NAMIBIA – w wiosce HIMBA

Odwiedziny w wiosce Himba to jedna z podstawowych atrakcji podczas podróży do Namibii. Zamieszkują jej północno-zachodnią część, prowadząc koczowniczy tryb życia
zajmują się pasterstwem. Krowy i kozy to dla nich najważniejsze zwierzęta, a jadłospis opiera się na mleku i zbożach.

Współczesne życie

Ta grupa etniczna nadal żyje z pasterstwa. Turystyka dla wiosek położonych niedaleko głównych szlaków stała się jednak istotnym źródłem dochodów. Z jednej strony otrzymują żywność przywożoną przez przewodników grup turystycznych, a z drugiej pieniądze za sprzedaż pamiątek, jednych z najciekawszych w Namibii.  Szybko zrozumieli jakim zainteresowaniem się cieszą stąd ich sklepy z pamiątkami możecie spotkać nawet w Windhoek, Swakopmund czy pod bramami do Etoshy.

Aby odwiedzić wioskę, należy zachować się zgodnie z przyjętym zwyczajem. Zatrzymujemy się w pewnej odległości od wioski i czekamy, aż ktoś do nas wyjdzie. Przewodnik grupy turystów by uzyskać zgodę na wizytę w wiosce przywozi w darze worki z ryżem, cukrem, kukurydzą,… Najstarszy mężczyzna pełni zwykle funkcję wodza i to on wydaje zgodę na wstęp. Należy pamiętać, że są w wiosce miejsca tabu takie jak święty ogień i chata wodza gdzie nie należy chodzić. Warto słuchać co tytułem wstępu opowiada przewodnik.

Gości witają kobiety i młodzi mężczyźni. Kobiety pełnią bardzo ważną rolę ponieważ dorośli mężczyźni są z reguły daleko od wioski szukając ze stadami pastwisk i wody. Kobiety zajmują się ich zaopatrzeniem, opiekują się dziećmi i praktycznie cała wioska jest na ich głowie.

Centrum wioski to koral dla bydła otoczony mniejszymi schronieniami dla kóz i drobiu. Wszystkie chaty są skierowane wejściem w jego kierunku bo to bydło jest największym skarbem dla Himba i decyduje o ich przetrwaniu. Często zagroda jest pusta ponieważ szczególnie podczas pory suchej stada są daleko od wioski, w której pozostają kozy i drób.

Kobiety robią wielkie wrażenie dzięki swojej urodzie i niezwykłemu kolorowi ciała, które pokrywa czerwona mieszanka tłuszczu, ochry i wonnych ziół. Nie używają one do codziennej toalety wody, ale okadzają się wonnym dymem. Są jedynym plemieniem, które ma własne kopalnie ochry…

Przeczytaj więcej gdzie spotkać Himba i czym różnią się wioski prawdziwe od kulturowych.

Kobieta w wiosce Himba.
Kobieta w wiosce Himba.

Relacja z odwiedzin w wiosce Himba:

Podoba Ci się ten wpis?

Będzie nam miło jak postawisz nam kawę – dziękujemy!

buy coffee to TravelNamibia

Artykuł o naszej wizycie przeczytasz na portalu Małego Podróżnika tutaj!

Przeczytaj o naszej książce: Namibia. Przez pustynię i busz.


(c) TravelNamibia.pl


Więcej o Namibii w książce naszego autorstwa:
NAMIBIA. Przez pustynię i busz. (WYDANIE 2 ROZSZERZONE)
Do kupienia w naszym sklepie internetowym NAMIB.pl!


WYDANIE 2

Dla tych którzy chcą wynająć samochód:
Poradnik NAMIBIA SELF-DRIVE (ebook)
Do kupienia w naszym sklepie internetowym NAMIB.pl!


Podoba Ci się TravelNamibia.pl?
Doceń naszą pracę stawiając nam kawę. Serdecznie dziękujemy! Postaw mi kawę na buycoffee.to