SELF-DRIVE Namibia w 2 tygodnie

SELF-DRIVE Namibia w 2 tygodnie

Uwaga! Podstawowe informacje o charakterystyce jazdy zawieramy w programie NAMIBIA self-drive 3 tygodnie, wariant 1

Ósemka południe – północ

Standardowy program zwiedzania Namibii w opcji self-drive jest taki, że ruszamy z Windhoek gdzie mamy na lotnisko podstawione samochody lub bus zawozi nas do bazy gdzie te samochody są i ruszamy na południe na Pustynię Namib. Stąd jedziemy do Swakopmund. To jest łatwy fragment i jeżeli czegoś nam zabraknie, coś się zepsuje w samochodzie to w Swakopmund możemy to poprawić/naprawić bardzo sprawnie i szybko.

Ze Swakopmund ruszamy na północ ku Etosha National Park i tu już logistycznie z pomocą może być trudniej. Więc… NAJPIERW zawsze jedziemy na południe i w DRUGIM etapie jedziemy na północ. Ten pierwszy etap jest również potrzebny do oswojenia się z ruchem lewostronnym, do opanowania samochodu, sprzętu, itd… itp…

PROGRAM Self-drive Namibia w 2 tygodnie 

Dzień 1: Lądowanie i zależnie od godziny dojazd do Sesriem lub nocleg w Windhoek

Lądowanie w Windhoek – rano – dojazd do Sesriem

Jeżeli lądujemy tak, że o godzinie ok. 9:00 rano wychodzimy z lotniska to możemy przejąć samochody, zrobić zaopatrzenie i pierwszy nocleg zaplanować w SESRIEM. Na lotnisku wymieniamy walutę i kupujemy karty SIM do telefonów. Na wyjeździe zaopatrzenie w supermarkecie. Po drodze zwiedzamy Solitaire. W zależności jak sprawnie jedziemy PO ZAKWATEROWANIU I WYKUPIENIU PERMITU W SESRIEM możemy pojechać do Sesriem Canyon i zachód słońca zobaczyć z wydmy Elim.

Lądowanie w Windhoek – po południu – nocleg Windhoek

Jeżeli lądujemy po południu ok. 14:00 to powinniśmy przenocować w Windhoek robiąc tego dnia zakupy w supermarkecie  i mając gotowe samochody do wyjazdu po śniadaniu dnia następnego! Na lotnisku wymieniamy walutę i kupujemy karty SIM do telefonów.

Dzień 2: Zależnie od dnia 1 dojazd do Sesriem lub wycieczki z Sesriem

Obie opcje – nocleg tego dnia na campingu NWR w Sesriem. Nocując na tym campingu mamy możliwość wjazdu na teren PN godzinę PRZED wszystkimi, którzy nocują na zewnątrz parku. Dlatego tak ważny jest nocleg tutaj. Noclegi należy rezerwować nawet z ponad półrocznym wyprzedzeniem jeżeli jedziemy w wakacje (sezon).

 • Dzień 2, dojechaliśmy dnia poprzedniego – Jedziemy na wschód słońca do Dead Vlei. Wracając postój przy wydmie 45. Jeżeli nie byliśmy dnia poprzedniego w Sesriem Canyon to go zwiedzamy. Obiad i odpoczynek na campingu. po południu wyjazd do Dead Vlei na zachód słońca lub wydmę 45. Nocleg Sesriem
 • Dzień 2, lądowanie w dniu poprzednim po południu jazda z Windhoek przez Solitaire do Sesriem. Nie zachód słońca z wydmy Elim. Nocleg Sesriem.
Self-drive - NWR Sesriem Camp (Namibia)
Self-drive – NWR Sesriem Camp (Namibia)

Nocleg: Sesriem (drugi dla tych, którzy dojechali pierwszego dnia).

Dzień 3:  Sesriem – Walvis Bay – Swakopmund

Program nam się wyrównuje w zależności od tego lądowania w dniu pierwszym. Oba warianty robią to co powinny by mieć pełen program Pustyni Namib (Dead Vlei, Wydma 45, Sesriem Canyon). Na koniec tankujemy w Sesriem i jedziemy do Swakopmund.

Polecamy wykupić permit w Sesriem na wjazd na punkt widokowy Kuiseb Canyon. Piękne widoki, dobre miejsce na odpoczynek!

Swakopmund noclegi – polecamy jakiś uroczy hotelik blisko centrum by można było bez umordowania się pójść na kolację i poczuć atmosferę tego pięknego miasta.

