SPITZKOPPE – Matterhorn Namibii i kultowy camping

Gdy pierwszy raz zobaczyłam Spitzkoppe, skojarzył mi się ze śpiącym smokiem. Samotne skały wyrastały nad otaczającą pustkę. To jedno z bardziej niezwykłych miejsc Namibii, a biwak w tym miejscu dla wielu osób jest najpiękniejszym w całej podróży.

Spitzkoppe przed wschodem słońca.
Spitzkoppe przed wschodem słońca.

Jedziesz do Namibii? Zajrzyj do wpisu „Podróż marzeń” ze zbiorczymi linkami na naszej stronie.

Jak powstało Spitzkoppe

Pojawia się na horyzoncie jak miraż. Dookoła bezkresna równina i nagle ogromniejące nad nią skały. Wygląda niczym śpiący smok, innym kojarzy się z australijskim Uluru, dla wspinaczy to afrykański Matternhorn.

Widok Spitzkoppe jadąc od Henties Bay.
Widok Spitzkoppe jadąc od Henties Bay.

Spitzkoppe to wygasły wulkan sprzed 130 milionów lat, powstały gdy Gondwana rozdzielała się na Afrykę i Amerykę Południową. Fachowo nazywa się intruzją granitową i wznosi się z płaskiego terenu na ponad 700 metrów.

Afrykański Matternhorn wznosi się wśród pustki.
Afrykański Matternhorn wznosi się wśród pustki.
Kurz w promieniach zachodu słońca.
Kurz w promieniach zachodu słońca.

Masyw dzieli się na Gross Spitzkoppe (to tam jest słynny skalny łuki i najwyższy szczyt) oraz Klein Spitzkoppe. Gdy jedzie się od strony Henties Bay i Atlantyku, najpierw pojawia się mniejszy masyw, a potem ten większy.

Nazwa po niemiecku oznacza „szpiczastą kopułę”, Gross Spitzkoppe to Wielka Kopuła, Klein (Little) to Mała. Trudno o bardziej adekwatną (choć tak mało romantyczną!) nazwę. Dojedziesz tu szutrową drogą D1925 (od strony Henties Bay) lub D3716 (od strony Windhoek).

Klein Spitzkoppe widziany z drogi od Henties Bay.
Klein Spitzkoppe widziany z drogi od Henties Bay.

Wędrowka między skałami

Skały Spitzkoppe są chropowate, jakby ze zlepionych kostek cukru. Dzięki temu buty z proektorem mają dobrą przyczepność. Chodziłam tu też w sandałach trekowych – lepsze są takie z zakrytymi palcami, by nie uderzyć w kamienie.

Jedna z fantazyjnych skał.
Jedna z fantazyjnych skał.
Po deszczach zdarzają się kwiaty devil's thorn.
Po deszczach zdarzają się kwiaty devil’s thorn.

Fascynujące zdjęcia wychodzą późnym popołudniem, gdy nasze cienie na skałach przypominają rysunki Buszmenów. W ostatnich promieniach słońca skały nabierają rudego koloru, czasem poblask po zachodzie (i przed wschodem) nadaje im przepięknej czerwieni.

Skały o zachodzie i wschodzie nabierają czerwonego koloru.
Skały o zachodzie i wschodzie nabierają czerwonego koloru.

Widoki z każdego miejsca są inne, jednak wędrując tutaj (zwłaszcza na zachód słońca) koniecznie zabierz latarkę! Nie wkładaj też rąk w załomy skał, bo nie wiadomo, kto siedzi w środku.

Tak naprawdę to każdy moment w ciągu dnia od świtu do zmierzchu jest dobry do kontemplacji tych wspaniałych skał. Przy pełni księżyca Spitzkoppe też wygląda zjawiskowo.

Spitzkoppe nocą.
Spitzkoppe nocą.

Jak wejść pod skalny łuk?

Najsłynniejszym miejscem jest skalny łuk (na angielskich mapach oznaczany jako Rock Arch lub Bridge). Niewielki, ale jak fotogeniczny! Po południu rysuje się czarną kreską na tle zachodzącego słońca, o poranku rozjaśnia się pomarańczowym kolorem skał.

