Quivertree Forest las drzew kołczanowych i Giant’s Playground

O samych drzewach kołczanowych piszemy tutaj. Te drzewa najczęściej rosną samotnie ale jest miejsce gdzie stworzyły „las”. Taki namibijski las bo to raptem ponad 100 drzew, ale tworzą niezwykły krajobraz!

Las Quivertree Forest.

Quivertree Forest

Jak tam trafić?

Z Windhoek jedziemy na południe autostradą B1 do Keetmanshoop. To ok. 500 km i co najmniej 5 godzin jazdy.

dojazd do Quiver Tree Forest

Tuż przed miastem jest skręt w lewo na drogę C16 na Gross Aub i za chwilę jeszcze raz skręcamy w lewo na drogę M29 (C17). Po 12 km zjazd w lewo na teren farmy  Gariganus. Farmę założyli Coenie i Ingrid Nolte w latach 90-tych XX wieku i są tu już 3 pokolenia tej rodziny. Głównie hodują owce.

Na farmie różne możliwości zakwaterowania w tym domki w kształcie…. igloo! Jest oczywiście też camping.

Uwaga!

To farma, a nie lodge! Nie ma restauracji. Jedzenie wyłącznie dla gości wykupujących BB.

Cena za osobę na campingu w 2024 roku: 300 N$ Niestety są też dodatkowe opłaty. Właściciele traktować zaczęli las jako biznes i np. aby byc na zachód słońca w lesie musicie zapłacić 500 N$ (!). Więc… dalej mamy dla Was opis może ciekawszego miejsca….

Adres i kontakty na stronie: https://www.quivertreeforest.com/home

 

Quivertree Forest

Drzewa kołczanowe to z reguły samotnicy, ale tu w Quivertree Forest (Kokerboomwoud w afrikaans) tworzą las, taki las w namibijskim stylu. W stosownej odległości rośnie obok siebie ponad setka drzew dużych i drugie tyle młodych.

Zwykle te drzewa rosną pojedynczo.
Zwykle te drzewa rosną pojedynczo…
Las Quivertree Forest.
…ale tu mamy las… Quivertree Forest.

Quivertree Forest zyskał w 1955 roku status pomnika narodowego. Najstarsze z drzew liczą jakieś 200 – 300 lat. Jest to naturalne skupisko drzew bez wpływu człowieka.

Kwiaty na drzewie: wyraźnie widać aloesy wieńczące gałęzie!
Kwiaty na drzewie: wyraźnie widać aloesy wieńczące gałęzie!
Drzewo kołczanowe - pień i kora.
Drzewo kołczanowe – kora pokrywająca pień.

Giant’s Playground

Mając bilet wstępu na teren Quivertree Forest możemy odwiedzić będący też na terenie farmy Giant’s Playground. Nazwa placu zabaw olbrzymów bardzo trafna bo mamy to obszar pokryty kanciastymi głazami, które jakby ktoś poukładał jedne na drugich.

NAMIBIA Giant's Playground

Giant's Playground dojazd

Znajdziemy tam też pojedyncze drzewa kołczanowe. Same skały to doleryt zwany w Ameryce Północnej i Europie diabazem lub mikrogabro. Skała twarda przez człowieka wykorzystywana m.in. na podsypki w torach kolejowych. Była użyta do budowy Stonehenge. Występuje też w Polsce.

Fotokast: Quivertree Forest i Giant’s Playground

Zapraszamy do zobaczenia zdjęć w fotokaście!

Inne miejsce warte polecenia: Mesosaurus Campsite

Niestety od pewnego czasu dochodzą do nas złe wieści o farmie Gariganus. Las stał się biznesem służącym do maksymalizacji zysków właścicieli farmy bez żadnych inwestycji w poprawę obsługi odwiedzających. Coraz więcej osób poleca Mesosaurus Campsite gdzie jest lepsza atmosfera, są drzewa kołczanowe w dużej ilości, nie jesteś skalpowany z pieniędzy na każdym kroku i jeszcze masz genialne skamieniałości dinozaurów! Widokowo też miejsce jest ładniejsze. Trzeba przejechać dodatkowe 30 km ale widać po opiniach, że warto!

Mesosaurus02mapa

Jak tam trafić? Jedziemy od Keetmaskoop jak do Gariganus drogą M29. Na rozwidleniu w prawo w drogę C17. Mijamy Giants Playground i patrzymy na znaki w lewo do campingu. Od rozwidlenia i początku jazdy drogą C17 to ok. 27 km.

 

Jak widać po wyszukiwaniach w Google jest tam pięknie. Myśmy jeszcze tam nie trafili, ale naprawdę wygląda, że warto wybrać właśnie to miejsce, a nie wspomnianą wyżej farmę która traci swoją renomę z powodu pazerności właścicieli…

Możliwości zakwaterowania to domki przy farmie, ale jeżeli macie samochód z namiotami to znacznie lepszą możliwością jest skorzystanie z miejsc campingowych, które są ok. 3 km. od farmy w dolinie suchej rzeki. Są tam 2 miejsca na prysznice, 2 toalety. Miejsca są tuż przy drzewach kołczanowych. Następnym razem nocujemy u nich… no i te dinozaury!

Link do nich: https://www.mesosaurus.com/

 

Jeżeli jedziecie na południe Namibii warto zaplanować nocleg wśród drzew kołczanowych!

Drzewa Quivertree Forest kołczanowe o zmierzchu.
Drzewa kołczanowe w Quivertree Forest o zmierzchu.

 

Przeczytaj o  samych drzewach kołczanowych i gdzie je można zobaczyć w Namibii!


(c) TravelNamibia.pl


Więcej o Namibii w książce naszego autorstwa:
NAMIBIA. Przez pustynię i busz. (WYDANIE 2 ROZSZERZONE)
Do kupienia w naszym sklepie internetowym NAMIB.pl!


WYDANIE 2

Dla tych którzy chcą wynająć samochód:
Poradnik NAMIBIA SELF-DRIVE (ebook)
Do kupienia w naszym sklepie internetowym NAMIB.pl!


Podoba Ci się TravelNamibia.pl?
Doceń naszą pracę stawiając nam kawę. Serdecznie dziękujemy! Postaw mi kawę na buycoffee.to