Prąd, zasilanie, 220V – Namibia/RPA/Botswana

Prąd w Namibii to przypadek szczególny. Kiedy zobaczyłem co dynda na końcu kabla zasilającego małą lampkę nocną w naszym hostelu zdębiałem! Ale wielka wtyka! Jakie bolce! U nas zastosowano by takie złącza chyba pod 380V, a tu… I na dodatek bolce były z pręta, a nie z blachy zwijane jak te na fot. niżej. Lampka była lżejsza niż wtyczka! Adapterów na Namibię nie kupisz w naszych sklepach, ale nie martwcie się już podajemy rozwiązanie problemu!

Prąd i wtyczki

W Namibii jest prąd o napięciu 220V, jednak tutejsze gniazdka to przypadek szczególny. Zapomnijcie o uniwersalnych przejściówkach na cały świat. Najczęściej tu nie działają. Dlaczego? Bo tu potrzebna jest przejściówka do prądu na 3 grube bolce (z czego jeden jest dłuższy i grubszy).

To typ D, stary brytyjski i najlepiej kupić na miejscu – dostaniemy go w każdym supermarkecie. (cena od ok. 16 N$ czyli ok. 5 zł, adapter lepszej jakości kosztuje ok 50 N$ czyli 15 zł). Dział z adapterami / przedłużaczami nazywa się zwykle „Electrical & Small Appliance”, spytaj gdzie dostaniesz „universal Europe/travel adaptor”, rozgałęziacz to „multi-plug”.

A dlaczego najlepiej kupić na miejscu? Bo na pewno będzie pasować. W każdym supermarkecie w stolicy dostaniecie adaptery do wyboru i w jednym kolorze 🙂

Prąd na miejscu: typowa oferta adapterów 220V
Prąd na miejscu: typowa oferta adapterów 220V

Ważne: w każdej lodge / hotelu w pokojach są wtyczki dostosowane do europejskich. Jeśli zatem nie planujesz noclegów na campingach to prawdopodobnie przejściówki nie będą ci potrzebne. Ale jeśli jedziesz na self drive – musisz się w taki adapter zaopatrzyć!

Warto też pamiętać, że gniazdka elektryczne mają często wyłącznik, jeśli więc po podłączeniu brak prądu to znaczy, że pewnie trzeba włączyć gniazdko.

Uwaga! Kupując adapter koniecznie kup jeden jak najmniejszy i najprostszy! Niekiedy na campingach, w puszkach na słupkach, nie ma miejsca na podłączenie dużego adaptera z kilkoma gniazdami! Podobnie bywa w hotelu jeżeli gniazdo jest za meblem. Wtyczka wejdzie, ale nie gruby na 10 cm adapter. Dobrym rozwiązaniem jest kupno niewielkiego i krótkiego przedłużacza. Z reguły mają już gniazda EU, a w namibijskie możemy włożyć adapter.

Ładowanie sprzętu:

Ładuj zawsze gdy tylko masz taką możliwość. Namibia jest bardzo fotogeniczna i baterie szybko się tu zużywają! No i nigdy nie wiadomo, kiedy będzie potrzebny telefon (a lepiej aby też był naładowany!).

Czerdżing tajm!… znaczy się ładowanie! To tylko zestaw dwojga fotografów czyli nasz… 🙂
A tak zwykle wygląda czerdżing tajm na campingu…

Są miejsca na campingach, gdzie nie ma słupków z prądem przy namiotach, ale są listwy z gniazdkami przy recepcji. Można tam naładować aparat / baterie / telefon ale lepiej nie zostawiać sprzętu na noc! No i czasem może się okazać, że jest jakaś awaria i prąd „is not working”. Ale to naprawdę rzadko się zdarza. Niemniej jednak warto mieć też powerbank.

Miejsce na ładowanie sprzętu na campingu

Jeśli jedziecie w kilka osób przydadzą się rozgałęziacze. Jeśli masz zacięcie techniczne warto zrobić sobie „hydrę” (https://www.malypodroznik.pl/?p=1098) jeśli nie masz – weź rozgałęziacz i odpowiednią ilość kabli.

Uwaga! Zawsze warto mieć szybkie ładowarki i najlepiej ich więcej niż normalnie bierzecie. Inaczej będzie trzeba wstawać w nocy by zmienić akumulatory!

Warto zabrać:

  • Power bank (poj. nie mniejsza niż 10 000 MAh) – bo dzięki temu mamy możliwość naładowania sprzętu nawet gdy nie ma prądu.
  • Adapter do ładowania akumulatorów w samochodzie z gniazdka zapalniczki.
  • Zapasową ładowarkę do baterii. Bo jakby jedna się zepsuła w interiorze (często się przegrzewają te gorszej jakości) to będziesz mieć jak ładować baterie, a szanse na dokupienie masz tylko w największych miastach (a i szkoda tracić czasu na szukanie specjalistycznych ładowarek).
  • Dla ochrony wrażliwej elektroniki przyda się szczelnie zamykana plastikowa torba (taka jak na kajaki) lub mocny worek na śmieci. Ale z kurzem w Namibii trzeba się po prostu zaprzyjaźnić.

Więcej o zasilaniu w Namibii i nie tylko przeczytaj na portalu Małego Podróżnika tutaj!

Zobacz o podróżowaniu self drive w Namibii!


travelnamibia.pl


Więcej o Namibii w książce naszego autorstwa: NAMIBIA. Przez pustynię i busz.
Do kupienia w naszym sklepie internetowym!


(c) TravelNamibia.pl