Łuk o poranku.
Łuk o poranku.
Ujęcie z cieniem
Ujęcie z cieniem

Pod łuk można podejść, najłatwiej jest od strony campingu nr 5. Swoją drogą lepiej tu nie biwakujcie, bo będziecie mieć pielgrzymki obok namiotu. Chyba, że planujecie nocne zdjęcia gwiazd z łukiem, to wtedy nocleg niedaleko łuku jest dobrym pomysłem.

Portret grupowy pod łukiem.
Portret grupowy pod łukiem.

Do wędrówki przydatne są buty z protektorem. Wejście (choć trochę strome) jest dostępne dla każdej w miarę sprawnej osoby. Jeśli chcesz mieć zdjęcie pod łukiem, najlepiej poprosić kogoś, by został na skałach naprzeciwko.

Z drugiej strony łuku można zejść, bardzo dobrze zdjęcia wychodzą też spod samego łuku.

Po lewej szczyt Spitzkoppe.
Po lewej szczyt Spitzkoppe.
Łuk o zachodzie (od drugiej strony).
Łuk o zachodzie (od drugiej strony).
Łuk o zachodzie (od strony gdzie się do niego dochodzi)
Łuk o zachodzie (od strony gdzie się do niego dochodzi)

Podoba Ci się ten wpis?

Będzie nam miło jak postawisz nam kawę – dziękujemy!

buy coffee to TravelNamibia

Spitzkoppe dla aktywnych

Między skałami można się wspinać (trzeba mieć cały sprzęt ze sobą) oraz można spacerować, biegać i jeździć na rowerze (zdecydowanie lepiej górskim.).

Na niektóre szlaki trzeba iść z przewodnikiem (Bushman Circle Route ok. 7h, Matternhorn Route ok. 6-8 h). Więcej TUTAJ

Szlaki dla aktywnych.
Szlaki dla aktywnych.

Poprowadzono też cztery szlaki do samodzielnej eksploracji:

 • 10 km szlak biegowy / spacerowy – niebieski (blue)
 • 24 km szlak biegowy / spacerowy / MTB – żółty (yellow)
 • 35 km MTB – zielony (green)
 • 65 km MTB – czerwony (red)

Szczegółowe opisy na stronie web.buddy.na/RockTrailsSpitzkoppe 

Więcej o szlakach MTB tu: www.trailforks.com/region/spitzkoppe 

Wyzwanie dla MTB!
Wyzwanie dla MTB!

Historia zdobywania szczytu

Najwyższy szczytu nie oszałamiająca wysokością. Ledwie 1784 metry. Trasa na samą górę też nie jest specjalnie trudna (wedle współczesnych standardów), ale przez brak wody, cienia i wszechobecny upał, z pewnością nie jest dla każdego. Dość powiedzieć, że do tej pory szczyt zdobyto zaledwie 600 razy.

Wspinacz w akcji!
Wspinacz w akcji!
Widok z drona na szczyt.
Widok z drona na szczyt.

Ponoć pierwszym był w 1904 r. żołnierz Schutztruppe. Po wejściu na szczyt zapalił na nim ognisko. Może miał to być znak dla pozostałych na dole, co jednak oznacza, że musiał wtaszczyć ze sobą jakieś paliwo, bo na górze nie ma absolutnie nic. Poza kamieniami. Wedle legendy ów śmiałek nigdy nie powrócił, a jego ciała nie odnaleziono. Jednak dowodów prawdziwości tej historii brak.

Panorama skał
Panorama skał

Za to na pewno na szczyt weszli trzej wspinacze z Kapsztadu w 1946 roku. Był to prawdziwy wyczyn, jako że ich poprzednicy uciekali się nawet do wykuwania stopni, a i tak nie docierali do celu, pokonani przez gładkość granitowych skał.

Wspinaczka przez kolejne dziesięciolecia zajmowała zwykle 2-3 dni. Rok 1971 to rozpoczęcie współczesnej ery zdobywania Spitzkoppe, czas dzięki nowoczesnej technice zredukowano do 4 godzin.

