Słonie – spotkanie. Instrukcja obsługi

Słonie – instrukcja obsługi

Słonie są wspaniałymi zwierzętami. Są łagodne i bardzo mądre. Nie jedzą ludzi. Jeżeli nie zostały skrzywdzone to możemy być spokojni będąc blisko nich ale pod jednym warunkiem… Musimy zrozumieć co im się nie spodoba w naszym postępowaniu, kiedy są zaniepokojone i  w jaki sposób mówią do nas „odsuń się!”…

Pustynne słonie w Puros
Zachowanie się przy słoniach – Pustynne słonie w Puros
"Zwierzęta Afryki. Przewodnik na safari" Kliknij i kup z autografem
„Zwierzęta Afryki. Przewodnik na safari” Kliknij i kup z autografem

Słonie i ludzie

W Namibii ze słoniami możemy się spotykać na północy. Są dwa miejsca gdzie zobaczycie się na pewno… Purros – camping miejscowej społeczności (pustynne słonie) i Park Narodowy Etosha.  Przede wszystkim należy pamiętać, że to słonie są u siebie, a my gośćmi u nich! Nawet jeżeli przyszły na camping!

My się tu teraz poprztykamy, a Wy czekajcie….

Inna jest sytuacja w Purros inna w Etoszy. Bardziej niebezpiecznie jest w Purros ponieważ mamy tam znacznie bliższe spotkania.

Czego nie lubią słonie ?

Słonie do pewnych sytuacji się przyzwyczajają i jak coś staje im na drodze to się denerwują. Słonie nie lubią kiedy nie mają swobody ruchu – czują się wtedy osaczone. Jeżeli wychodzą zza budynku i na środku drogi stoi ktoś/samochód/namiot, a to ich normalna droga, a z boku są gęste krzaki i nie mogą w naturalny sposób ominąć przeszkody to… postarają się ją pokonać! Cofanie się do tyłu nie wchodzi w grę!

Dobre odżywianie to podstawa!
Słonie – instrukcja obsługi – Dobre odżywianie to podstawa! – pustynne słonie w Puros

Słonie nie lubią gwałtownych ruchów i dźwięków. Wyskoczenie z namiotu i krzyki np. „A paszoł won!” to tylko powód do tego aby zaatakować i dać nauczkę oszołomowi!

Język słoni

Można powiedzieć, że słonie są bardzo medialne lub… teatralne. Normalny słoń nigdy nie robi nic bez próby porozumienia z kimś/czymś co go niepokoi. Jak odczytać jego język?

  • wachluję uszami stawiając je prostopadle do ciała i patrzę na ciebie – to pierwsze ostrzeżenie
  • j.w. i dodatkowo kołyszę głową w lewo/prawo – to drugie ostrzeżenie
  • j.w. plus nerwowe drobienie nogami – jest niedobrze
  • trąba w górę – to nie jest symbol szczęścia, to znak, że za chwilę zaatakuję
Jestem naprawdę na was wściekły! Odsuńcie się!
Słonie – instrukcja obsługi – Jestem naprawdę na was zły! Odsuńcie się! (ten słoń chronił słoniową szkołę)

Jak przewidywać możliwość spotkania ze słoniami i jak wybierać miejsce na biwak?

Należy pamiętać, że słonie mogą się pojawić kiedy już będziemy na biwaku. Warto więc tak wybrać miejsce by namiot nie był na ich drodze. Jak przewidywać którędy będą szły słonie? Po pierwsze patrząc na ślady! Po drugie jeszcze raz patrząc na ślady!

Kto ma pierwszeństwo? Słonie! Kto?! SŁONIE!
Słonie – instrukcja obsługi – Kto ma pierwszeństwo? Słonie! Kto?! SŁONIE!

Słonie mają swoje ścieżki. Mają przez camping w Purros ale i w Etoszy. Trzeba patrzeć na ślady. Najlepiej widoczne są kupy słonia. Pewnie zobaczycie ich pełno, ale niektóre są świeże. One wyznaczają miejsca które słonie lubią i gdzie się odżywiają. Teraz warto popatrzeć na ślady. Może się okazać, że pewne ścieżki słoniowe są używane tylko w jednym kierunku! Słonie nie wchodzą na camping w Puros i nie miotają tam się ale metodycznie go patrolują.

Słonie na campingu w Puros.
Słonie na campingu w Puros.

Przychodzą od wschodu, sprawdzają czy jest woda dostępna tam gdzie podłączane są rury do poszczególnych stanowisk. Obchodzą recepcję (tu niebezpiecznie bo słonie mogą czuć się osaczone – nie mają gdzie zejść na bok) i dalej przechodzą przez suche koryto i odwiedzają (idąc na północ) ze 2 lub 3 toalety porośnięte soczystymi listkami. Później po zachodzie idą na zachód w koryto Hoarusib River znikając w ciemności jak duchy.

Jeżeli zobaczymy ich ślady to możemy rozstawić biwak (i rozpalić ognisko) tak by z drinkiem w ręku podziwiać te cuda natury objadające się liśćmi z bush toalet 25 metrów od nas bez żadnego zagrożenia.

Słonie na campingu w Puros.
Słonie na campingu w Puros.

Warunek jest jeden i my ostatnio go spełniliśmy. Nie byliśmy na ich ścieżce i byliśmy od słoni odgrodzeni „suchym potoczkiem” z metrowymi pionowymi skarpami. Słonie nie chciałyby pokonywać tak trudnej dla nich przeszkody. Słonie też nie lubią kamieni. Pas kamieni o szerokości 2 metrów to dla nich straszna zapora.

