
Automat do kupienia doładowania do telefonu.

Kupujemy kartę prepaid

Dokonamy zakupu na lotnisku w kantorku MTC. Pamiętajcie, że potrzebujecie KARTĘ SIM, a nie zdrapkę z doładowaniem i często dostępność kart SIM nie jest łatwa, więc zaczynamy od lotniska!

Uwaga!

Kartę i doładowanie można kupić na lotnisku w kantorze MTC (zwykle jest tam kolejka) oraz naprzeciwko MTC w sklepie TECHLINK (bez kolejki). Przemiłe panie pomogą wszystko ogarnąć.

Uwaga!

Od roku 2023 WSZYSTKIE karty SIM są przypisywane do konkretnej osoby. Karta kupiona np. na stacji benzynowej NIE BĘDZIE DZIAŁAĆ jeżeli nie zostanie zarejestrowana w sklepie MTC lub u autoryzowanego dealera. Konieczny jest paszport! Dostajemy po rejestracji kod PUK i możemy odblokować kartę SIM. 

 

Punkt MTC na lotnisku.
Punkt MTC na lotnisku.
Punkt TECHLINK na lotnisku.
Punkt TECHLINK na lotnisku.

Warto z Polski przywieźć telefon, który nam dobrze służył jeszcze rok temu, ale poddaliśmy się konsumpcjonizmowi i mamy nowy. Bierzemy taki „stary” telefon już skonfigurowany z programami do poczty, FB, WhatsApp,… Niech ma kartę pamięci lub pamięć wewnętrzną wyczyszczoną ze starych zdjęć i śmieci by było miejsce na nowe zdjęcia. Bo nawet jak macie SUPER aparat foto to zdjęcie z komórki do babci wyślecie od razu, a jak będą na nim wnusie…

UWAGA! Pamiętajcie, że jeżeli będziecie kupować kartę tam, gdzie tylko sprzedają i nie konfigurują telefonów to musicie mieć ze sobą SIM Tool (ta szpilka do wysuwania szufladki z kartami jeżeli macie taki telefon) oraz jeżeli wasz telefon działa na większe karty to przejściówkę na potrzebną wielkość.

Kiedy wejdziecie już do hali przylotów popatrzcie na nią gdzie jest kantorek MTC – logo niżej…

MTC_logo

Tam dajemy telefon i prosimy o kartę SIM ponieważ właśnie przyjechaliśmy. Karta kosztuje zaledwie 7 N$. Pamiętajcie aby poprosić o zapisanie waszego namibijskiego nr telefonu, a jak zgubicie kartkę to należy na klawiaturze napisać #161# i zostanie wyświetlony numer komórki. KARTA JEST WAŻNA 2 MIESIĄCE BEZ DOŁADOWANIA! Jeżeli przez dwa miesiące nie zostanie zasilone konto musicie kupić nową kartę SIM.

UWAGA: po zakupie karty prepaid warto zrobić zdjęcie albo spisać numery PIN i PUK (do odblokowania karty). Zdjęcie zrób INNYM telefonem (bo jak ci się zablokuje to nie masz dostępu do zdjęć).

Karta z PIN do odblokowania telefonu.
Karta z PIN do odblokowania telefonu.

Taryfy czyli ile danych w pakiecie?

Teraz wybieramy plan komórkowy. W styczniu 2022 plany pre-paid tak się prezentują a nazywają się Aweh. Aweh w slangu oznacza… np. Hello!

MTC Namibia - Aweh

Wybraliśmy jako najlepszy plan AWEH GIG za 32 N$ netto (+15% VAT). Dlaczego? Jest najbardziej „europejski”. Ma 1G na transfer danych plus 500MB na media społecznościowe (WhatsApp), które nie wchodzą w pakiet danych do odbierania maili i surfowania. Jest też drugi pakiet za 32 N$ ale on jest bardziej namibijski, służy do rozmawiania, a nie surfowania.

UWAGA: jeśli telefon będzie służyć jako hotspot to rozważ plan AWEH SUPER. Wydasz 65 N$ (brutto, cena w sierpniu 2022) ale za to będziesz mieć 3G danych. Oczywiście o ile jedziesz w miejsca z zasięgiem (patrz poniżej).

Pytanie: Jesteśmy 3 tygodnie w Namibii. Dlaczego nie wziąć pakietu najdroższego z największą ilością wszystkiego? Problem polega na tym, że te 500MB i cała reszta w planie to ma termin przydatności do spożycia… 7 dni od aktywacji!

Kiedy jedziecie po Namibii nie zawsze jest zasięg, a szczególnie transmisji danych. Najczęściej nie jesteście w stanie  wykorzystać tych przykładowych 500MB danych zbyt szybko. Nagle kończy się okres 7 dni i… nie ma nic na karcie. Nawet jakbyście mieli pakiet z 4 GB to po wykorzystaniu w 7 dni np. 720 MB, resztę tracicie.

Aby uniknąć takich sytuacji warto kupić taki niewielki pozornie pakiet i… zdrapki. Jeżeli w drodze skończą się Wam dane to wysyłacie SMSa z kodem ze zdrapki i macie doładowanie. Zdrapki kupicie wszędzie, w każdej wiosce i sklepiku, ale najlepiej kupić przynajmniej jedną na lotnisku.

