Zachowanie na safari 10 praktycznych rad

Zachowanie na safari wymaga stosowania się do kilka prostych zasad. Zapewnią one tobie i innym dobre wspomnienia i lepszy kontakt ze zwierzętami.

"Zwierzęta Afryki. Przewodnik na safari" Kliknij i kup z autografem
„Zwierzęta Afryki. Przewodnik na safari” Kliknij i kup z autografem

Zachowanie na safari

WYŁĄCZ DŹWIĘKI W APARACIE/KAMERZE/TELEFONIE

Nie ma nic bardziej irytującego jak pikanie aparatów potwierdzających radośnie złapanie ostrości i trzask elektronicznej migawki. Zwierzęta odbierają to jak kanonadę pisków i jeżeli szybko odchodzą to jest to właśnie wina tych piskaczy. Z drugiej strony ktoś obok może chcieć nagrać fragment filmu i mieć zarejestrowany dźwięk przyrody, a niekoniecznie aparatu czy telefonu sąsiada.

Najlepiej wyłączyć dźwięki jeszcze PRZED wyjazdem i sprawdzić czy faktycznie nic nie pika. Jeżeli nie wiesz jak wyłączyć dźwięki w aparacie użyj Google lub po prostu poproś kogoś lepiej znającego się na sprzęcie, by to zrobił.

NIE KOMENTUJ TEGO CO WIDZISZ

Nie ma nic bardziej tragicznego niż uczestnik safari, który musi komentować to, co wszyscy widzą:
– O żyrafa! Ale język ma długi! Widzicie?!
Należy jasno powiedzieć, że widzimy i prosimy o nie komentowanie. Oczywiście rozumiemy, że gdy widzi się piękne, dzikie zwierzę, mimowolnie wydobywa się okrzyk zachwytu – ale należy unikać głośnych komentarzy. Mogą spłoszyć lub zdenerwować obserwowane zwierzę.

Najważniejsze na safari - zachować ciszę!
Najważniejsze na safari – zachować ciszę!

NIE UŻYWAJ PERFUM

Nasz węch jest upośledzony – w porównaniu do wielu zwierząt prawie go nie mamy. Więc jeżeli ktoś się wyperfumuje przed safari, to zwierząt po zawietrznej jest to trudne do zniesienia. No i często szybko się oddalają. Warto tylko wziąć prysznic. Dezodorant możemy użyć PO safari.

NIE WYKONUJ GWAŁTOWNYCH RUCHÓW

Miotanie się od jednego okna do drugiego tylko będzie płoszyć zwierzęta. Poczekaj aż samochód się zatrzyma, wtedy będziesz mógł zrobić zdjęcia lub obserwować zwierzęta. Wymieniajcie się przy oknach od strony gdzie są akurat zwierzęta. Nie przepychajcie się.

NIE PAL PAPIEROSÓW

Zresztą jest to po prostu zabronione, ale warto o tym pamiętać i nie palić nawet na postoju. Zapach papierosów jest dla zwierząt nieprzyjazny (dla ludzi niepalących również) i unosi się jeszcze długo po skończeniu palenia. No i absolutnie nie wolno wyrzucać petów za okno!

NIE ODDALAJ SIĘ OD GRUPY

Pod żadnym pozorem nie wolno oddalać się od grupy. Na postojach są toalety (przy długich safari), a przy krótkich po prostu idziemy na siusiu za samochód, a nie w oddalone krzaki!

Właściwe zachowanie na safari pozwala na lepszy kontakt ze zwierzętami.
Właściwe zachowanie na safari pozwala na lepszy kontakt ze zwierzętami.

JEŻELI IDZIESZ Z PRZEWODNIKIEM TO…

To, że idzie się z przewodnikiem by lepiej zobaczyć jakieś zwierzę, nie zwalnia nas z zachowania wszystkich środków ostrożności. Patrzymy pod nogi (czy nie ma węża lub suchych gałęzi przed nami, których trzask może spłoszyć zwierzęta lub je sprowokować do ataku).

NIGDY NIE UŻYWAJ FLESZA

Jeżeli nie umiesz go wyłączyć to nie rób zdjęć! Nie tylko możesz spłoszyć zwierzęta, ale wywołać agresję i atak. Dotyczy to również diody oświetlającej w smartfonie lub aparacie (wyłącz tzw. wspomaganie autofokusa)!

NIE WYCHYLAJ SIĘ Z SAMOCHODU KIEDY ZWIERZĘTA SĄ OBOK

Pamiętaj, że zwierzę jest szybkie…. szybsze od Ciebie! Co z tego, że lampart jest koło maski, a ty siedzisz z tyłu. Jeden jego skok, którego nawet nie zdążysz zarejestrować dzieli Cię od tragedii!

NIGDY NIE WYSIADAJ Z AUTA!

Nawet, jeśli jesteś pewien na 100%, że nie ma obok żadnych dzikich zwierząt. Nawet się nie domyślasz, jak bardzo możesz się mylić! Bo lew skryty w trawach jest niewidoczny, podobnie jak stado kotów schowane pod betonowym przepustem drogi. Dlatego właściwe zachowanie na safari to podziwianie otoczenia Z WNĘTRZA samochodu!

„The game drive is a game” – powtarzają przewodnicy w parku. Tropienie zwierząt to gra. Za każdym razem ruletka. Czasem trzeba się sporo natrudzić by spotkać zwierzęta. Ale za to dostaje się prawdziwe emocje bo nigdy (naprawdę NIGDY) nie można być pewnym, co zobaczy się za chwilę. W porównaniu do safari w Kenii lub Tanzanii nie będziecie mieli wianuszka samochodów terenowych dookoła leżącego lwa. Wszystko jest bardziej naturalne.

Podoba Ci się ten wpis?

Będzie nam miło jak postawisz nam kawę – dziękujemy!

buy coffee to TravelNamibia

Przeczytaj też zasady jazdy po PN Etosza.

Zajrzyj na strony naszego bloga o rodzinnej podróży do Namibii!


(c) TravelNamibia.pl


Więcej o Namibii w książce naszego autorstwa:
NAMIBIA. Przez pustynię i busz. (WYDANIE 2 ROZSZERZONE)
Do kupienia w naszym sklepie internetowym NAMIB.pl!


WYDANIE 2

Dla tych którzy chcą wynająć samochód:
Poradnik NAMIBIA SELF-DRIVE (ebook)
Do kupienia w naszym sklepie internetowym NAMIB.pl!


Podoba Ci się TravelNamibia.pl?
Doceń naszą pracę stawiając nam kawę. Serdecznie dziękujemy! Postaw mi kawę na buycoffee.to