UIS

UIS – górnicza osada

Uis to górnicza osada, która rozwinęła się dzięki wydobyciu rud cyny. Region w którym się znajduje to Damaraland zwany urzędowo Regionem Erongo.

Namibia - Uis kopalnia cyny (tin mine)
Hałdy dawnej kopalni widoczne są z daleka

Powstała w 1958 roku i czasach swojej świetności liczyła 3600 osób mając status wsi. Złoża cyny były eksploatowane na niewielką skalę już w 1922 roku. Skok wydobycia nastąpił w 1951 roku kiedy założono Uis Tin Mining Company. W latach 60-tych była to największa kopalnia cyny na świecie.

Namibia - Uis kopalnia cyny (tin mine)
UIS – zabudowania dawnej kopalni

Ekonomicznie wydobycie tutaj opierało się na wyzysku miejscowej ludności. Namibia była wtedy terytorium RPA i obowiązywał apartheid. RPA za to była poddana sankcjom międzynarodowym m.in. nie mogła kupować cyny na wolnym rynku stąd wydobycie w Uis było ważne bez patrzenia na koszty.

Kiedy skończył się apartheid i restrykcje wobec RPA zostały zniesione produkcja tu stała się nieopłacalna tym bardziej, że spadły bardzo światowe ceny cyny. W roku 1991 kopalnię zamknięto, Uis się wyludniło i ma teraz status osady.

Namibia - Uis kopalnia cyny (tin mine)
Uis – widok na miasto z hałd dawnej kopalni

W 2010 roku zaczęto przerabiać nowymi technologiami hałdy dawnej kopalni produkując koncentrat cyny. Jest też potrzebny tak bardzo do produkcji akumulatorów lit i tantal wykorzystywany w elektronice. Eksport prowadzony jest przez Walvis Bay. W Uis produkuje się też gliniane cegły. Samo Uis jest niezwykle ciekawe od strony geologii.

Uis - sprzedawcy minerałów
Uis – sprzedawcy minerałów

Na krzyżówce głównych dróg C35 i C36 można zawsze spotkać handlujących pięknymi minerałami.

Turystycznie Uis to brama do Brandbergu i dalej jadąc na północ drogą 35 do Twyfeltfointein.

Wjazd do miasta od drogi 35 to od razu Main Str. Z drogi nr 36 wjazd Sport Str lub też Main Str od jej wschodniego końca.

Uis - supermerket
Uis – supermerket

Centrum Uis to odcinek Main Str, od skrzyżowania ze Sport przy supermarkecie do stacji benzynowej Eugen. Po jednej stronie mamy długi budynek supermerketu z pocztą i sklepem z alkoholami, po drugiej stronie stylową kawiarnię Diggers Den i BRC Restaurant and Bar.

Uis - sklep z alkoholami
Uis – sklep z alkoholami

Jest możliwość przenocowania w guesthausach i polach namiotowych, ale jeżeli już ktoś jest w Uis i jedzie na północ to pewnie lepiej jest przenocować w Brandberg White Lady Lodge (również campsite). Ciekawa jest poczta w Uis (budynek supermarketu), która reklamuje się…. polskimi znaczkami!

Uis - poczta, post office
Uis – na poczcie ruch jak zwykle….
Uis - poczta, post office
Uis – poczta. Oto polskie znaczki na reklamie!!!

Wyjeżdżając z Uis na północ drogą 35 niedaleko skrzyżowania gdzie do miasta odchodzi Main Str. jest skromna wioska Himba.

Uis - wioska Himba
Uis – wioska Himba

Może nie jest to najlepsze miejsce do poznawania tradycji (ładniejsze wioski są w okolicy Opuwo i Epupa Falls), ale są stragany z pamiątkami więc jeżeli nie będziecie mieć okazji spotkania Himba dalej na północy to można się zatrzymać.

Ciekawostki:

W Uis są groby ponad 10 osób, które zrobiły sobie ognisko i grilla na gałęziach z Euphorbi (Wilczomlecz). Rano już nie żyły… Sama nazwa Wilczomlecz mówi sama za siebie…

Uis - groby
Uis – groby

Aby nie kończyć tak smutno jeszcze jedno zdjęcie z centrum….

Uis - centrum
Uis – centrum

Krzysztof Kobus


(c) TravelNamibia.pl


Więcej o Namibii w książce naszego autorstwa:
NAMIBIA. Przez pustynię i busz. (WYDANIE 2 ROZSZERZONE)
Do kupienia w naszym sklepie internetowym NAMIB.pl!


WYDANIE 2

Dla tych którzy chcą wynająć samochód:
Poradnik NAMIBIA SELF-DRIVE (ebook)
Do kupienia w naszym sklepie internetowym NAMIB.pl!


Podoba Ci się TravelNamibia.pl?
Doceń naszą pracę stawiając nam kawę. Serdecznie dziękujemy! Postaw mi kawę na buycoffee.to