Skały są przyczepne - łatwo po nich chodzić.
Skały są przyczepne – łatwo po nich chodzić.

Malunki Buszmenów w Spitzkoppe

Dwa tysiące lat temu mieszkali tu Buszmeni (San), lecz zostali wypchnięci przez inne ludy na Kalahari. Pozostawili po sobie galerię na skałach – namalowany ochrą „Bushman Paradise”. Rysunki nie zachowały się najlepiej (dużo wyraźniejsze są ryty w Twyfelfontein), regularne polewanie wodą (by lepiej je widzieć) też się im nie przysłużyło.

By tu dotrzeć trzeba wynająć przewodnika Damara. Poprowadzi skalnym labiryntem, opowie o przyrodzie, pokaże dawny raj Buszmenów. Zastygły w pół kroku myśliwy tropi nosorożca i żyrafę. Inny niesie łuk ze strzałami, jeszcze inny tańczy w transie.

Aby dojść do malunków trzeba mieć buty z protektorem, kawałek trasy prowadzi ma łańcuchy w skale do przytrzymywania się.

Nasze cienie wyglądają jak malunki.
Nasze cienie wyglądają jak malunki.

Recepcja campingu i koszt noclegu

W czasach kolonialnych wokół Spitzkoppe powstała wielka farma. W roku 1964 przekazano ją jako zadośćuczynienie ludowi Damara. Na recepcji dostaniesz plan Spitzkoppe i miejsc biwakowych oraz możesz kupić drewno albo umówić się z przewodnikiem na spacer do „Bushmen Paradise”.

Recepcja campingu.
Recepcja campingu.

Przy recepcji rosną dwa drzewa kołczanowe, przy jednym jest… sztuczny głaz. Wygląda jak wielka kula i gdy w niego popukasz – wydaje głuchy odgłos. Można go nawet poruszyć 😀

Sztuczny głaz przy drzewie kołczanowym.
Sztuczny głaz przy drzewie kołczanowym.

Nieopodal są toalety oraz krany z wodą: jeśli nie masz zapasu wody, tu możesz ją uzupełnić. Przy recepcji działa też restauracja – możliwość zamówienia śniadania, lekkiego obiadu i kolacji. Najlepiej zarezerwuj bezpośrednio po przyjeździe.

Zapas picia zabrany!
Zapas picia zabrany!

Koszt noclegu:

 • 210 N$ – osoba dorosła
 • 150 N$ – dziecko (6-12 lat)
 • bezpłatnie dzieci do lat 6

Koszt wjazdu do Spitzkoppe na 1 dzień (gdy tu nie nocujesz)

 • 120 N$ – osoba dorosła
 • 80 N$ – dziecko (6-12 lat)
 • bezpłatnie dzieci do lat 6
Nasz biwak.
Nasz biwak.
Biwak w innym miejscu w Spitzkoppe.
Biwak w innym miejscu w Spitzkoppe.
Tutejszy camp jest niezwykle malowniczy.
Tutejszy camp jest niezwykle malowniczy.

Camping – warto wiedzieć

Spitzkoppe to camping lokalnej społeczności. Jeden z najciekawszych w Namibii. Panuje tu zasada „first come – first serve” czyli kto pierwszy przyjedzie, zajmuje sobie miejsce jakie chce a kolejni mają do dyspozycji miejsca jakie pozostaną.

Szczęśliwie jest tu tyle pięknych miejscówek, że gdziekolwiek się zatrzymacie – będzie świetnie.

Ognisko na campie
Ognisko na campie

Miejsca biwakowe są bez wody i elektryczności (tzn. woda jest przy recepcji oraz przy jednym z punktów biwakowych). Udogodnieniami są beczka na śmieci, toaleta (typu wychodek) i miejsce do grillowania.

Chcesz prysznic? Jest! Niedaleko recepcji ale to oznacza spacer (lub jazdę autem) 2 km w jedną stronę. Może zatem bez prysznica da się obyć tego wieczoru?

UWAGA: od Atlantyku czasem wieje. I to bardzo! Gdy nocowałam tu pierwszy raz, bałam się, że nam zdmuchnie namioty z dachu!

