SELF-DRIVE Namibia w 2 tygodnie

SELF-DRIVE Namibia w 2 tygodnie

Uwaga! Podstawowe informacje o charakterystyce jazdy zawieramy w programie NAMIBIA self-drive 3 tygodnie, wariant 1

Ósemka południe – północ

Tutaj znajdziesz artykuł z zebranymi wszystkimi linkami do artykułów tematycznych na naszym portalu. Przyda się przy planowaniu twojej podróży!

Standardowy program zwiedzania Namibii w opcji self-drive jest taki, że ruszamy z Windhoek gdzie mamy na lotnisko podstawione samochody lub bus zawozi nas do bazy gdzie te samochody są i ruszamy na południe na Pustynię Namib. Stąd jedziemy do Swakopmund. To jest łatwy fragment i jeżeli czegoś nam zabraknie, coś się zepsuje w samochodzie to w Swakopmund możemy to poprawić/naprawić bardzo sprawnie i szybko.

Ze Swakopmund ruszamy na północ ku Etosha National Park i tu już logistycznie z pomocą może być trudniej. Więc… NAJPIERW zawsze jedziemy na południe i w DRUGIM etapie jedziemy na północ. Ten pierwszy etap jest również potrzebny do oswojenia się z ruchem lewostronnym, do opanowania samochodu, sprzętu, itd…

"Zwierzęta Afryki. Przewodnik na safari" Kliknij i kup z autografem
„Zwierzęta Afryki. Przewodnik na safari” Kliknij i kup z autografem

PROGRAM Self-drive Namibia w 2 tygodnie 

Dzień 1: Lądowanie i zależnie od godziny dojazd do Sesriem lub nocleg w Windhoek

Lądowanie w Windhoek – rano – dojazd do Sesriem (pustynia Namib)

Jeżeli lądujemy tak, że o godzinie ok. 9:00 rano wychodzimy z lotniska to możemy przejąć samochody, zrobić zaopatrzenie i pierwszy nocleg zaplanować w SESRIEM (brama na Pustynię Namib). Na lotnisku wymieniamy pieniądze i kupujemy karty SIM do telefonów. Na wyjeździe zaopatrzenie w supermarkecie. Po drodze zwiedzamy Solitaire. W zależności jak sprawnie jedziemy PO ZAKWATEROWANIU I WYKUPIENIU PERMITU W SESRIEM możemy pojechać do Sesriem Canyon i zachód słońca zobaczyć z wydmy Elim.

Lądowanie w Windhoek – po południu – nocleg Windhoek

Jeżeli lądujemy po południu ok. 14:00 to powinniśmy przenocować w Windhoek robiąc tego dnia zakupy w supermarkecie  i mając gotowe samochody do wyjazdu po śniadaniu dnia następnego! Na lotnisku wymieniamy walutę i kupujemy karty SIM do telefonów.

Dzień 2: Zależnie od dnia 1 dojazd do Sesriem lub wycieczki z Sesriem

Obie opcje – nocleg tego dnia na campingu NWR w Sesriem. Nocując na tym campingu mamy możliwość wjazdu na teren PN godzinę PRZED wszystkimi, którzy nocują na zewnątrz parku. Dlatego tak ważny jest nocleg tutaj. Noclegi należy rezerwować nawet z ponad półrocznym wyprzedzeniem jeżeli jedziemy w wakacje (sezon).

 • Dzień 2, dojechaliśmy dnia poprzedniego – Jedziemy na wschód słońca do Dead Vlei. Wracając postój przy wydmie 45. Jeżeli nie byliśmy dnia poprzedniego w Sesriem Canyon to go zwiedzamy. Obiad i odpoczynek na campingu. po południu wyjazd do Dead Vlei na zachód słońca lub wydmę 45. Nocleg Sesriem
 • Dzień 2, lądowanie w dniu poprzednim po południu jazda z Windhoek przez Solitaire do Sesriem. Nie zachód słońca z wydmy Elim. Nocleg Sesriem.
Self-drive - NWR Sesriem Camp (Namibia)
Self-drive – NWR Sesriem Camp (Namibia)

Nocleg: Sesriem (drugi dla tych, którzy dojechali pierwszego dnia).

Dzień 3:  Sesriem – Walvis Bay – Swakopmund

Program nam się wyrównuje w zależności od tego lądowania w dniu pierwszym. Oba warianty robią to co powinny by mieć pełen program Pustyni Namib (Dead Vlei, Wydma 45, Sesriem Canyon). Na koniec tankujemy w Sesriem i jedziemy do Swakopmund.

Polecamy wykupić permit w Sesriem na wjazd na punkt widokowy Kuiseb Canyon. Piękne widoki, dobre miejsce na odpoczynek!

Swakopmund noclegi – polecamy jakiś uroczy hotelik blisko centrum by można było pójść pieszo na kolację i poczuć atmosferę tego pięknego miasta.