Przykłady wędrówek słoni z Etoszy i Purros

Na lewym rysunku przykład z Etoszy. Droga słoni do oczka wodnego krzyżuje się pod bardzo małym kątem z drogą dla samochodów. Jeżeli widzimy słonie dochodzące z lewej i staniemy tak, że z prawej widzimy ich wydeptaną drogę to oczywiście bardzo źle i musimy odjechać dalej. Jeżeli słonie już przechodzą drogę to zatrzymajmy się wcześniej i wyłączmy silnik. Będziemy je mieć z lewej idące prawie równolegle do drogi i przed nami przechodzące drogę. Kiedy jednak minęliśmy ich szlak to podjedźmy kawałek dalej, możemy zawrócić i mieć taki sam widok. Nie możemy być im zawalidrogą!

Na prawym rysunku camping w Purros. Słonie lubią okrążać recepcję. Z trzech stron jest droga, ale pozostałe strony to busz. Jeżeli staniemy tak jak wskazuje czerwona strzałka to narażamy się na atak. Słoń nie ma jak się tam obrócić i najprostszym dla niego wyjściem jest pogonić intruza. Szybko wycofać się nie da bo samochodem na wstecznym trzeba przejechać suche koryto odnogi rzeki i może być problem… Ale… Wystarczy popatrzeć na drogi wokół recepcji – jest pełno śladów słoni na jednej, a obok tych śladów nie ma – możemy tam stanąć i w ciszy obserwować słonie.

Co robić by nie wpaść w konflikt ze słoniami?

  • nie stajemy im na drodze – patrzymy jak przebiegają wydeptane przez nie ścieżki jak przemieszcza się stado
  • nie blokujemy ich wywołując wrażenie osaczenia – czyli nie stajemy w miejscu w którym jak słoń wyjdzie i nas zobaczy na swojej drodze to będzie przekonany, że wpadł w pułapkę ponieważ nie może nas ominąć
  • nie wykonujemy gwałtownych ruchów – pilnujmy podekscytowane dzieci i dorosłych
  • nie wydajemy głośnych dźwięków – okrzyki zachwytu zostawmy na później jak będziemy sami i będziemy oglądać zdjęcia
  • jeżeli nasze drogi się krzyżują to cofnijmy się i wyłączmy silnik – słonie są przyzwyczajone do samochodów i jeżeli nie będziemy blokować im drogi to nie będą zaniepokojone
  • nie wysiadaj z samochodu (!) – samochód to element krajobrazu, ale człowiek to zagrożenie
  • nie biwakuj blisko oczek wodnych i ścieżek prowadzących do nich
  • WSZYSTKIE odpadki owocowe i warzywne należy schować w szczelnym worku (zapach) i zostawić na uboczu biwaku lub wynieść do centralnego śmietnika
  • tam gdzie przychodzą słonie nie robimy kolacji z talerzem pełnym owoców stojącym na stole – zapach słonie wyczuwają z daleka i przyjdą też się poczęstować
  • wszystkie OWOCE i WARZYWA muszą być schowane na noc w zamkniętym samochodzie i szczelnych opakowaniach (zapach)
  • nie wolno zabierać do namiotu np. jabłka do zjedzenia przed snem – trąba słonia szukająca w namiocie w nocy jabłka lub ogryzka była traumatycznym przeżyciem dla wielu!
  • na safari nie używamy perfum i dezodorantów! – prysznic, krem z filtrem, ew. repelent i koniec! Słonie nie lubią naszych sztucznych zapachów!
Jeżeli jest takie ostrzeżenie to należy się słuchać! Puros.
Jeżeli jest takie ostrzeżenie to należy się słuchać! Puros.

Jeżeli słoń daje wam znać, że jest zaniepokojony to cofamy się powoli! Spokój! Nie jest ważne czy jesteście pieszo czy w samochodzie. Spokojnie się wycofujecie bez nerwowych ruchów. Wystarczy pierwsze 5 – 10 metrów by się uspokoił i zajął tym co lubi najbardziej…. jedzeniem!

Słoniowa szkoła!
Słonie – instrukcja obsługi – Słoniowa szkoła!

Bardziej nerwowe są słonie pilnujące słoniowej szkoły lub przedszkola! Jeżeli widzicie młode i duże słonie je chroniące to reakcje zawsze są szybsze i bardziej zdecydowane. Wtedy wszystko robimy wcześniej przewidując co się wydarzy, a nie czekając na jasny sygnał…

Acha! Słonie mimo swojej wielkości potrafią się poruszać bezszelestnie. Nie zdziwcie się kiedy budząc się w przedświcie zobaczycie sylwetki słoni przesuwające się tuż koło waszego namiotu. To nie sen!

Krzysztof Kobus

"Zwierzęta Afryki. Przewodnik na safari" Kliknij i kup z autografem
„Zwierzęta Afryki. Przewodnik na safari” Kliknij i kup z autografem

Zobacz również:


(c) TravelNamibia.pl

 


Więcej o Namibii w książce naszego autorstwa:
NAMIBIA. Przez pustynię i busz. (WYDANIE 2 ROZSZERZONE)
Do kupienia w naszym sklepie internetowym NAMIB.pl!


WYDANIE 2

Dla tych którzy chcą wynająć samochód:
Poradnik NAMIBIA SELF-DRIVE (ebook)
Do kupienia w naszym sklepie internetowym NAMIB.pl!


Podoba Ci się TravelNamibia.pl?
Doceń naszą pracę stawiając nam kawę. Serdecznie dziękujemy! Postaw mi kawę na buycoffee.to