Żółta Książeczka – jaka powinna być zgodnie ze wzorem WHO.

Żółta Książeczka – jaka powinna być…

Wstęp

International Certificate of Vaccination or Prophylaxis czyli popularna żółta książeczka jest dokumentem o konkretnym wzorze będącym standardem międzynarodowym opracowanym przez WHO. Coraz częściej tego standardu się wymaga.

A tymczasem powstawały różne wzory żółtych książeczek drukowanych jako reklamy, czy to Ministerstwa Zdrowia, czy to jakiejś kliniki. Można się do tego przyczepić? Pewnie tak…

Więc kiedy powoli zaczyna brakować miejsca i wiele szczepień jest już nieważnych to warto poprosić przy kolejnym szczepieniu o nową książeczkę gdzie lekarz przepisze ważne szczepienia. Niejako przy okazji będzie można zadbać by nowa książeczka odpowiadała międzynarodowemu standardowi.

Na co zwrócić koniecznie uwagę

Zacznijmy od okładki – imię i nazwisko właściciela oraz numer paszportu zgodne z tym co w paszporcie!

Niby oczywiste ale nie do końca – Panie zmieniają nazwisko po ślubie. Aktualizują paszport i również to nazwisko powinno być na okładce książeczki. Najlepiej dołożyć pieczątkę (jeżeli książeczka jest w miarę nowa i nie ma sensu przepisywać)  obok przekreślonego starego i dodanego nowego nazwiska.

Wnętrze książeczki:

Warto pamiętać o obowiązkowych szczepieniach jak np. żółta gorączka (yellow fever) jeżeli będziemy w kraju gdzie jest wymagana. To szczepienie jest wymagane również przez inne kraje jeżeli było się w kraju będącym na liście WHO występowania żółtej gorączki np. Etiopia. Szczepienie jest obecnie ważne dożywotnio. Jeżeli ktoś ma wpisaną datę końca ważności szczepienia np.: 2021 to musi zaktualizować wpis przez dodanie pieczątki „for life” i podpis lekarza.

I jeszcze ważne informacje są na stronach końcowych m.in. jaki format daty stosować we wpisach i porady dla podróżujących.

Ostatnia strona okładki.

I jeszcze jedna dobra wiadomość. Kiedyś żółte książeczki były większe od paszportu co w oczywisty sposób było niewygodne. Obecnie są dokładnie wielkości paszportu. Zawsze należy je wozić ze sobą!


(c) TravelNamibia.pl

Przeczytaj też o zmianie czasu w Namibii!

Zajrzyj na bloga Anki AfrykAnka.pl!


Więcej o Namibii w książce naszego autorstwa:
NAMIBIA. Przez pustynię i busz. (WYDANIE 2 ROZSZERZONE)
Do kupienia w naszym sklepie internetowym NAMIB.pl!


WYDANIE 2

Dla tych którzy chcą wynająć samochód:
Poradnik NAMIBIA SELF-DRIVE (ebook)
Do kupienia w naszym sklepie internetowym NAMIB.pl!


Podoba Ci się TravelNamibia.pl?
Doceń naszą pracę stawiając nam kawę. Serdecznie dziękujemy! Postaw mi kawę na buycoffee.to