Przed pójściem spać trzeba zgasić ognisko.
Przed pójściem spać trzeba zgasić ognisko.

Pamiętaj, aby ZAWSZE:

 • mieć kupione drewno na ognisko (nie wolno tu zbierać gałęzi)
 • dokładnie zalać ognisko (w nocy wiatr może je rozpalić)
 • zamykać poły namiotów, by nie łopotały w nocy
 • zabierać wszystkie rzeczy do namiotu (by jakiś pies nie porwał buta zostawionego na zewnątrz)

W Spitzkoppe można też przenocować w Spitzkoppen Lodge – to wariant dla osób ceniących luksus w pięknych okolicznościach przyrody. UWAGA: jeśli nie nocujesz w lodge, nie możesz jej odwiedzić.

Widok z drogi do łuku na najwyższy szczyt.
Widok z drogi do łuku na najwyższy szczyt.

Zwierzaki obok nas

Urok Spitzkoppe to samotność. Do świata stąd daleko, za to blisko do natury. Czasem zaskakująco blisko. Gdy siedzimy wieczorem przy ognisku słyszymy jakiś szelest. Odwracamy się: w świetle latarek patrzy na nas żeneta (common genet, Genetta genetta). Piękny cętkowany kot prawie natychmiast znika w mroku.

"Zwierzęta Afryki. Przewodnik na safari" Kliknij i kup z autografem
„Zwierzęta Afryki. Przewodnik na safari” Kliknij i kup z autografem
Agamy skalne często wygrzewają się na skałach.
Agamy skalne często wygrzewają się na skałach.

Innym razem o zmierzchu widzimy ruch między gałęziami. Mysz? Ptaszek? Małe, szare i płochliwe. Dopiero po powiększeniu zdjęcia udaje się nam ustalić, że był to ryjkonos. Malutka myszka z długim noskiem, co przez podobieństwo do słoniowej trąby dało mu angielską nazwę elephant shrew (w Namibii żyje gatunek bushveld elephant shrew / bushveld sengi, Elephantulus intufi). Ten zwierzak należy do Małej Piątki.

Malutki ryjoskoczek.
Malutki ryjoskoczek.

Gdzie nie spojrzeć: na skałach widnieją jasne smugi. Widomy znak, że to wciąż używana przez zwierzęta toaleta. Góralki przylądkowe (rock / Cape hyrax, dassie, Procavia capensis) wygrzewają się w ostatnich promieniach słońca, niewiele sobie robiąc z naszej obecności. Tyle, że zbliżyć się do nich niepodobna bo zwinnie umkną po skałach…

Góralek wśród skał.
Góralek wśród skał.
I cała rodzina góralków.
I cała rodzina góralków.

Równie zwinnie umykają koziołki skalne (klipspringer, Oreotragus oreotragus). Mają do 60 cm wysokości i pionowo ustawione kopytka. Rzadko widuję je na ziemi, zwykle wędrują między skałami, podobnie jak stylowe agamy skalne (Namib rock agama, Agama planiceps). Za to skorpiona tu nigdy nie widziałam, choć wiem, że na pewno tu są.

Koziołek skalny.
Koziołek skalny.

Ptaki wśród skał

Praktycznie zawsze spotykam tu też ptaki. Wśród skrzydlatych gości campingu są:

Czarnotek białoskrzydły (pale-winged starling, Onychognathus nabouroup)

Czarnotek białoskrzydły.
Czarnotek białoskrzydły.

Dzioborożec (toko czerwonolicy, southern yellow-billed hornbill, Tockus leucomelas)

Toko czerwonolicy.
Toko czerwonolicy.

Toko białogrzbiety (northern red-billed hornbill, Tockus erythrorhynchus)

Toko białogrzbiety.
Toko białogrzbiety.

Amadyna czerwonogłowa (red-headed finch, Amadina erythrocephala)

Amadyna czerwonogłowa.
Amadyna czerwonogłowa.

Wikłacz białobrewy (dziergacz białobrewy, white-browed sparrow-weaver, Plocepasser mahali)

Wikłacz białobrewy.
Wikłacz białobrewy.

