Żurawie błękitne (Rajskie) w Etoszy

Aby zobaczyć żurawie błękitne w Namibii trzeba wyruszyć do Etoszy. Wiele osób marzy aby spotkać zwierzęta z Wielkiej Piątki Afryki. Kiedy jednak słoń, żyrafa, a nawet nosorożec już się opatrzą to zaczynamy zwracać uwagę np. na afrykańskie ptaki. I kiedy jeszcze trochę zaczerpniemy wiedzy o nich to nagle okazuje się, że będziemy mieć magiczne chwile obserwując je.

Żurawie błękitne w Etoszy.
Żurawie błękitne w Etoszy.
"Zwierzęta Afryki. Przewodnik na safari" Kliknij i kup z autografem
„Zwierzęta Afryki. Przewodnik na safari” Kliknij i kup z autografem

Żurawie jakie są…

Takimi magicznymi chwilami było spotkanie z żurawiami błękitnymi (rajskimi) w parku Narodowym Etosza. Ptaki te są przepiękne, dostojne, poruszają się z gracją.  Cieszyliśmy się że nie zatrzymał się obok żaden samochód bo wszyscy jak oczadziali szukali „coś dużego”. Byliśmy my i one: para dorosłych i dwójka maluchów. Dlaczego to spotkanie było takie niezwykłe?  Bo tych ptaków jest w Namibii nie 1000, 100 nie 50 par, ale niewiele ponad 30 par!

Żurawie błękitne (rajskie)

Ptaki te występują pod kilkoma nazwami: Blue Crane, (Anthropoides paradiseus), Stanley crane, Paradise crane – u nas jako Żuraw rajski, chociaż ja wolę zdecydowanie nazwę nawiązująca do ich koloru: Żuraw błękitny.  Uważane za symbole pokoju i powodzenia. W Afryce występują w RPA i jest jeszcze ta mała, odosobniona populacja w Namibii.

Kiedyś było lepiej bo w latach osiemdziesiątych żyło ok. 100 par, najbardziej tragiczny były lata ok. 2015 roku gdzie zaobserwowano tylko 23 pary! Teraz ich ilość powoli się zwiększyła, ale nadal to poniżej 50 par. Ich cała światowa populacja to 25000 osobników. Namibijska populacja tych ptaków jest najbardziej tajemnicza chociażby z powodu swojego odizolowania od reszty.

Żurawie błękitne (rajskie) – niedawno wyklute młode

Najlepszym czasem do ich obserwacji są miesiące od listopada do kwietnia kiedy to z północy od Omadhiya Lakes przesuwają się na południowy brzeg Etoszy gdzie gniazdują w grudniu, a w styczniu są już maluchy. Niezwykłe jest to, że pomimo dużej liczby drapieżników udaje im się przeżyć.  Coraz więcej wiemy co się z nimi dzieje dzięki Grupy Roboczej Namibia Crane powołanej przez Namibia Nature Foundation.

Mapa zasięgu występowania błękitnych żurawi
Żurawie błękitne (rajskie)

Ptaki osiągają ponad metr wysokości i ważą ok. 5 kg, a średnia rozpiętość skrzydeł to ponad 2 metry. Jedzą nasiona traw, lucernę (RPA), kukurydzę , owady i małe kręgowce, a nawet kraby i rybki.
Młode potrzebują po wykluciu ok 2 miesięcy by stać się całkowicie samodzielnymi. Zaobserwowano ciekawą współpracą z antylopami springbok. Żurawie żerują i śpią tam gdzie gromadzą się antylopy i wzajemnie się ostrzegają.

Podoba Ci się ten wpis?

Będzie nam miło jak postawisz nam kawę – dziękujemy!

buy coffee to TravelNamibia

Żurawie błękitne (rajskie)

Plemiona w RPA – Xhosa i Zulu w Afryce czczą Niebieskie Żurawie i może to też przyczyniło się do w pewnym sensie ich ochrony chociaż członkowie plemienia Zulu noszą pióra tych ptaków, a dla wojowników Xhosa są te pióra elementem stroju walki.

Posłuchaj:

To iż zobaczyliśmy je i że specjalnie nic sobie z naszej w miarę bliskiej odległości nie robiły było zdumiewające. Były to magiczne chwile w Etoszy!

Krzysztof Kobus


(c) TravelNamibia.pl)

Przeczytaj o pięciu ciekawych ptakach w Namibii!

Zajrzyj na bloga Anki AfrykAnka.pl!


Więcej o Namibii w książce naszego autorstwa:
NAMIBIA. Przez pustynię i busz. (WYDANIE 2 ROZSZERZONE)
Do kupienia w naszym sklepie internetowym NAMIB.pl!


WYDANIE 2

Dla tych którzy chcą wynająć samochód:
Poradnik NAMIBIA SELF-DRIVE (ebook)
Do kupienia w naszym sklepie internetowym NAMIB.pl!


Podoba Ci się TravelNamibia.pl?
Doceń naszą pracę stawiając nam kawę. Serdecznie dziękujemy! Postaw mi kawę na buycoffee.to