Ptaki Namibii – 5 ciekawych gatunków (i gdzie je spotkać)

W Namibii ptaki są dosłownie wszędzie. Można tu oglądać ponad 700 gatunków. Najwięcej żyje w pasie Caprivi, tu przedstawiamy nasze ulubione miejsca na ptasie spotkania. Pamiętajcie, by nie dokarmiać ptaków chlebem – dla wielu z nich jest zabójczy (serio). Oczywiście podane poniżej ptaki spotkacie też w innych miejscach, ale tu najczęściej je widzieliśmy.

W podróż do Namibii warto zabrać „Zwierzęta Afryki. Przewodnik na safari” Anki Olej-Kobus

Kliknij i kup z autografem
Kliknij i kup z autografem

Walvis Bay – Flamingi (Flamingos)

W zatoce Walvis Bay (Walvis Bay Lagoon) praktycznie przez cały rok zobaczymy flamingi. Są tu zarówno flamingi różowe jak i flamingi małe, największe szanse na spotkanie są wczesnym rankiem. Ponoć aż 805 flamingów w Południowej Afryce zatrzymuje się tu podczas swych migracji! Poza zatoką flamingi często też żerują na solniskach przy drodze dojazdowej z Sesriem. Wypatrujcie ich kilka kilometrów przed miastem po lewej stronie: widok różowych ptaków, żółtych wydm i granatowej wody jest niesamowity!

NAMIBIA - flamingi
NAMIBIA – flamingi

Etosza – Kraska liliowopierśna (Lilac-breasted Roller)

Ten ptak wygląda jak klejnot. Nic dziwnego, że stał się narodowym ptakiem Botswany. Bardzo często siedzi na gałęziach przy drogach Etoszy – nie płoszy go nawet bliska obecność auta. By go sfotografować potrzeby jest refleks, bo startuje w ułamku sekundy. Etosza jest także świetnym miejscem na nocne safari w poszukiwaniu puchaczy (w maju spotkaliśmy ich aż 8, choć w lipcu i sierpniu są rzadkimi gośćmi). Przy oczkach wodnych w nocy latają płomykówki. Warto też w Etoszy wypatrywać żurawia rajskiego (okolice oczka Charisaub), dropa olbrzymiego i sekretarza.

NAMIBIA - Kraska liliowopierśna
NAMIBIA – Kraska liliowopierśna

Otjitotongwe Cheetach Farm – Dzioborożce (Hornbill)

Ta farma to mały ptasi azyl. Regularnie odwiedzają ją różne ptaki w tym toko czerwonolicy oraz toko jasnogrzbiety. Siadają na gałęziach nad stołami i sprawdzają czy da się coś porwać do jedzenia. Nie pozwalajcie im na to, bo chleb jest dla wielu ptaków śmiertelnie niebezpieczny: wodę pozyskują jedząc owady, więc pieczywo działa jak trucizna w ich żołądku. Czasem przylatują tu dzierzyki purpurowe, regularnie też pojawiają się szponiastonogi krasnodziobe.

Piękne ptaki - dzioborożce
Piękne ptaki – dzioborożce

Droga z Windhuk do Sesriem – Tkacze (Sociable waver)

Wzdłuż całej drogi widać dzieła niezmordowanych tkaczy. Drzewa a nawet słupy udekorowane są fantazyjnie gigantycznymi wiechciami trawy. To gniazda, w których potrafi żyć nawet do 500 ptaków! Budują je bez opamiętania, nic więc dziwnego, że co jakiś czas konstrukcja łamie gałęzie i spada w dół ku radości zjadających je oryksów. Chyba największe gniazdo jest przy recepcji campingu w Sesriem – istny gigant! Tkacze najłatwiej rozpoznać po piórkach z wzorem łuski na plecach.

NAMIBIA - Tkacze
NAMIBIA – Tkacze

Erindi, Waterberg – Hałaśnik Szary (Grey go-away bird)

Wyglądem przypomina szarą papugę z czubkiem na głowie. To ptak, który gada za dużo. Wydaje odgłos „kłeee” brzmiący jak skrzypienie starych drzwi – gdy go raz usłyszysz, nie pomylisz z żadnym innym. Wystąpił w filmie „Bogowie muszą być szaleni” przeszkadzając Buszmenowi w polowaniu. Spotykany też w Purros, Etoszy i wzdłuż Kunene.

NAMIBIA - Hałaśnik szary
NAMIBIA – Hałaśnik szary

Więcej w książce „Namibia. Przez pustynię i busz

Zajrzyj na bloga Anki – Afrykanka!


(c) Anna Olej-Kobus – TravelPhoto.pl


Więcej o Namibii w książce naszego autorstwa:
NAMIBIA. Przez pustynię i busz. (WYDANIE 2 ROZSZERZONE)
Do kupienia w naszym sklepie internetowym NAMIB.pl!


WYDANIE 2

Dla tych którzy chcą wynająć samochód:
Poradnik NAMIBIA SELF-DRIVE (ebook)
Do kupienia w naszym sklepie internetowym NAMIB.pl!


Podoba Ci się TravelNamibia.pl?
Doceń naszą pracę stawiając nam kawę. Serdecznie dziękujemy! Postaw mi kawę na buycoffee.to