Doładowanie telefonu

Jest bardzo proste! Kupujesz zdrapkę lub kupon w automacie (są w sklepach, na stacjach benzynowych) albo w kasie sklepu. Dostajesz voucher a na niej kilkucyfrowy PIN. Wysyłasz te cyfry SMS-em pod nr 13200 (instrukcja jest zawsze wydrukowana z tym PIN). Po chwili dostajesz info, że twoje konto zostało zasilone. Na początku można poprosić kogoś z miejscowej obsługi o pomoc.

Automat do doładowania w sklepie.
Automat do doładowania w sklepie.
Za 65 N$ kupiłam plan AWEH SUPER. Na górze pin do wysłania.
Za 65 N$ kupiłam plan AWEH SUPER. Na górze pin do wysłania.
Dostajesz SMS z info o doładowaniu konta twego telefonu.
Dostajesz SMS z info o doładowaniu konta twego telefonu.

Podoba Ci się ten wpis?

Będzie nam miło jak postawisz nam kawę – dziękujemy!

buy coffee to TravelNamibia

Praktyka czyli szybkość transmisji

Najważniejsze w Namibii jest to, że telefon działa w każdym ważnym miejscu dla turystyki. Niedaleko masztu GSM mamy transmisję danych 3G. Jest to szybkość, której większość z Was nie pamięta z Polski, ale jak działa to działa. Jak działa! Duży wpływ na łącza mają warunki pogodowe. Deszcz, wiatr powodują obniżenie jakości lub zerwanie łącza. Zdarza się też: No power, no connection!

W efekcie większość chcących wysłać do babci zdjęcie z Namibii szuka miejsca przy recepcji i WiFi. Pamiętajcie jednak, że niekiedy router wyłączany jest np. o 22:00. Nie kupujcie dostępu do internetu np. w Sesriem na campingu NWR bo to kompletne nieporozumienie i wyrzucanie pieniędzy!

Czy warto mieć telefon lokalny skoro są takie ograniczenia? ABSOLUTNIE TAK! Kosztuje niewiele, a wspomaga to co najważniejsze: BEZPIECZEŃSTWO! Likwiduje na pewno część stresu jaki powodowany jest wyprawą w nieznany teren.

Przykładowe zasięgi MTC

Zobaczmy najpierw jak to wygląda w skali kraju…

MTC pokrycie Namibii siecią telefonii komórkowej - północ
MTC pokrycie Namibii siecią telefonii komórkowej – północ (kliknij by powiększyć)
MTC pokrycie Namibii siecią telefonii komórkowej - południe
MTC pokrycie Namibii siecią telefonii komórkowej – południe (kliknij by powiększyć)

W praktyce legendę tłumaczymy tak:

  • 2G limited – wiatr musi zwiewać fale radiowe w naszą stronę
  • 2G good – da się pogadać
  • 3G – może pojawią się dane komórkowe
  • 4G – tylko w centrach głównych miast i ośrodków handlowo-usługowych regionu

A teraz zobaczmy mapę wybranych miejsc.

MTC - zasięg telefonii komórkowej w Sesriem NAMIBIA - telefony komórkowe i internet mobilny
MTC – zasięg telefonii komórkowej w Sesriem

Jak widzicie nie szukajcie zasięgu w Dead Vlei! Jasny niebieski to ten gorszy zasięg, ciemniejszy niebieski to ten lepszy.

MTC - zasięg w okolicy Swakopmund, Wybrzeże Szkieletów NAMIBIA - telefony komórkowe i internet mobilny
MTC – zasięg w okolicy Swakopmund, Wybrzeże Szkieletów

Ciekawie wygląda Waterberg, zasięg gdzieś od White Lady Lodge na północnych stokach.

MTC - zasięg telefonii komórkowej w Etoszy NAMIBIA - telefony komórkowe i internet mobilny
MTC – zasięg telefonii komórkowej w Etoszy

Na każdym campingu NWR w południowo-wschodniej  części Etoszy jest przekaźnik GSM.

Przez lata obserwujemy powolny postęp jeżeli chodzi o zasięg telefonii komórkowej i stabilność działania , ale bywa niekiedy też tak, że można być sfrustrowanym siedząc 10 m od przekaźnika GSM w takim Purros z piwkiem pod sklepem i „no connection” podobnie jak 100 metrów od przekaźnika w Epupa Falls…

Najlepszy sposób komunikacji z Polską: WhatsApp

Strona MTC Namibia: mtc.com.na

Zobacz również: Wyjazd self-drive do Namibii na 3-tygodnie

Krzysztof Kobus – TravelNamibia.pl


(c) TravelNamibia.pl


Więcej o Namibii w książce naszego autorstwa:
NAMIBIA. Przez pustynię i busz. (WYDANIE 2 ROZSZERZONE)
Do kupienia w naszym sklepie internetowym NAMIB.pl!


WYDANIE 2

Dla tych którzy chcą wynająć samochód:
Poradnik NAMIBIA SELF-DRIVE (ebook)
Do kupienia w naszym sklepie internetowym NAMIB.pl!


Podoba Ci się TravelNamibia.pl?
Doceń naszą pracę stawiając nam kawę. Serdecznie dziękujemy! Postaw mi kawę na buycoffee.to