Fish River Canyon

Uznawany za największy kanion Afryki i drugi pod względem wielkości na świecie (po Wielkim Kanionie Kolorado) powstał około 650 milionów lat temu. Jego wymiary wymykają się wyobraźni: ma długość 160 km, szerokość dochodzącą do 27 km i głębokość do 550 metrów.

Kanion? Jaki kanion? 200 metrów od krawędzi!

Dołem płynie częściowo wyschnięta rzeka Fish River, której koryto na zdjęciach satelitarnych przypomina wijącego się gigantycznego węża. Istnieje absolutny zakaz schodzenia na dół kanionu w ramach jednodniowych wycieczek, kto chciałby zobaczyć jego dno z bliska może wybrać się na kilkudniową wędrówkę doliną Fish River.

Fish River Canyon - zakole w całej panoramicznej okazałości
Fish River Canyon – zakole w całej panoramicznej okazałości

Trasa zaczyna się koło Hobas na Hiker’s Viewpoint i kończy 85 kilometrów dalej w Ai-Ais. To przygoda tylko dla twardzieli, jako że przejście całej trasy (w morderczym upale!) zabiera od 3 do 5 dni i żadne udogodnienia po drodze nie są dostępne (z rzadka jest możliwość opuszczenia kanionu po morderczej wspinaczce). Należy zabrać ze sobą sprzęt campingowy oraz jedzenie i picie na całą trasę.

Zejście na dno kanionu to już wyzwanie samo w sobie!

Szlak jest otwarty od 1 maja do 15 września, by na niego wyruszyć wymagane jest świadectwo zdrowia i wcześniejsze zgłoszenie w National Wildlife Resorts w Namibii (limit wypuszczanych grup wynosi jedna dziennie).

Do widocznej wody 1,5 km w linii prostej!

Jest kilka punktów widokowych na wschodniej krawędzi kanionu.  Poczynając od Hiker’s Viewpoint  w pobliżu Hobas i  Fish River Canyon Viewpoint to te najbardziej znane miejsca. Momentami (trzeba zachować ostrożność) jest jeszcze droga i nie nazwane punkty widokowe na krawędzi. Wkrótce jednak droga oddala się z racji braku możliwości pokonania dopływów Fish River, które też są w kanionach. Przez Hobas trzeba skierować się ku Canyon Lodge i stąd dalej drogą D324 ku skrzyżowaniu z C10, która doprowadza do  Ai-Ais.

Tym razem spojrzenie bardziej na południe

Najlepsze zdjęcia kanionu wychodzą z Hiker’s Viewpoint  i  Fish River Canyon Viewpoint wczesnym rankiem lub późnym popołudniem.
Uwaga: zachód słońca jest tu przereklamowany, bo ogląda się kanion pod słońce. Wtedy słabo widać jego piękno.

Niektórym w Fish River Canyon żyje się całkiem dobrze

Anna Kobus


(c) przewodniknamibia.pl (travelnamibia.pl)

Przeczytaj o Galerii Kryształu w Swakopmund!


Więcej o Namibii w książce naszego autorstwa:
NAMIBIA. Przez pustynię i busz. (WYDANIE 2 ROZSZERZONE)
Do kupienia w naszym sklepie internetowym NAMIB.pl!


WYDANIE 2

Dla tych którzy chcą wynająć samochód:
Poradnik NAMIBIA SELF-DRIVE (ebook)
Do kupienia w naszym sklepie internetowym NAMIB.pl!


Podoba Ci się TravelNamibia.pl?
Doceń naszą pracę stawiając nam kawę. Serdecznie dziękujemy! Postaw mi kawę na buycoffee.to