Swakopmund

Dzień 4

Swakopmund oferuje ogromną  ilość atrakcji. Podstawowe to:

 • rejs z Walvis Bay (polecamy)  – pelikany i uchatki na łodzi. Niesamowite wrażenia, że jest się za pan brat z dzikimi zwierzętami tak, jakbyśmy bawili się ze swoim psem!
 • Living Desert Tour (polecamy) – poszukujemy Małej Piątki na Pustyni Namib, pustynie nie jest pusta, pustynia żyje!
 • jazda do Sandwich Harbour – prawdziwe szaleństwo jazdy terenowymi samochodami. Czy da się zjechać po 30 metrowej prawie pionowej ścianie piasku???
 • Welwitchia Drive – droga przez Księżycowy Krajobraz w poszukiwaniu jednych z najstarszych roślin na Ziemi!
 • loty widokowe – Pustynia Namib z awionetki wygląda po prostu zjawiskowo!
 • magiczny czas w lokalnych knajpkach – wart każdych pieniędzy! Pamiętajcie, aby REZERWOWAĆ stoliki bo w sezonie (lipiec-wrzesień) wieczorem dostanie miejsca jest często po prostu niemożliwe!

Dzień 5

Swakopmund – wrak Zeila – Henties Bay – Cape Cross – Spitzkoppe

Dzień który dostarcza niezwykłych emocji. Jedziemy wzdłuż Wybrzeża Szkieletowego i mamy wrak Zeila. Najlepiej widoczny i najłatwiej dostępny wrak. W Henties Bay polecamy zamówić obiad w „Go Fishy” uroczej knajpce. Niegdyś prowadził ją Tomek Fidytek, w COVID musiał ją sprzedać, ale wciąż dostaniecie tu najlepsze owoce morza na Wybrzeżu Szkieletowym!

Kiedy posiłek będzie się przygotowywał jedziecie do Cape Cross na spotkanie z uchatkami (nie nazywajcie ich fokami bo to inny gatunek zwierząt 😉

Wracacie na obiad do Henties Bay i po obiedzie jedziecie drogą nr D1918 do Spitzkoppe – najpiękniejszego campingu w Namibii!

Spitzkoppe to wygasły wulkan i jednocześnie camping zarządzany przez lokalną społeczność. Mało cywilizacyjnych udogodnień ale miejsce zjawiskowe, zwłaszcza do oglądania gwiazd!

Spitzkoppe – łuk skalny

Dzień 6

Spitzkoppe – Uis – Twyfelfontein

Twyfelfontein – buszmeńskie ryty

Pierwszy miejscem etapowym jest dawne górnicze miasto Uis. Tu na skrzyżowaniu macie dwie atrakcje – supermarket i po przekątnej Montis-Usti  Restaurant. W restauracji są klasyczne BIG-BIG Burgery – polecamy. Jest też stacja benzynowa. Na krzyżówce głównych dróg pewnie spotkacie sprzedawców pięknych minerałów – warto rozważyć zakup, ceny i jakość znakomite!

Twyfelfontein (Lista UNESCO) to tysiące rytów naskalnych zostawionych przez Buszmenów. Tu też jest wioska kulturowa ludu Damara. Dla geologów atrakcją są bazaltowe Organ Pipes.

Nocleg w Twyfelfontein Country Lodge lub okolicznych campingach.

Dzień 7

Twyfelfontein – Palmwag – Opuwo

W Palmwag warto zatankować paliwo. Tam też doświadczycie kontroli na tzw. Veterinary Fence czyli granicy rozdzielającą północ od południa Namibii i chroniącej południe kraju przed chorobami zwierząt z północy. Wam tu urzędowo nic nie grozi ponieważ z południa na północ można przewozić mięso surowe, ale nie odwrotnie!

Opuwo to centrum handlowo usługowe Kaokolandu! Nocleg w Opuwo Country Lodge lub campingu.

Himba Village

Dzień 8

Opuwo – wioska Himba – Otjitotongwe Cheetah Guestfarm

Z Opuwo jedziemy do wioski kulturowej Himba (42 km na północ od miasta), wracamy do Opuwo i jedziemy na farmę gepardów Otjitotongwe.

Nocleg na gościnnej Farmie Gepardów. Uwaga! Należy być przed godziną 15:00 kiedy jest karmienie gepardów!

Otjitotongwe Cheetah Guestfarm
Otjitotongwe Cheetah Guestfarm

Dzień 9

Otjitotongwe Cheetah Guestfarm – Etosha National Park (Okaukuejo)

Czas na największe atrakcje jeżeli chodzi o zwierzęta. Etosha NP to park narodowy wielkości Województwa Dolnośląskiego.

Przez kolejne dni będziemy wewnątrz niego. KONIECZNA REZERWACJA NOCLEGÓW!!! Rezerwacja musi być i to nawet pół roku wcześniej jeżeli jedziemy w sezonie wakacyjnym!!!

Więcej o safari w Etoszy tutaj:

Dzień 10

Park Narodowy Etosza:  Okaukuejo – Namutoni

Na campingach są podświetlone oczka wodne. Obserwacja zwierząt nie kończy się z zachodem słońca.