Swakopmund

Dzień 4

Swakopmund oferuje ogromną  ilość atrakcji. Podstawowe to:

 • rejs z Walvis Bay (polecamy)  – pelikany i uchatki na łodzi. Niesamowite wrażenia, że jest się za pan brat z dzikimi zwierzętami tak, jakbyśmy bawili się ze swoim psem!
 • Little 5 (polecamy) – poszukujemy Małej Piątki na Pustyni Namib, pustynie nie jest pusta, pustynia żyje!
 • jazda do Sandwich Harbour – prawdziwe szaleństwo jazdy terenowymi samochodami. Czy da się zjechać po 30 metrowej prawie pionowej ścianie piasku???
 • Welwitchia Drive – droga przez Księżycowy Krajobraz w poszukiwaniu jednych z najstarszych roślin na Ziemi!
 • loty widokowe – Pustynia Namib z awionetki wygląda po prostu zjawiskowo!
 • magiczny czas w lokalnych knajpkach – wart każdych pieniędzy! Pamiętajcie, aby REZERWOWAĆ stoliki bo wieczorem dostanie miejsca jest często po prostu niemożliwe!

Dzień 5

Swakopmund – wrak Zeila – Henties Bay – Cape Cross – Spitzkoppe

Dzień który dostarcza niezwykłych emocji. Jedziemy wzdłuż Wybrzeża Szkieletowego i mamy wrak Zeila. Najlepiej widoczny i najłatwiej dostępny wrak. W Henties Bay polecamy zamówić obiad w „Go Fishy” uroczej knajpce prowadzonej przez Tomka i nie jest to namibijskie ale polskie imię! Najlepsze owoce morza na Wybrzeżu Szkieletowym to właśnie tu!

Kiedy posiłek będzie się przygotowywał jedziecie do Cape Cross na spotkanie z uchatkami (nie nazywajcie ich fokami bo to inny gatunek zwierząt 😉

Wracacie na obiad do Henties Bay i po obiedzie jedziecie drogą nr D1918 do Spitzkoppe – najpiękniejszego campingu w Namibii!

Spitzkoppe to wygasły wulkan i jednocześnie camping zarządzany przez lokalną społeczność. Mało cywilizacyjnych udogodnień ale miejsce zjawiskowe!

Spitzkoppe – łuk skalny

Dzień 6

Spitzkoppe – Uis – Twyfelfontein

Twyfelfontein – buszmeńskie ryty

Pierwszy miejscem etapowym jest dawne górnicze miasto Uis. Tu na skrzyżowaniu macie dwie atrakcje – supermarket i po przekątnej Montis-Usti  Restaurant. W restauracji są klasyczne BIG-BIG Burgery – polecamy. Jest też stacja benzynowa. Na krzyżówce głównych dróg pewnie spotkacie sprzedawców pięknych minerałów – warto rozważyć zakup, ceny i jakość znakomite!

Twyfelfontein – to miejsce niezwykłe – to tysiące rytów naskalnych zostawionych przez Buszmenów. Tu też jest wioska kulturowa ludu Damara. Dla geologów atrakcją są bazaltowe Organ Pipes.

Nocleg w ramach oferty Twyfelfontein Country Lodge lub okolicznych campingów.

Dzień 7

Twyfelfontein – Palmwag – Opuwo

W Palmwag warto zatankować paliwo. Tam też doświadczycie kontroli na tzw. Veterinary Fence czyli granicy rozdzielającą północ od południa Namibii i chroniącej południe kraju przed chorobami zwierząt z północy. Wam tu urzędowo nic nie grozi ponieważ z południa na północ można przewozić mięso surowe, ale nie odwrotnie!

Opuwo to centrum handlowo usługowe Kaokolandu! Nocleg w Opuwo Country Lodge lub campingu.

Himba Village

Dzień 8

Opuwo – wioska Himba – Otjitotongwe Cheetah Guestfarm

Z Opuwo jedziemy do wioski kulturowej Himba, wracamy do Opuwo i jedziemy na farmę gepardów.

Nocleg na gościnnej Farmie Gepardów. Uwaga! Należy być przed godziną 15:00 kiedy jest karmienie gepardów!

Otjitotongwe Cheetah Guestfarm
Otjitotongwe Cheetah Guestfarm

Dzień 9

Otjitotongwe Cheetah Guestfarm – Etosha National Park (Okaukuejo)

Czas na największe atrakcje jeżeli chodzi o zwierzęta. Etosha NP to park narodowy wielkości Województwa Dolnośląskiego.

