Windhoek – gdzie na zakupy? Sklepy, targ, galerie

Choć samo miasto nie ma zbyt wielu miejsc do zwiedzania, to na pewno warto zaplanować tu zakupy. Po przylocie: aby zaopatrzyć się na dalszą podróż, przed wylotem: by kupić jeszcze pamiątki.

Market – zakupy przed drogą

Tutaj opisaliśmy pierwsze zakupy po przylocie czyli co kupić nim ruszycie dalej w drogę. My zwykle odwiedzamy supermarket Metro Hyper (Chasie Street). Tuż obok jest Mega Centre i Game The Gove Windhoek – wielkie centra handlowe, gdzie kiedyś kupowaliśmy ubrania, jak nasze bagaże nie doleciały…

Metro Hyper ma bardzo duży dział z jedzeniem (jest nawet osobny wielki sklep owocowo-warzywny!), dział przemysłowy (tu kupisz przejściówki), monopolowy (wiadomo!), sklep z plastikami (można dokupić kieliszki) oraz campingowo-myśliwski (ubrania, sprzęt, akcesoria).

Zaletą jest też położenie – na południu miasta. Jak ruszasz na pustynię Namib – masz go po drodze. I jeszcze jedno: możesz tu kupić wodę do swoich pojemników (refill station). Po pierwsze – jesteś bardziej eko, po drugie – jest taniej.

Metro Hyper.
Metro Hyper.
Kupisz tu gotowe sałatki i wszelkie napoje.
Kupisz tu gotowe sałatki i wszelkie napoje.
Punkt napełniania butli wodą.
Punkt napełniania butli wodą.

Ubrania i sprzęt safari

Najlepszym adresem na tego typu zakupy jest Cymot City Centre (Ndemufayo Ave, naprzeciwko centrum handlowego Wernhill). Cymot to sklep, gdzie kupisz naprawdę wszystko, co może się przydać w podróży.

Od drobnych sprzętów typu scyzoryki czy kapelusze, przez GPS kanistry na paliwo/wodę, ubrania, aż po żeliwne kociołki i stylowe koszule safari. Prawdopodobnie większość sprzętu będziesz mieć z wypożyczalni oraz przywiezionego z domu, ale jeśli czegoś ci brakuje – tu na pewno to znajdziesz.

Cymot specjalizuje się w sprzęcie outdoor.
Cymot specjalizuje się w sprzęcie outdoor.
Cymot - idealne miejsce na zakupy sprzętu i ubrań.
Cymot – idealne miejsce na zakupy sprzętu i ubrań.

Drugim miejsce na ubraniowe zakupy jest Wecke & Voigts (Gustav VoigtsCentre, Independence Ave, naprzeciwko Craft Market). Gdy wejdziesz do środka to na parterze po prawej stronie jest Safariland Holtz Namibia. Trzymaj się za portfel, bo wybór ubrań safari jest tu ogromny, jakość świetna i są naprawdę stylowe. Czasem na zewnątrz jest stojak z przecenionymi rzeczami.

Safariland w Wecke & Voigts.
Safariland w Wecke & Voigts.

Po przeciwnej stronie czeka zaś BLUtique czyli butik z t-shirtami. Znajdziesz tu masę pięknych podkoszulków (w tym te z dłonią w kształcie mapy Namibii), całą serię „bush lover” & „sand lover” oraz koszulki dla dzieci. Hitem są koszulki ze zwierzakami, zmieniające kolory gdy wystawisz je na słońce (colours appear in the sun). Nasi synkowie mieli takie i wytrzymały dwa lata oraz sporo prań!

Moje ulubione koszulki: z mapą Namibii i Cat lover :D
Moje ulubione koszulki: z mapą Namibii i Cat lover 😀
Koszulka dla dzieci - obrazek zmienia kolor na słońcu!
Koszulka dla dzieci – obrazek zmienia kolor na słońcu!
BLUtique - raj z podkoszulkami.
BLUtique – raj z podkoszulkami.
T-shirty w BLUtique. Do wyboru, do koloru.
T-shirty w BLUtique. Do wyboru, do koloru.

