NAMIBIA z dziećmi? Oczywiście!

Czy Namibia z dziećmi to dobry pomysł? Czy to bezpieczna wyprawa? Jak najbardziej! Namibia to suchy, wyżynny kraj bez chorób tropikalnych.

Nawet jak jest upał dobrze się oddycha ponieważ nie ma obezwładniającej wilgoci w powietrzu. Po przeczytaniu niżej zalet rodzinnego wyjazdu do Namibii zobacz bloga z naszej pierwszej, rodzinnej  wyprawy do Namibii.

Pierwsza nasza rodzinna wyprawa na 6 tygodni! Michał 3,5 i Staś 2 lata! No i my wiecznie młodzi!

 

Namibia z dziećmi – bezpiecznie

Wiele osób obawia się egzotycznych wyjazdów właśnie ze względu na bezpieczeństwo. Namibia jak na warunki afrykańskie jest niezwykłym krajem. Praktycznie nie ma tu pospolitego bandytyzmu jak np. w sąsiednim RPA. Oczywiście może zdarzyć się kradzież z zaparkowanego samochodu, ale to raczej wtedy, kiedy nie zachowujemy elementarnej ostrożności. Czy w Polsce zostawiacie aparat fotograficzny na siedzeniu i idziecie do restauracji? Dokładnie tak samo należy się zachowywać w Namibii.

Nie ma tu malarii. Kiedyś była nad Kunene River (granica z Angolą) ale klimat tak się zmienił, że od lat nie ma tu już komarów. Jedynym miejscem gdzie należy stosować repelenty i ewentualnie chemio profilaktykę (Falcimar – odpowiednik Malarone) to koniec Caprivi Strip i kiedy wybieracie się do Victoria Falls.

Namibia to kraj suchy i wyżynny. Nie ma zastałych zbiorników wodnych. W każdym basenie na campingu czy lodży możecie się spokojnie kąpać czego w wielu innych krajach nie polecamy. Dlatego Namibia z dziećmi jest doskonałym kierunkiem na rodzinny wyjazd.

Warto wiedzieć:

Namibia jest słabo zaludniona. To wielka zaleta ponieważ nie stresujemy się, że ktoś coś od nas ciągle chce i że jak się zatrzymamy to otoczy nas wianuszek gapiów. Tego tu nie ma! Widząc kogoś po paru dniach na szlaku masz nawet nieprzepartą ochotę pogadania, wypicia piwa na środku niczego!

Oficjalny język to angielski. Na południu bez problemu porozumiesz się po niemiecku. Wszędzie znajdziesz lokalnych przewodników, którzy wprowadzą Was w kulturę Himba, Damara czy Buszmenów. Są zresztą tzw. wioski kulturowe, gdzie bez problemu znajdziecie przewodnika/tłumacza.

Jest tu też pyszne i zdrowe jedzenie. Patrząc na polskie realia to miasto, które u nas byłoby większą wsią ma zwykle ze dwa supermarkety. Sieci jak w Europie, produkty na półkach poznacie bez problemu. Nie ma absolutnie żadnego problemu z robieniem solidnych zakupów co 2-3 dni. W wiejskich sklepach możecie uzupełnić zapas napojów bezalkoholowych, a z alkoholi kupić piwo i cydr. Są słodycze, bywa pieczywo no i oczywiście też trochę  warzyw i owoców. Są też puszki w fasolką, kukurydzą, itp… Bardzo dużą wagę przykłada się w Namibii do tego by produkty były bez konserwantów, zdrowe i najwyższej jakości!

Kolejna zaleta: brak zmian stref czasowych. Wiele osób źle znosi kilkugodzinne różnice. Tu nie macie tego i w efekcie bardzo szybko po podróży jesteście w znakomitej formie! Uwaga! Dolot może być dzielony na stosunkowo krótkie odcinki. a nie 12 godzin w powietrzu. Np. lecicie z Warszawy do Wiednia, stąd do Addis i kolejny przeskok bezpośrednio do Windhoek.  Bez wielogodzinnego czekania na kolejny samolot!

Znakomite warunki na noclegach

Namibia to kraj oferujący noclegi w najwyższym standardzie oczywiście dostępne tylko dla posiadaczy kont z wielkim wkładem, ale nawet campingi oferują niezły standard. Przy czym należy pamiętać o dwóch, a może trzech grupach:

  • camping np. w parku narodowym, przy lodge – to ten wzorzec dobrego standardu. Własna akacja, podłączenie do prądu, basen, sklep,…
  • camping lokalnej społeczności – najczęściej miejsce przepiękne krajobrazowo ale z podstawowymi udogodnieniami takimi jak woda, toaleta, miejsce do grilla (to zawsze)
  • camping na gościnnej farmie – niekiedy w zaskakująco dobrym standardzie (ale z reguły bez prądu, oświetlenie z lamp solarnych)
  • noclegi w lodge – to dla tych z grubszym portfelem ale stosunek jakości do ceny jest po prostu najlepszy na świecie w wielu miejscach!

Najlepsza forma aktywności dla dzieci

Podróż przez Namibię nie męczy dzieci! Częste przystanki, dużo zwierząt, wspinaczka na skałki, wieczorne ogniska, baseny na campingach,…. – to wszystko znakomicie nastraja młodych podróżników!

Namibia z dziećmi? Tak!
Namibia z dziećmi? Tak!

A jak to jest w praktyce?

Zobacz bloga z naszej pierwszej wyprawy do Namibii: NAMIBIA 9000 km afrykańskiej przygody

oraz bloga z naszej rodzinnej wyprawy: NAMIBIA. 10 lat później!

Przeczytaj czym są wyjazdy self drive.

Opowieści z różnych stron Afryki znajdziesz na blogu AfrykAnka.pl


Zobacz również: NAMIBIA Z BIUREM PODRÓŻY, NAMIBIA SELFDRIVE


(c) TravelPhoto.pl


Więcej o Namibii w książce naszego autorstwa:
NAMIBIA. Przez pustynię i busz. (WYDANIE 2 ROZSZERZONE)
Do kupienia w naszym sklepie internetowym NAMIB.pl!


WYDANIE 2

Dla tych którzy chcą wynająć samochód:
Poradnik NAMIBIA SELF-DRIVE (ebook)
Do kupienia w naszym sklepie internetowym NAMIB.pl!


Podoba Ci się TravelNamibia.pl?
Doceń naszą pracę stawiając nam kawę. Serdecznie dziękujemy! Postaw mi kawę na buycoffee.to