Tanie loty do Namibii (2019)

Tanie loty do Namibii są coraz częstsze. Gdy w 2008 roku szukaliśmy przelotu – wybór był mocno ograniczony, a ceny biletów bardzo drogie (4500 zł!). Na szczęście od tego czasu wiele nowych linii lotniczych lata do Namibii (na lotnisko Hosea Kutako w Winhuku) i trafiają się atrakcyjne ceny.

Przelot z Johanesburgu. W dole - Namibia! Na tanie loty do Namibii warto zacząć polować wiele miesięcy wcześniej.
Lot z Johannesburgu. W dole – Namibia! Na tanie loty do Namibii warto zacząć polować wiele miesięcy wcześniej.

 Najtaniej

Tanie loty do Namibii mogą być naprawdę za (prawie) grosze. Jeśli zbierasz mile w programie lojalnościowym Miles and More, to jest możliwość wymiany ich na lot z Frankfurtu do Windhuk. Wymaga to ok. 30 000 mil + dopłata 120 Euro. Rzecz jasna diabeł tkwi w szczegółach: trzeba trafić na taką milową promocję (w sezonie pewnie pula biletów jest w ilości śladowej), do Frankfurtu trzeba się dostać, a jeśli się spóźnisz – twój bilet przepadnie. Ale warto sprawdzić, czy masz taką opcję.

Bardzo tanio w promocji

W czerwcu 2018 pojawiły się oferty na wylot z czeskiej Pragi oraz Frankfurtu za jedyne 1500 zł. Z Frankfurtu był to lot Eurowings lub Condor, z Pragi przelot przez Frankfurt. Jak na razie z Warszawy takich cen nie ma, ale może i do nas zawitają tak tanie loty do Namibii? Czasem reklamy podrzucają mi oferty za lot nawet 1200 zł – ale okazuje się, że to przelot w 1 stronę, jak doda się powrót to wychodzi nagle bliżej 3000 zł… Uwzględnij też, że wyszukiwarki podając ci kwotę biletu małym druczkiem piszą, że jeszcze doliczą 150-190 zł swojej prowizji za każdy bilet.

W czerwcu 2020 na portalu Fly4free pojawiła się bardzo atrakcyjna oferta lotu Warszawa-Windhoek za jedyne 1380 zł. Lot odbywa się liniami TAP Air Portugal oraz TAAG Angola Airlines z przesiadkami w Lizbonie i Luandzie.  Więcej tutaj.

Tanie loty w promocji

Coraz częściej pojawiają się w wyszukiwarkach połączenia z Warszawy w świetnej cenie ok. 2600 zł (lot w obie strony). To bardzo przyzwoita oferta i jak na nią trafisz, to nie ma co się szczypać, że ktoś tam pisał, że poleciał za grosze. Bo czekając na ofertę „bardzo tanio” lub „najtaniej” możesz się nie doczekać (szansa, że trafisz z promocją w szczycie sezonu jest praktycznie zerowa).

Normalna cena

Najczęściej bilety z Polski (Warszawa) do Namibii są w granicach 3000-3500 zł. Jeśli planujesz wyjazd na Sylwestra lub w szczycie sezonu (czerwiec-wrzesień) spodziewaj się takich właśnie cen (lub wyższych).

Samoloty Air Namibia na lotnisku w Windhuku.
Samoloty Air Namibia na lotnisku w Windhuku.

Kto lata do Namibii?

Tanie loty nie są częste, ale największe szanse mamy z Niemiec, ponieważ jest to dawna  kolonia. Sporo połączeń jest przez Frankfurt. Lata stamtąd:

  • Air Namibia narodowy przewoźnik Namibii. Miałam przyjemność lecieć ich pierwszym lotem obsługiwanym w całości przez kobiety!
  • Condor (tania linia z wszystkimi tego ograniczeniami),
  • Eurowings (jak Condor),
  • Lufthansa (jak zbierasz Miles&More to trochę za ten lot zbierzesz)

Inne linie jakimi można dolecieć do Windhuku to:

  • Ethiopian Airlines – doskonała obsługa, świetne samoloty, bardzo lubię nimi latać. Z Polski loty są przez Wiedeń / Mediolan do Addis Abeby (ok. 6 h) i stamtąd lot do WDH (6 h). Lecąc tą linią zwykle w klasie ekonomicznej można mieć bagaż podręczny + 2 bagaże rejsowe do 23 kg każdy!
  • British Airways – obsługują ten kierunek wraz z South African Airways. Linie w porządku, ale nie jest to szybki lot, bo połączenie jest następujące:
    Warszawa-Londyn (2,40 h lotu) Londyn-Johanesburg (10 h lotu) Johanesburg-Windhuk (2 h lotu).
  • KLM – połączenie przez Amsterdam.
  • Qatar – połączenie przez Doha

Większość linii dolatuje do WDH po południu (ok 14), wyjście z lotniska (sprawdzenie wizy, deklaracje wjazdowe (LINK TUTAJ) / odebranie bagaży, wymiana pieniędzy) zajmuje przeciętnie godzinę. Nie planuj tego dnia długiego przejazdu!
Air Namibia oraz Condor przylatują wcześnie rano (ok.5-6), więc lecąc tymi liniami możesz zaplanować nocleg na trasie poza Windhuk (nawet w Sesriem). Ale zachowaj rozsądek: po nocnym locie człowiek nie jest w najlepszej formie, a przed wyjazdem z Windhuku trzeba zrobić zakupy (więcej tutaj)!

