Ogrodzenie weterynaryjne (veterinary fence, red line)

Czytając o Namibii lub blogi z podróży zapewne spotkaliście się z opisem przejeżdżania przez ogrodzenie weterynaryjne (veterinary fence) znanym niekiedy red line. Jest to ogrodzenie weterynaryjne dzielące Namibię na część północną i południową. Ogrodzenie to ciągnie się dalej wzdłuż granicy z Botswaną, jest tez na terenie Botswany i Zambii.

Ogrodzenie weterynaryjne – po co?

Zbudowano je aby zapobiegać migracji zwierząt z północy na południe. Północ jest zainfekowana wirusem pryszczycy (międzynarodowa nazwa to FMD od „foot and mouth disease„). To obecnie najbardziej groźna choroba u zwierząt. Mięsa z terenów gdzie występuje FMD nie można np. eksportować. Pryszczyca atakuje wszystkie zwierzęta hodowlane łącznie np. z kozami, ale też dzikie zwierzęta przeżuwające.

NAMIBIA - veterinary-fence - ogrodzenie weterynaryjne
NAMIBIA – veterinary-fence, red line, ogrodzenie weterynaryjne

I tu dochodzimy do tego, po co powstała ta bariera. FMD dezorganizuje handel mięsem na świecie. Pojawienia się ogniska choroby to dramatyczne straty dla hodowców, którym pozostaje tylko wybić i zutylizować stada. Rozwiązanie postanowiono przyjąć radykalne chociaż budzące wiele protestów wśród ludności. Powstała biedna, zapowietrzona północ i bogate, eksportujące ze zdrowych hodowli mięso południe. Nawet przeglądając prawo europejskie znajdziecie informacje z jakich regionów Namibii można importować do EU mięso.

Podoba Ci się ten wpis?

Będzie nam miło jak postawisz nam kawę – dziękujemy!

buy coffee to TravelNamibia

Gdzie jest to ogrodzenie?

Sprawa jest prosta. Nie da się go pokonać inaczej niż przez bramy. Na bramie jesteśmy rejestrowani i w zależności od kierunku jazdy:

  • JEDZIEMY Z POŁUDNIA NA PÓŁNOC (np. z Windhoek do Etoszy) – właściwie nic nam tu nie grozi bo z czystej strefy wjeżdżamy w zakażoną, możemy wwozić mięso i produkty mięsne
  • JEDZIEMY Z PÓŁNOCY NA POŁUDNIE – tu sprawa jest bardziej skomplikowana. Nie wolno ŻADNYCH produktów mięsnych mieć w lodówce samochodu. Jeżeli na posterunku kontrolnym Wam nie uwierzą to będziecie musieli pokazać co jest w lodówce. Jeżeli będzie mięso to zostanie skonfiskowane. Niekiedy poza przejazdem przez „płuczki” do kół możemy być poproszeni do wyjścia z samochodu i przejścia w butach po nasączonych płynem odkażającym matach. Niekiedy dodatkowo podwozie samochodu zostanie zdezynfekowane. Należy się spokojnie poddać procedurze.

Generalnie to NIE PLANUJCIE ZAOPATRZENIA W SKLEPACH W ETOSZY (oczywiście jeżeli ruszacie już na południe)! Na ostatni posiłek zjadacie wszystko co mieliście z mięsem i ruszacie z pustą lodówką. Zaopatrzenie robicie w markecie już po stronie południowej!


TravelNamibia.pl

Zobacz o podróżowaniu self drive w Namibii!

Zobacz relację z naszej wyprawy do Namibii!


Więcej o Namibii w książce naszego autorstwa:
NAMIBIA. Przez pustynię i busz. (WYDANIE 2 ROZSZERZONE)
Do kupienia w naszym sklepie internetowym NAMIB.pl!


WYDANIE 2

Dla tych którzy chcą wynająć samochód:
Poradnik NAMIBIA SELF-DRIVE (ebook)
Do kupienia w naszym sklepie internetowym NAMIB.pl!


Podoba Ci się TravelNamibia.pl?
Doceń naszą pracę stawiając nam kawę. Serdecznie dziękujemy! Postaw mi kawę na buycoffee.to