Bilbil czerwonooki (African red-eyed bulbul, Pycnonotus nigricans)

Bilbil czerwonooki.
Bilbil czerwonooki.

Trznadel maskowy (Cape bunting, Fringillaria capensis)

Trznadel maskowy.
Trznadel maskowy.

Synogarlica popielata (Cape turtle dove / half-collared dove, Streptopelia capicola)

Synogarlica popielata.
Synogarlica popielata.

„Odyseja kosmiczna 2001” – plener filmu

Stanley Kubrick był oczarowany surowym pięknem skał Spitzkoppe, stąd umieścił tu początek filmu „Odyseja kosmiczna 2001”. Prolog nazwany „Świt ludzkości” (The Dawn of Humanity) zachwycił ludzi na całym świecie.

To niezwykle malowniczy plener!
To niezwykle malowniczy plener!

Kubrick zatrudnił dwudziestu profesjonalnych mimów odgrywających praludzi na początku filmu. Sceny walk między australopitekami nakręcono w MGM Studios w Borehamwood (Anglia), a następnie nałożono te obrazy na ujęcia ze Spitzkoppe w Namibii.

Sprytny efekt jest możliwy dzięki projekcji namibijskich krajobrazów na ekranie o długości 30 metrów i wysokości 12 metrów. Na ekranie złudzenie jest doskonałe:

Obserwacja gwiazd

To doskonałe miejsce na oglądanie gwiazd, bo nie ma tu zanieczyszczenia światłem, a chmury są dość rzadko (i tylko w porze deszczowej październik-kwiecień). Oczywiście jeśli planujesz oglądanie gwiazd (lub astrofoto) sprawdź kiedy jest wschód / zachód księżyca oraz kiedy jest on w pełni.

Aplikacja pomaga w odnajdywaniu gwiazd.
Aplikacja pomaga w odnajdywaniu gwiazd.

Niektóre konstelacje gwiazd, które można zobaczyć na nocnym niebie Afryki Południowej w miesiącach letnich (czyli listopad-luty, bo tu pory roku są odwrotnie niż na półkuli północnej):

 • Orion
 • Wielki Pies
 • Woźnica
 • Byk
 • Plejady
 • Bliźnięta
 • Lew

Niektóre konstelacje gwiazd, które mogą występować w miesiącach zimowych (od maja do września):

 • Krzyż Południa
 • Skorpion
Krzyż Południa.
Krzyż Południa.

Niektóre planety, które można zobaczyć w ciągu roku:

 • Wenus
 • Mars
 • Jowisz
 • Saturn
Droga Mleczna, po lewej stronie Krzyż Południa.
Droga Mleczna, po lewej stronie Krzyż Południa.

Aplikacje pomagające oglądać gwiazdy (apki ściągnij przed wyjazdem!):

 • Stellarium
 • StarTracker
 • Star Walk 2
 • SkySafari

Te aplikacje są bezpłatne w wariancie podstawowym, co na początek wystarczy.

Wieczory tutaj są bajeczne!
Wieczory tutaj są bajeczne!

Więcej info na oficjalnej stronie Spitzkoppe: www.spitzkoppe.com

Film ze Spitzkoppe z lotniczymi ujęciami

Zachód słońca nad \klein Spitzkoppe.
Zachód słońca nad Klein Spitzkoppe.

Więcej o Spitzkoppe i innych ciekawych miejscach Namibii przeczytasz w naszej książce.
Opowieści z różnych stron Afryki znajdziesz na blogu AfrykAnka.pl


TravelNamibia.pl


Więcej o Namibii w książce naszego autorstwa:
NAMIBIA. Przez pustynię i busz. (WYDANIE 2 ROZSZERZONE)
Do kupienia w naszym sklepie internetowym NAMIB.pl!


WYDANIE 2

Dla tych którzy chcą wynająć samochód:
Poradnik NAMIBIA SELF-DRIVE (ebook)
Do kupienia w naszym sklepie internetowym NAMIB.pl!


Podoba Ci się TravelNamibia.pl?
Doceń naszą pracę stawiając nam kawę. Serdecznie dziękujemy! Postaw mi kawę na buycoffee.to