ORANJEMUND – nowe otwarcie
Oranjemund jako miasto i okolice do niedawna był terenem niedostępnym. Aby nawet Namibijczyk się mógł tam dostać to musiał składać podanie o zgodę, rejestrować się na policji i mieć zaproszenie od mieszkańca miasta lub zarządu kopalni diamentów.
Witamy w Oranjemund!
Dotąd miejsce to nie istniało na turystycznej mapie. Jednak wszystko się zmienia i po 81 latach w końcu 2017 miasto zostało oficjalnie dostępne! No ale jak to tak? Co się zmieniło?
Przede wszystkim brakuje diamentów. Ich wydobycie z kopalni na lądzie spada, a słaba kondycja kopalni oznacza jedno – brak pracy i upadek miasta. Więc… czas otworzyć się na turystów. Turystyka to przecież trzecia podpora gospodarki Namibii, a miasto ma fantastyczne okolice warte eksploracji!

Aby jednak to miejsce nie było dostępne tylko samolotem odnowiono drogę z Rosh Pinah. Więc eksploracja tych terenów staje się naturalna dla wjeżdżających od RPA.
#Oranjemund Take-Off 🛫:
Road Inauguration ✔️
Town Opening ✔️
Street Renaming ✔️
Mall Groundbreaking ✔️
Unique Possibilities ✔️💯 pic.twitter.com/J3fQDoGWMo— OMD 2030 (@OMD_2030) October 24, 2017
Upgraded Rosh Pinah-Oranjemund road to increase economic activity in //Karashttps://t.co/ShtpOgKFqV pic.twitter.com/y8ZVLXSV78
— nbcnews (@newsonnbc) October 21, 2017
Kolejny rok, 2018, w nowej historii miasta chyba należy również zapisać do udanych. Miasto zostało laureatem konkursu na Najlepsze Małe Miasto w Namibii!
Oczywiście otwarcie oznacza również potrzebę czasu na zmiany. Horyzont czasowy jaki założono to rok 2030. Wtedy miasto z górniczego i zamkniętego ma stać się miastem wielu możliwości, turystycznym. Oczywiście Oranjemund życzymy wszystkiego najlepszego i może to czas na zaplanowanie wyprawy na południe Namibii…
Przeczytaj o planowanym otwarciu Muzeum Morskiego w Luderitz!
Relację z naszej podróży do Namibii znajdziesz na Małym Podróżniku.
Krzysztof Kobus
(c) przewodniknamibia.pl