SUSZA W EPUPA

Susza w Epupa – list właściciela Epupa Falls Lodge

Dużo mówiło się o ulewach i powodziach w Namibii na przełomie 2020/21, ale są w Namibii nadal tereny dotknięte katastrofalną suszą. M.in. takim regionem jest… Epupa. Tak! Wodospady Epupa są na terenie klęski suszy od prawie 10 lat!
Ta susza powoduje obecnie nie tylko problem z wypasem stad krów i kóz dla Himba, ale zaczyna grozić katastrofą humanitarną. Wysychają odwierty tak, że nawet pompy głębinowe nie mogą pracować! Niżej list właściciela i lokalnego działacza na rzecz miejscowej społeczności – znanej wielu Wam Epupa Falls Lodge & Camp.:
„Wielu z was zdaje sobie sprawę, że na początku 2021 r. w niektórych częściach Namibii deszcze były wyjątkowo obfite. Są jednak takie części Namibii, w których padało bardzo mało deszczu, o wiele mniej niż to było potrzebne. Epupa Falls i okolica to jeden z tych obszarów. Ponieważ Epupa Falls Lodge & Campsite ma tutaj swoją siedzibę, zdecydowaliśmy się pomagać, gdzie i jak możemy.
 
Epupa miała tylko 40 mm deszczu w porze deszczowej (!) i ogólna sytuacja jest krytyczna. Najbardziej podstawową potrzebą jest woda, a ponieważ stare odwierty i naturalne źródła wyschły, musimy działać szybko. Szkoła w Epupa ma zagranicznego darczyńcę, więc na razie otrzymają pomoc. Jednak społeczność w Okapare również potrzebuje wody. Wiercenie tego otworu będzie kosztować 80 000 N$. Dlatego piszę ten list. Franck Bockmühl z Geohydrology & Farming pisze po swojej wizycie w regionie Kunene w marcu.
Epupa Falls waterfall and lodge
Główny wodospad. W prawym górnym rogu zdjęcia Epupa Falls Lodge & Campsites
Północna część regionu Kunene, a w szczególności obszar wokół Epupy, jest mocno dotknięty trwałą suszą od 2013 r. W porze deszczowej 2020/2021 spadło tylko około 3 mm deszczu, bez wpływu na roślinność. W ogóle nie ma wypasu, a miejsca na wypas dla bydła jak i kóz o ile się znajduje to tylko z dala od osad. W wyniku suszy i poważnego braku opadów, które obejmują również wyżyny Angoli, czyli zlewni rzeki Kunene, obecnie w rzece Epupa obserwuje się rekordowo niski przepływ.
 
Wody podziemne w Regionie maleją do tego stopnia, że ​​wysychają głębokie odwierty i studnie. Jeden ze starszych odwiertów na tym obszarze, który zaopatrywał społeczność Okapare w pitną wodę pitną, zawalił się (z powodu starych, złych metod budowy studni). Studnia i płytki odwiert w Szkole Podstawowej Epupa wskazują na poważny spadek poziomu wód gruntowych do tego stopnia, że ​​obecnie nie można pompować wody z obu instalacji. Poziomy wody są poniżej niskich poziomów zasilania wymaganych przez pompy głębinowe.
 
Szacuje się, że w najbliższym rejonie gminy Okapare, w tym w szkole podstawowej Epupa, około 500 osób jest obecnie poważnie dotkniętych brakiem wody. Szkoła straciła około trzech tygodni nauki z powodu braku dostaw. Obecnie woda jest dostarczana cysternami nieregularnie do szkoły i schroniska. Woda może być używana wyłącznie do bezpośredniego spożycia przez ludzi. (Jest to szczególnie godne ubolewania, ponieważ szkoła utrzymywała ogród warzywny, dzięki czemu ta mała społeczność była niezależna od dostaw żywności z innych źródeł. Ze względu na sytuację wodną dzieci muszą teraz polegać na zewnętrznych dostawach żywności. Regularne dostarczanie świeżych warzyw do diety było wyjątkowe w regionie Kunene. Niestety, ta inicjatywa musiała zostać zakończona.)
Szkoła w Epupa
Dlatego apelujemy do wszystkich naszych przyjaciół w turystyce, przyjaciół z Kaokolandu i nie tylko, aby pomogli nam, pomogli mieszkańcom okręgu Epupa.
Aby uzyskać więcej informacji, prosimy o bezpośredni kontakt z panem Koosem Verweyem. Każda pomoc finansowa będzie bardzo mile widziana. Razem możemy sprawić, że to zadziała.”
 
Koos Verwey
Dyrektor / właściciel
Epupa Falls Lodge & Campsites
Jeżeli będziecie nad Wodospadami Epupa spytajcie się jak można pomóc lub po prostu zostawcie chociaż niewielką kwotę pieniędzy. Na pewno nie będzie zmarnowana! Możecie też zajrzeć do szkoły i zostawić kupione wcześniej bloki, kredki, itp… Pamiętajcie tylko by NIE KUPOWAĆ DZIECIOM SŁODYCZY!!! Wszystko przekazujcie nauczycielowi – on będzie dzielił w miarę potrzeb.
Epupa Falls Lodge and Campsites
Zobacz filmy:
Przeczytaj nasze blogi z rodzinnych wyjazdów do Namibii na Planeta Kobusów (www.planetakobusow.pl)!

Namibia 2008
Pierwsza rodzinna!

Namibia 2018
Namibia rodzinna 10 lat później!

Botswana i Namibia 2020
Namibia – nowe odkrycia!

TravelNamibia.pl


Więcej o Namibii w książce naszego autorstwa:
NAMIBIA. Przez pustynię i busz. (WYDANIE 2 ROZSZERZONE)
Do kupienia w naszym sklepie internetowym NAMIB.pl!


WYDANIE 2

Dla tych którzy chcą wynająć samochód:
Poradnik NAMIBIA SELF-DRIVE (ebook)
Do kupienia w naszym sklepie internetowym NAMIB.pl!


Podoba Ci się TravelNamibia.pl?
Doceń naszą pracę stawiając nam kawę. Serdecznie dziękujemy! Postaw mi kawę na buycoffee.to