Terminal na lotnisku w Windhuku. Po lewej stronie: przyloty, po prawej - odloty. Z samolotu idzie się do terminala pieszo.
Terminal na lotnisku w Windhuku. Po lewej stronie: przyloty, po prawej – odloty. Z samolotu idzie się do terminala pieszo.

Wylot z innego miasta / kraju

Uwzględnij czas dojazdu na lotnisko! W wariancie najbardziej pesymistycznym, czyli mając spory zapase czasu. Jeśli bowiem lecisz na 2 osobno kupowanych biletach (osobno WAW-FRA i FRA-WDH) to gdy nie dotrzesz o czasie na lotnisko, twój drugi bilet przepada. Nikt za niego ci nie zwróci. Jeśli lot wypada jesienią/zimą pamiętaj, że mogą być burze/śnieżyce więc warto byłoby dotrzeć do Frankfurtu dzień wcześniej by mieć zapas czasu. Jak doda się koszt transportu i noclegu może okazać się, że okazja nie jest już tak atrakcyjna cenowo.

Nadanie bagażu

Zwróć uwagę, ile czasu jest na przesiadki na kolejnych lotniskach. Jeśli godzina lub mniej – nadając bagaż poproś, aby zaznaczyli go jako „FAST TRANSFER”. Takie bagaże są wyjmowane z samolotu w pierwszej kolejności i są szanse, że doleci razem z tobą. Jednak gdy po wylądowaniu w Windhuku nie zobaczysz swego bagażu – musisz zgłosić jego zaginięcie. W jednym przypadku robiłam to w okienku obok taśmy bagażowej, w drugim – w kontuarze w hali przylotów. W obu przypadkach bagaż dowieziono do Swakopmund do hotelu.

Ubezpiecz bilety!

Tanie loty mogą być bardzo drogie, gdy nie uda się polecieć. Dlatego jeśli przy zakupie biletu nie masz takiej opcji – warto dokupić ubezpieczenie biletów (np. u agenta ubezpieczeniowego). Możesz to zrobić w bardzo krótkim czasie od zakupu (maksymalnie do 24 h, najlepiej kilka godzin po zakupie). Dzięki temu jeśli musisz zrezygnować z podróży z ważnej przyczyny (choroba, wypadek twój lub najbliższej rodziny) – dostaniesz przynajmniej częściowy zwrot kosztów.

Myśmy planując lot do USA takiego ubezpieczenia nie mieli. W efekcie z 12 000 wydanych w Tickets.pl oddano nam… 1500 zł (a że trzeba było dostarczyć tłumaczenia aktów narodzin / ślubu etc przez tłumacza przysięgłego to połowa tej kwoty poszła na tłumaczenia). Koszt ubezpieczenia w Warcie kolejnych 4 biletów (o wartości ok.8500) wyniósł 280 zł – zdecydowanie warto to zrobić. Więcej o ubezpieczeniach na portalu Małego Podróżnika w tym wpisie.

Nasza ulubiona linia lotnicza: Ethiopian. Czasem nawet czeka na nas czerwony dywan ;)
Nasza ulubiona linia lotnicza: Ethiopian. Czasem nawet czeka na nas czerwony dywan 😉
A nie, to jednak na kogoś innego czekali z tym dywanem...
A nie, to jednak na kogoś innego czekali z tym dywanem…
Gdy miniecie Addis - do Namibii jest bliżej niż dalej!
Gdy miniecie Addis – do Namibii jest bliżej niż dalej!
Lecąc z dziećmi można liczyć na specjalny posiłek dla małych podróżników.
Lecąc z dziećmi można liczyć na specjalny posiłek dla małych podróżników.
Lotnisko w Windhuku - czasem jest tu bardzo tłoczno!
Lotnisko w Windhuku – czasem jest tu bardzo tłoczno!

(c) TravelNamibia.pl

 

 


Więcej o Namibii w książce naszego autorstwa:
NAMIBIA. Przez pustynię i busz. (WYDANIE 2 ROZSZERZONE)
Do kupienia w naszym sklepie internetowym NAMIB.pl!


WYDANIE 2

Dla tych którzy chcą wynająć samochód:
Poradnik NAMIBIA SELF-DRIVE (ebook)
Do kupienia w naszym sklepie internetowym NAMIB.pl!


Podoba Ci się TravelNamibia.pl?
Doceń naszą pracę stawiając nam kawę. Serdecznie dziękujemy! Postaw mi kawę na buycoffee.to