Craft Market / African Market

Na mapach jest zaznaczany jako Craft market albo African Market. Znajdziesz go naprzeciwko Wecke & Voigts, tuż obok Hiltona. Widok sprzedających tu pań Himba w tradycyjnych strojach, zestawiony z luksusowym hotelem robi spore wrażenie. Na targu warto się targować, natomiast nie warto robić paniom Himba zdjęć z ukrycia bo się zdenerwują i będą mieć rację. Przyjechały tu by zarobić na utrzymanie, więc albo się dogadacie na cenę za zdjęcia (i pamiątki), albo nie wypada ich wykorzystywać.

Na tym targu znajdziesz to samo co na wszystkich innych w Namibii.

Cratf Market jest obok Hilotna. Trudno przeoczyć.
Cratf Market jest obok Hiltona. Trudno przeoczyć.
Craft Market w stolicy.
Craft Market w stolicy.

Bushman Art Gallery

Tę galerię znajdziesz na Independence Ave 187 (niedaleko Wecke & Voigts). Nazwa galeria zobowiązuje: właściciel ściąga z całej Afryki przepiękne rzeczy, więc jeśli szukasz czegoś naprawdę wyjątkowego masz sporą szansę to znaleźć.

Warto tu zajrzeć nawet nie planując zakupów, by po prostu popatrzeć na piękne rękodzieło. Oczywiście są tu też rzeczy masowe (jak breloczki z makalani).

Przed wejściem do Bushman Gallery są charakterystyczne metalowe rzeźby.
Przed wejściem do Bushman Gallery są charakterystyczne metalowe rzeźby.
Bushman Art Gallery - raj dla miłośników rękodzieła.
Bushman Art Gallery – raj dla miłośników rękodzieła.
Znajdziesz tu wiele oryginalnych rzeczy.
Znajdziesz tu wiele oryginalnych rzeczy.
W Bushman Art Gallery kupisz też rękodzieło Himba.
W Bushman Art Gallery kupisz też rękodzieło Himba.

Namibia Craft Centre

To miejsce odwiedzam zawsze. Na ul. Tal Street nr 40 jest dawny browar, a w nim kilkanaście sklepików z oryginalnym rękodziełem. Przed wejściem jest raj z drutu i koralików czyli dzieła zrobione przez Morrisa Babę.

W środku koniecznie wejdź na pierwsze piętro i zobacz sklepik Out of Katatura – są tam rzeczy wytwarzane prze ludzi mieszkających w dzielnicy Katatura. A robią świetne rzeczy, jak choćby torby z płyt i materiału!

Poza tym jest tu też sklep Omba sprzedający piękną biżuterię ze skorupek strusich jaj (mają naprawdę artystyczne rzeczy!). Są sklepy z tkaninami (miewają też wzory dashiki!), biżuterią, niewielka księgarnia, więc jest szansa kupić tu coś ciekawego.

Ponadto na piętrze jest kawiarnia, więc można zamówić coś do jedzenia i zamiast czekać przy stoliku – rozejrzeć się po sklepikach. Na parterze natomiast jest poczta – kupisz tu znaczki, kartki pocztowe i od razu możesz je nadać.

Namibia Craft Centre - dwa piętra pięknych rzeczy.
Namibia Craft Centre – dwa piętra pięknych rzeczy.
Out of Katatura - sklep z rękodziełem wywarzanym w stolicy.
Out of Katatura – sklep z rękodziełem wywarzanym w stolicy.
Piękna biżuteria ze skorupek strusich jaj.
Piękna biżuteria ze skorupek strusich jaj.

Stojąc twarzą do Namibia Craft Centre po lewej stronie masz kilka sklepików z pamiątkami: ubrania, biżuteria, rękodzieło.

W Windhuku znajdziesz też sporo innych miejsc na zakupy, jednak te są najbardziej przydatnymi adresami.
Na lotnisku w duty free ceny będą odpowiednio wyższe, ale jeśli czegoś nie kupiłeś – tam masz ostatnią szansę!


(c) TravelNamibia.pl


Więcej o Namibii w książce naszego autorstwa:
NAMIBIA. Przez pustynię i busz. (WYDANIE 2 ROZSZERZONE)
Do kupienia w naszym sklepie internetowym NAMIB.pl!


WYDANIE 2

Dla tych którzy chcą wynająć samochód:
Poradnik NAMIBIA SELF-DRIVE (ebook)
Do kupienia w naszym sklepie internetowym NAMIB.pl!


Podoba Ci się TravelNamibia.pl?
Doceń naszą pracę stawiając nam kawę. Serdecznie dziękujemy! Postaw mi kawę na buycoffee.to