Żółta Książeczka – jaka powinna być zgodnie ze wzorem WHO.
Żółta Książeczka – jaka powinna być…
Wstęp
International Certificate of Vaccination or Prophylaxis czyli popularna żółta książeczka jest dokumentem o konkretnym wzorze będącym standardem międzynarodowym opracowanym przez WHO. Coraz częściej tego standardu się wymaga.
A tymczasem powstawały różne wzory żółtych książeczek drukowanych jako reklamy, czy to Ministerstwa Zdrowia, czy to jakiejś kliniki. Można się do tego przyczepić? Pewnie tak…
Więc kiedy powoli zaczyna brakować miejsca i wiele szczepień jest już nieważnych to warto poprosić przy kolejnym szczepieniu o nową książeczkę gdzie lekarz przepisze ważne szczepienia. Niejako przy okazji będzie można zadbać by nowa książeczka odpowiadała międzynarodowemu standardowi.
Na co zwrócić koniecznie uwagę
Zacznijmy od okładki – imię i nazwisko właściciela oraz numer paszportu zgodne z tym co w paszporcie!
Niby oczywiste ale nie do końca – Panie zmieniają nazwisko po ślubie. Aktualizują paszport i również to nazwisko powinno być na okładce książeczki. Najlepiej dołożyć pieczątkę (jeżeli książeczka jest w miarę nowa i nie ma sensu przepisywać) obok przekreślonego starego i dodanego nowego nazwiska.
Wnętrze książeczki:
Warto pamiętać o obowiązkowych szczepieniach jak np. żółta gorączka (yellow fever) jeżeli będziemy w kraju gdzie jest wymagana. To szczepienie jest wymagane również przez inne kraje jeżeli było się w kraju będącym na liście WHO występowania żółtej gorączki np. Etiopia. Szczepienie jest obecnie ważne dożywotnio. Jeżeli ktoś ma wpisaną datę końca ważności szczepienia np.: 2021 to musi zaktualizować wpis przez dodanie pieczątki „for life” i podpis lekarza.
I jeszcze ważne informacje są na stronach końcowych m.in. jaki format daty stosować we wpisach i porady dla podróżujących.
I jeszcze jedna dobra wiadomość. Kiedyś żółte książeczki były większe od paszportu co w oczywisty sposób było niewygodne. Obecnie są dokładnie wielkości paszportu. Zawsze należy je wozić ze sobą!
(c) TravelNamibia.pl
Przeczytaj też o zmianie czasu w Namibii!
Zajrzyj na bloga Anki AfrykAnka.pl!