Prąd, zasilanie, 220V – Namibia/RPA/Botswana

Prąd w Namibii to przypadek szczególny. Kiedy zobaczyłem co dynda na końcu kabla zasilającego małą lampkę nocną w naszym hostelu zdębiałem! Ale wielka wtyka! Jakie bolce! U nas zastosowano by takie złącza chyba pod 380V, a tu… I na dodatek bolce były z pręta, a nie z blachy zwijane jak te na fot. niżej. Lampka była lżejsza niż wtyczka! Adapterów na Namibię nie kupisz w naszych sklepach, ale nie martwcie się już podajemy rozwiązanie problemu!

Prąd i wtyczki

W Namibii jest prąd o napięciu 220V, jednak tutejsze gniazdka to przypadek szczególny. Zapomnijcie o uniwersalnych przejściówkach na cały świat. Najczęściej tu nie działają. Dlaczego? Bo tu potrzebna jest przejściówka do prądu na 3 grube bolce (z czego jeden jest dłuższy i grubszy).

To typ D, stary brytyjski i najlepiej kupić w naszym sklepie internetowym! Dlaczego? BO JEST TO BARDZO WAŻNY ELEMENT WYPOSAŻENIA! I warto po prostu mieć tzw. święty spokój! Oczywiście dostaniecie go w każdym supermarkecie w Namibii, ale pamiętajcie, że może zajść wiele zbiegów okoliczności i nie będziecie mogli go kupić po przylocie, a nie naładowane akumulatory w aparatach fotograficznych to najgorsze co może Was w Namibii spotkać…. 😉   Dział z adapterami / przedłużaczami nazywa się zwykle „Electrical & Small Appliance”, spytaj gdzie dostaniesz „universal Europe/travel adaptor”, rozgałęziacz to „multi-plug”.

A dlaczego nie kupić u nas w jednym czy drugim markecie adapteru zachwalanego jako „Światowiec”??? Bo nie ma on wtyczki namibijskiej!

Prąd na miejscu: typowa oferta adapterów 220V
Prąd na miejscu: typowa oferta adapterów 220V

Ważne: w każdej lodge / hotelu w pokojach są z reguły wtyczki dostosowane do europejskich. Jeśli zatem nie planujesz noclegów na campingach to prawdopodobnie (?) przejściówki nie będą ci potrzebne. Ale jeśli jedziesz na self drive – musisz się w taki adapter zaopatrzyć!

Warto też pamiętać, że gniazdka elektryczne mają często wyłącznik, jeśli więc po podłączeniu brak prądu to znaczy, że pewnie trzeba włączyć gniazdko.

Uwaga! Kupując adapter u nas dostajesz najmniejszy i najprostszy! Oszczędność? Bynajmniej! Niekiedy na campingach, w puszkach na słupkach, nie ma miejsca na podłączenie dużego adaptera z kilkoma gniazdami! Podobnie bywa w hotelu jeżeli gniazdo jest za meblem. Wtyczka wejdzie, ale nie gruby na 10 cm adapter. Dobrym rozwiązaniem jest przywiezienie z kraju niewielkiego przedłużacza.

Ładowanie sprzętu:

Ładuj zawsze gdy tylko masz taką możliwość. Namibia jest bardzo fotogeniczna i baterie szybko się tu zużywają! No i nigdy nie wiadomo, kiedy będzie potrzebny telefon (a lepiej aby też był naładowany!).

Czerdżing tajm!… znaczy się ładowanie! To tylko zestaw dwojga fotografów czyli nasz… 🙂
A tak zwykle wygląda czerdżing tajm na campingu…

Są miejsca na campingach, gdzie nie ma słupków z prądem przy namiotach, ale są listwy z gniazdkami przy recepcji. Można tam naładować aparat / baterie / telefon ale lepiej nie zostawiać sprzętu na noc! No i czasem może się okazać, że jest jakaś awaria i prąd „is not working”. Ale to naprawdę rzadko się zdarza. Niemniej jednak warto mieć też powerbank.

Miejsce na ładowanie sprzętu na campingu

Jeśli jedziecie w kilka osób przydadzą się rozgałęziacze. Jeśli masz zacięcie techniczne warto zrobić sobie „hydrę” (https://www.malypodroznik.pl/?p=1098) jeśli nie masz – weź rozgałęziacz i odpowiednią ilość kabli.

Uwaga! Zawsze warto mieć szybkie ładowarki i najlepiej ich więcej niż normalnie bierzecie. Inaczej będzie trzeba wstawać w nocy by zmienić akumulatory!

Warto zabrać:

  • Power bank (poj. nie mniejsza niż 10 000 MAh) – bo dzięki temu mamy możliwość naładowania sprzętu nawet gdy nie ma prądu.
  • Adapter do ładowania akumulatorów w samochodzie z gniazdka zapalniczki.
  • Zapasową ładowarkę do baterii. Bo jakby jedna się zepsuła w interiorze (często się przegrzewają te gorszej jakości) to będziesz mieć jak ładować baterie, a szanse na dokupienie masz tylko w największych miastach (a i szkoda tracić czasu na szukanie specjalistycznych ładowarek).
  • Dla ochrony wrażliwej elektroniki przyda się szczelnie zamykana plastikowa torba (taka jak na kajaki) lub mocny worek na śmieci. Ale z kurzem w Namibii trzeba się po prostu zaprzyjaźnić.

Więcej o zasilaniu w Namibii i nie tylko przeczytaj na portalu Małego Podróżnika tutaj!

Zobacz o podróżowaniu self drive w Namibii!


travelnamibia.pl


Więcej o Namibii w książce naszego autorstwa:
NAMIBIA. Przez pustynię i busz. (WYDANIE 2 ROZSZERZONE)
Do kupienia w naszym sklepie internetowym NAMIB.pl!


WYDANIE 2

Dla tych którzy chcą wynająć samochód:
Poradnik NAMIBIA SELF-DRIVE (ebook)
Do kupienia w naszym sklepie internetowym NAMIB.pl!