„Measures of Men” – nowy film o Namibii i Niemczech z początku XX w.

„Measures of Men” to najnowszy film podejmujący niemiecką przeszłość w Namibii. Jego tematem jest ludobójstwo Herero i Nama, a historia jest opowiedziana przez pryzmat relacji etnologa Alexander Hoffmann (w tej roli Leonard Scheicher) z Kezią Kambazembi, tłumaczką delegacji Herero(graną przez namibijską aktorkę Girley Jazama).

Mam nadzieję, że film wywoła w społeczeństwie debatę o winie kolonialnej Niemiec.  To nie tylko film o ludobójstwie, ale także o etnologach, którzy chcą odkrywać obce kultury, lecz je niszczą. Jako europejski filmowiec długo zastanawiałem się, jak opowiedzieć tę historię. Zdecydowałem się przedstawić ją z niemieckiej perspektywy z obawy, że skupienie się na afrykańskich bohaterach byłoby formą „przywłaszczenia kulturowego”.
Lars Kraume, reżyser „Measures of Men”

„Measures of Men”

Tytuł niemiecki: Der vermessene Mensch reż. Kars Kraume.
Film miał światową premierę 22 lutego 2023 roku na 73. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie, w kinach był wyświetlany od marca 2023 r.

"Measures of Men" - plakat filmu.
„Measures of Men” – plakat filmu.

Z opisu filmu:

Alexander Hoffmann jest zdeterminowany, aby kontynuować dziedzictwo swojego ojca, pionierskiego etnologa. Na uniwersytecie zostaje wciągnięty w wir ewolucjonistycznej teorii rasy końca XIX wieku. Hoffmann jest zniesmaczony mierzeniem czaszek, które nie ma innego celu niż pseudonaukowe uprawomocnienie wyższości rasy białej – ale zgadza się na to. Chce znaleźć kontrargumenty i szuka kontaktu z Kezią Kambazemi, tłumaczką delegacji Namy i Herero w Berlinie, którą zmuszono do wzięcia udziału w „przedstawieniu ludowym”. Wkrótce po wyjeździe delegacji w ówczesnej „niemieckiej Afryce Południowo-Zachodniej” rozpoczyna się powstanie przeciwko niemieckiej potędze kolonialnej. Jako etnolog Hoffmann zostaje członkiem ekspedycji i podróżuje po całym kraju pod osłoną armii cesarskiej w poszukiwaniu czaszek – i Kezii.

Trailer filmu:

Zajrzyj do wpisu o książkach i filmach związanych z Namibią. Opowieści z różnych stron Afryki na blogu AfrykAnka.pl


(c) TravelNamibia.pl


Więcej o Namibii w książce naszego autorstwa:
NAMIBIA. Przez pustynię i busz. (WYDANIE 2 ROZSZERZONE)
Do kupienia w naszym sklepie internetowym NAMIB.pl!


WYDANIE 2

Dla tych którzy chcą wynająć samochód:
Poradnik NAMIBIA SELF-DRIVE (ebook)
Do kupienia w naszym sklepie internetowym NAMIB.pl!


Podoba Ci się TravelNamibia.pl?
Doceń naszą pracę stawiając nam kawę. Serdecznie dziękujemy! Postaw mi kawę na buycoffee.to