Man of Stone – tajemnica Kaokolandu

Wstęp

Czy można być artystą, który nie pragnie rozgłosu? Czy można przez lata pozostawać anonimowym chociaż nie ma takiej opcji by samemu, bez pomocy, wykonać swoje dzieła? W Kaokolandzie można. Co ciekawe mało kto jest w stanie zobaczyć dzieła artysty bo nie ma przewodnika po nich. Wszyscy Ci, którzy podpowiadają gdzie poszczególne postacie można zobaczyć są narażeni na ostracyzm bo…. psują innym zabawę w odkrywanie znanego (ze zdjęć) nieznanego (z położenia)….

Kaokoland

Ziemie plemienia Himba. Północ Namibii. Najbardziej honorny fragment kraju jeżeli chodzi o przemierzanie go. Niewiele jest tu miejsc gdzie można przyjechać i przenocować. To obszar o którym myślę od Epupa Falls do oceanu i od Opuwo do Purros i do oceanu…. Genialne, wymagające szlaki. Nie zapuszczajcie się tam jeżeli nie jesteście odpowiednio przygotowani. Możecie nie wrócić do cywilizacji i zostać tam….

Jedna z dróg w Kaokolandzie
Man of Stone (Lonely Man)

 Nieznany artysta stworzył postacie ludzkie z kamieni i żelaznych prętów. Są perfekcyjnie wpisane w krajobraz. Nic nie psują, a wzbogacają, rozbudzają wyobraźnię. To może dlatego tak trudno je dostrzec. Każda postać ma przynajmniej plakietkę z numerem. Prawdopodobnie każda z postaci miała też tabliczkę z sentencją, ale wandale,… Kawałek blaszki i gwoździem zrobione dołki układające się w litery. Największy numer jaki znaleziono to 27 (?). Nie wiadomo czy tyle postaci faktycznie rozmieszczono w krajobrazie Kaokolandu. Może tak, może nie. Odnaleziono wg. naszych rachub ok. 10 postaci (lub ich grup).

Nr 17 – czeka na nr 11
RENN

To podobno pseudonim artysty, który przypomnijmy jest anonimowy. „Sztuka przed artystą jest celem”. Ale…. Podobno jest po sześćdziesiątce. Podobno pracuje w branży turystycznej. Podobno talent odkrył w sobie późno. Prawdopodobnie ma lodge w Kaokolandzie…. Nikt nie puścił „pary z pyska” więc nie wiadomo kto to jest.

Biennale w Wenecji 2022

W roku 2022 po raz pierwszy Namibia wzięła udział w biennale z narodowym pawilonem na wyspie  La Certosa. Jedynym artystą był RENN i jego ” The Lone Stone Men of the Desert”. Były fotografie rzeźb w krajobrazie Namibii i same rzeźby czasowo przywiezione na biennale.

Pawilon Namibii na biennale (fot. strona WWW organizatorów)

Można powiedzieć, że super ale…. Z punktu widzenia wielu Namibijczyków, a szczególnie współczesnych artystów ta wystawa nie miała nic wspólnego ze sztuką namibijską. Nieznany biały artysta z przeszłości… Zarzutem było to, że wystawę przygotowali dla Namibii… Włosi! No i jeszcze kurator to jednocześnie człowiek zaangażowany w przemysł turystyczny. Nawet zrobiono petycję ” Not Our Namibian Pavilion” gdzie tłumaczono dlaczego nie powinien to być narodowy pawilon namibijski. Największe zarzuty to osadzenie wystawy w kolonialiźmie i całkowite pominięcie tego z czego współcześni artyści w Namibii są dumni.

Wizja artystyczna

Ciekawa na pewno. Żadna z figur się nie powtarza. Każda jest zrobiona z tego co w danym miejscu jest. Jeżeli są to „otoczaki” z pola lawowego to w takim miejscu ta postać jest. Każda z figur jest dopasowana do krajobrazu i danego miejsca ważnego dla kamiennego wędrowcy…

W kierunku nr 1 – wielkie zebranie.

Generalnie wszystkie figury Lonely Man coś przekazują w danym miejscu. Pozwalają temu, kto odnalazł je, zobaczyć co artysta chciał przez swoją wrażliwość przekazać. Warto usiąść lub stanąć obok i popatrzeć tam gdzie patrzy figura. Niekiedy sentencje są podpowiedzią. Na pewno wszystkie postacie wędrują do nr „1”. On ma plakietkę…. „Czekam na wszystkich moich przyjaciół”.

Nr 1
Gdzie szukać?

No nie… nie podamy konkretnych miejsc. Ale jeżeli jesteście w Kaokolandzie to pamiętajcie by mieć skaner w oku i szukać. Wierzę, że znajdziecie, wierzę, że to szukanie będzie dla Was jednym z najlepszych przeżyć na podróżniczych szlakach… Na mnie kilka figur jeszcze czeka. Wiem mniej więcej gdzie są. Wierzę, że kiedyś się spotkamy.

My i nr 10, który tak po prostu odpoczywa w drodze do nr 1

A wtedy siądę koło nr 1, popatrzymy w zachodzące słońce i może coś mi powie, albo cisza będzie pochwałą,… Pochwałą szukania marzeń….

Tabliczki przy poszczególnych postaciach

 

Fotokast – zapraszam do obejrzenia

Krzysztof Kobus


(c) TravelNamibia.pl


Więcej o Namibii w książce naszego autorstwa:
NAMIBIA. Przez pustynię i busz. (WYDANIE 2 ROZSZERZONE)
Do kupienia w naszym sklepie internetowym NAMIB.pl!


WYDANIE 2

Dla tych którzy chcą wynająć samochód:
Poradnik NAMIBIA SELF-DRIVE (ebook)
Do kupienia w naszym sklepie internetowym NAMIB.pl!