Lotnisko w Windhuk – wymiana pieniędzy, karta do telefonu

Na szczęście międzynarodowe lotnisko w Windhuk jest przyjazne. Na tyle nieduże, że łatwo się po nim poruszać. Zdecydowanie warto tu kupić kartę telefoniczną, a jak od razu ruszasz w trasę – wymień pieniądze.

Plan sytuacyjny lotniska - przyloty.
Plan sytuacyjny lotniska – przyloty.

Zakup karty telefonicznej

Do niedawna jedynym miejscem zakupu karty na lotnisku był punkt MTC. Szli tam wszyscy z samolotu, więc zawsze była kolejka. Gdy wychodzisz na halę przylotów ten punkt jest po lewej stronie w kierunku wyjścia. Tu jest szczegółowy opis dotyczący telefonu i internetu na miejscu.

Od niedawna naprzeciwko MTC działa punkt TECHLINK. Przemiłe panie sprzedadzą Ci tu kartę do telefonu, włożą ją do aparatu (warto przestawić menu w telefonie na angielski, będzie szybciej) oraz dokupią doładowanie. Karta prepaid kosztuje ok. 20 N$, doładowanie w zależności od wybranej taryfy.

Naprzeciwko MTC jest TECHLINK.
Naprzeciwko MTC jest TECHLINK.

UWAGA: WSZYSTKIE doładowania są na 7 DNI! Po tym czasie (bez względu na to czy wykorzystasz limit danych i rozmów, czy też nie) musisz od nowa doładować telefon.

Ja zwykle biorę Aweh Super (koszt: 65 NAD) gdzie jest 700 minut rozmów, 3GB danych i 700 MB na social media. Jeśli wystarczy ci mniej interentu weź Aweh Gig (koszt 37 NAD) na 100 minut, 1GB danych i 500 MB social media.

Doładowanie kupisz potem wszędzie: albo w formie zdrapki sprzedawane na ulicy, albo w markecie (pani drukuje paragon z cyferkami do wysłania SMS-em), albo kupując doładowanie w automacie (stoją w sklepach i na stacjach benzynowych).

Kartę SIM i doładowanie kupisz od razu na lotnisku.
Kartę SIM i doładowanie kupisz od razu na lotnisku.

Lotnisko w Windhuk: wymiana pieniędzy

Zwykle lotniska mają bandyckie kursy, ale tutaj nie różni się on zbytnio od bankowego, zresztą jeden z punktów wymiany to Bank Windhoek. Dlaczego warto zrobić wymianę na lotnisku? Bo robią to SZYBKO. Skserują twój paszport i w ciągu kilku minut masz lokalną gotówkę.

Moje doświadczenie z bankami w mieście (Windhoek, Swakopmund, Opuwo, Grootfontein) to MINIMUM 40 minut (jak była 1 osoba przede mną). A bywało, że i ponad godzinę stałam w kolejce.

Na lotnisku są 2 punkty wymiany pieniędzy (wrzesień 2022) tuż obok siebie: Cambio Seguro oraz Bank Windhoek (przy banku jest też bankomat). Oba nie biorą prowizji za wymianę, kurs mają podobny. Trudno powiedzieć czy lepiej wymieniać euro czy USD bo kursy są zbliżone i podatne na spadki/zwyżki światowe.

Kantor na lotnisku.
Kantor na lotnisku.
Bank na lotnisku.
Bank na lotnisku.
Lotnisko w Windhuk - kursy walut w banku (18/08/2022)
Lotnisko w Windhuk – kursy walut w banku (18/08/2022)

Gdy dostaniesz miejscowe pieniądze (randy RPA lub dolary namibijskie, mają sztywny kurs 1:1) warto poprosić o kilka mniejszych nominałów (np 10 N$ by mieć na jakieś drobne napiwki).

Pieniądze możesz wypłacić z bankomatu (oznaczony jako ATM): jeden jest obok Banku Windhoek, dwa inne (Standard Bank i FNB Bank) są w przejściu po prawej stronie od MTC (w kierunku hali odlotów). Bankomaty znajdziesz też we wszystkich miastach Namibii.

Podoba Ci się ten wpis?

Będzie nam miło jak postawisz nam kawę – dziękujemy!

buy coffee to TravelNamibia

Bankomaty na lotnisku są na prawo od MTC (telefony)
Bankomaty na lotnisku są na prawo od MTC (telefony)

Coś na ząb i do picia

Jeśli dopada cię głód to gdy wychodzisz na halę od razu naprzeciwko masz punkt z jedzeniem. Wybór skromny, ale jakieś frytki czy kanapka powinny być. Jest też kawa i napoje.

Tuż obok jest sklep z pamiątkami gdzie jest też woda. KONIECZNIE kup wodę (zwłaszcza jak przylecisz w ciepłych miesiącach: październik-maj), bo z lotniska do miasta jedzie się ok. godziny.

A nim ruszysz w podróż: posłuchaj audycji „Pustynne ferrari” gdzie u Pawła Drozda mówię o Namibii 😀

Anka Olej-Kobus / AfrykAnka


TravelNamibia.pl


Więcej o Namibii w książce naszego autorstwa:
NAMIBIA. Przez pustynię i busz. (WYDANIE 2 ROZSZERZONE)
Do kupienia w naszym sklepie internetowym NAMIB.pl!


WYDANIE 2

Dla tych którzy chcą wynająć samochód:
Poradnik NAMIBIA SELF-DRIVE (ebook)
Do kupienia w naszym sklepie internetowym NAMIB.pl!


Podoba Ci się TravelNamibia.pl?
Doceń naszą pracę stawiając nam kawę. Serdecznie dziękujemy! Postaw mi kawę na buycoffee.to