Etosha NP

Dzień 11

Park Narodowy Etosza: Namutoni – Dik-Dik Drive – Erindi Game Reserve

UWAGA: w czasie epidemii COVID Erindi zamknęło Elephant Camp i teraz jest dostępna tylko znacznie droższa Old Trader’s Lodge! Program niebawem zmodyfikujemy – opcją zamiast Erindi jest przejazd na Waterberg.

Przejazd krótki między  fantastycznymi parkami przyrody. Erindi to kolejny park przyrody. Ma wspaniałe domki vis-a-vis oczka wodnego – piękne miejsce! Nocleg w domkach lub na campingu.

Dzień 12a (wylot po południu następnego dnia)

Erindi – Okahandja – Windhoek

Okahandja to najważniejsze miejsce w Namibii na zakup pamiątek! Tu kupicie wszystko. Od tanich pamiątek po maski zabytkowe za xxxx dolarów! (pamiętajcie o przepisach i zakazie przywozu pamiątek zawierających części zwierząt itd!) Przyjeżdżając do Windhoek od razu robicie testy COVID.

Okahandja - market
Okahandja – market
Windhoek
Windhoek

Dzień 12b (wylot rano dnia następnego)

Erindi – Okahandia – Windhoek

Jak w dniu 12a ale spieszymy się! Po przyjechaniu do Windhoek natychmiast robimy testy COVID, oddajemy samochód, zakupy, zwiedzenie miasta. Jeśli testy na COVID nie będą wymagane ten dzień możecie potraktować jako rezerwowy.

Dzień 13 

Skoro świt transfer na lotnisko i wylot do Polski, jeżeli wylot jest po południu mamy jeszcze chwilę na odpoczynek.


NOCLEGI!

Noclegi w Namibii to bardzo wbrew pozorom skomplikowana sprawa. W tym samym miejscu możemy mieć przynajmniej trzy możliwości zakwaterowania:

 • camping – np. NWR w Sesriem to koszt 130 zł za campsite dla max. 8 osób!
 • domki self catering np. Erindi – 600 zł dwójka
 • lodge – 500, 1000, 2000 USD za noc od osoby

Jak widzicie można sobie DOWOLNIE aranżować noclegi w zależności od zasobów. Jeżeli zmęczy Was namiot na dachu samochodu możecie sobie wziąć domek. Często jest też tak, że jak jedziemy w 3 samochody to bierzemy domek i tam mamy evening event, a dwa samochody śpią na campie. W trakcie wyjazdu się zmieniamy i każdy zazna luksusu. Noclegi na poziomie w Afryce są po prostu drogie.

Trudno więc odpowiedzieć na pytanie ale ile taki wyjazd kosztuje? Wszystko zależy od możliwości i tego czego ktoś oczekuje! Najtańsze jest to co jest wg. nas najciekawsze czyli adventure z namiotami na dachu samochodu! Postarajmy się policzyć taką trasę wg kosztów campingów, a reszta to już… „sky is the limit”…

Miejsca gdzie korzystamy wyłącznie z campingów: Sesriem NWR, Spitzkoppe. Na Farmie Gepardów też są obecnie domki do wynajęcia.

MAPA:

Tak wygląd szkic trasy – Namibia w 2 tygodnie!

Self-Drive w Namibii - 2 tygodnie (TravelNamibia.pl)
Self-Drive w Namibii – 2 tygodnie

PROGRAM W WERSJI PDF

Przygotowaliśmy skróconą wersję programu „NAMIBIA Self-drive 2 tygodnie” w formacie pdf.

Zobacz również: NAMIBIA Self-drive 3 tygodnie

Zobacz również: Wizy do Namibii na lotnisku w Windhoek

Zobacz również: Poradnik self drive – 15 porad praktycznych

Polecamy naszą książkę NAMIBIA. Przez pustynię i busz – to kompendium wiedzy o kraju. Nasza pierwsza książka dla National Geographic była Podróżniczą Książką Roku i była o nas w podróży po Namibii – ta jest znacznie lepsza ponieważ wydaliśmy ją sami by była obszerna,  perfekcyjna edytorsko i zawierała wszystko co chcieliśmy!

"Zwierzęta Afryki. Przewodnik na safari" Kliknij i kup z autografem
„Zwierzęta Afryki. Przewodnik na safari” Kliknij i kup z autografem

Krzysztof Kobus – TravelNamibia.pl


TravelNamibia.pl

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Więcej o Namibii w książce naszego autorstwa:
NAMIBIA. Przez pustynię i busz. (WYDANIE 2 ROZSZERZONE)
Do kupienia w naszym sklepie internetowym NAMIB.pl!


WYDANIE 2

Dla tych którzy chcą wynająć samochód:
Poradnik NAMIBIA SELF-DRIVE (ebook)
Do kupienia w naszym sklepie internetowym NAMIB.pl!


Podoba Ci się TravelNamibia.pl?
Doceń naszą pracę stawiając nam kawę. Serdecznie dziękujemy! Postaw mi kawę na buycoffee.to