Przez kolejne dni będziemy wewnątrz niego. KONIECZNA REZERWACJA NOCLEGÓW!!! Rezerwacja musi być i to nawet pół roku wcześniej jeżeli jedziemy w sezonie wakacyjnym!!!

Dzień 10

Park Narodowy Etosza:  Okaukuejo – Namutoni

Na campingach są podświetlone oczka wodne. Obserwacja zwierząt nie kończy się z zachodem słońca.

Etosha NP

Dzień 11

Park Narodowy Etosza: Namutoni – Dik-Dik Drive – Erindi Game Reserve

Przejazd krótki między  fantastycznymi parkami przyrody. Erindi to kolejny park przyrody. Ma wspaniałe domki vis-a-vis oczka wodnego – magiczne miejsce! Nocleg w domkach lub na campingu.

Dzień 12a (wylot po południu następnego dnia)

Erindi – Okahandia – Windhoek

Okahandia to najważniejsze miejsce w Namibii na zakup pamiątek! Tu kupicie wszystko. Od tanich pamiątek po maski zabytkowe za xxxx dolarów! (pamiętajcie o przepisach i zakazie przywozu pamiątek zawierających części zwierząt itd!) Przyjeżdżając do Windhoek od razu robicie testy COVID.

Okahandja - market
Okahandja – market
Windhoek
Windhoek

Dzień 12b (wylot rano dnia następnego)

Erindi – Okahandia – Windhoek

Jak w dniu 12a ale spieszymy się! Po przyjechaniu do Windhoek natychmiast robimy testy COVID, oddajemy samochód, zakupy, zwiedzenie miasta.

Dzień 13 

Skoro świt transfer na lotnisko i wylot do Polski, jeżeli wylot jest po południu mamy jeszcze chwilę na odpoczynek.


NOCLEGI!

Noclegi w Namibii to bardzo wbrew pozorom skomplikowana sprawa. W tym samym miejscu możemy mieć przynajmniej trzy możliwości zakwaterowania:

 • camping – np. NWR w Sesriem to koszt 130 zł za campsite dla max. 8 osób!
 • domki self catering np. Erindi – 600 zł dwójka
 • lodge – 500, 1000, 2000 USD za noc od osoby

Jak widzicie można sobie DOWOLNIE aranżować noclegi w zależności od zasobów. Jeżeli zmęczy Was namiot na dachu samochodu możecie sobie wziąć domek. Często jest też tak, że jak jedziemy w 3 samochody to bierzemy domek i tam mamy evening event, a dwa samochody śpią na campie. W trakcie wyjazdu się zmieniamy i każdy zazna luksusu. Noclegi na poziomie w Afryce są po prostu drogie.

Trudno więc odpowiedzieć na pytanie ale ile taki wyjazd kosztuje? Wszystko zależy od możliwości i tego czego ktoś oczekuje! Najtańsze jest to co jest wg. nas najciekawsze czyli adventure z namiotami na dachu samochodu! Postarajmy się policzyć taką trasę wg kosztów campingów, a reszta to już… „sky is the limit”…

Miejsca gdzie korzystamy wyłącznie z campingów: Sesriem NWR, Spitzkoppe. Na Farmie Gepardów też są obecnie domki do wynajęcia.

MAPA:

Tak wygląd szkic trasy – Namibia w 2 tygodnie!

Self-Drive w Namibii - 2 tygodnie (TravelNamibia.pl)
Self-Drive w Namibii – 2 tygodnie

PROGRAM W WERSJI PDF

Przygotowaliśmy skróconą wersję programu „NAMIBIA Self-drive 2 tygodnie” w formacie pdf.

Zobacz również: NAMIBIA Self-drive 3 tygodnie

Zobacz również: Wizy do Namibii na lotnisku w Windhoek

Zobacz również: Poradnik self drive – 15 porad praktycznych

Polecamy naszą książkę NAMIBIA. Przez pustynię i busz – to kompendium wiedzy o kraju. Nasza pierwsza książka dla National Geographic była Podróżniczą Książką Roku i była o nas w podróży po Namibii – ta jest znacznie lepsza ponieważ wydaliśmy ją sami by była obszerna,  perfekcyjna edytorsko i zawierała wszystko co chcieliśmy!

Krzysztof Kobus – TravelNamibia.pl


TravelNamibia.pl

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Więcej o Namibii w książce naszego autorstwa:
NAMIBIA. Przez pustynię i busz. (WYDANIE 2 ROZSZERZONE)
Do kupienia w naszym sklepie internetowym NAMIB.pl!


WYDANIE 2