ZDROWIE W NAMIBII

W Namibii twoje zdrowie nie jest zbytnio zagrożone. Jednak przed wyjazdem zasięgnij informacji w Certyfikowanym Centrum Medycyny Podróży. Lekarz poinformuje jakie są aktualne zagrożenia zdrowotne na miejscu i w razie potrzeby pomoże dobrać leki. http://ccmp.pl/126/117/lista-placowek-ccmp.html – lista poradni medycyny podróży i praktyczne informacje

SZCZEPIENIA NA ZDROWIE! 

Na wyjazd do Namibii nie są wymagane żadne szczepienia. Warto jednak zaszczepić się na tężec, żółtaczkę pokarmową, dur brzuszny (są ważne kilka lat, przydadzą się na następne wyprawy).

Chcesz zachować zdrowie - zaszczep się!
Chcesz zachować zdrowie – zaszczep się!

Jeżeli ktoś przebywał w ciągu ostatniego roku w krajach zarażonych żółtą febrą i posiada międzynarodową książeczkę szczepień (tzw. „żółtą książeczkę”) to trzeba ją zabrać. Pieczątki w paszporcie z krajów gdzie występuje żółta febra niejako z automatu powodują żądanie okazanie międzynarodowej książeczki szczepień.

Uwaga! Szczepienie na żółtą febrę zmieniło swój status z ważności 10 lat na ważność do końca życia. Aby uniknąć problemów kiedy te 10 lat ważności się skończy trzeba udać się do punktu szczepień i poprosić o wpis „for life”!

Jeżeli lecimy przez Etiopię to koniecznie zróbmy to szczepienie. Przedłużony pobyt w Addis np. z powodów technicznych samolotu może skutkować tym, że nie wpuszczą nas do Namibii przy braku szczepienia!

MALARIA

W Namibii występuje niewielkie zagrożenie zarażenia malarią. Oficjalnie dotyczy to tylko północy kraju: nad rzeką Kunene, Etosza, pas Caprivi. Choć zdaniem miejscowych wypadków zachorowań na terenie Etoszy nie było od lat to należy stosować repelenty. Wygodnym i różnych opakowaniach jest Mosquito Guard skuteczny i nie zawierający trującego DEET, więcej przeczytaj o nim tu: Moskito Guard, warto też spryskać ubranie permetryną czyli Moskito Guard TEXTILE . Na polski rynek wszedł nowy lek przeciwmalaryczny Falcimar – jest to dokładnie to samo co Malarone, tylko tańszy!. Więcej o malarii tu:  https://www.malypodroznik.pl/?p=1532

Rodzina relpelentów Moskito Guard z impregnatem TEXTILE na czele!

Impregnować odzież wierzchnią możecie jeszcze przed wyjazdem!

Decyzję o stosowaniu chemio profilaktyki prosimy skonsultować z lekarzem specjalistą chorób tropikalnych. Pamiętaj, że afrykańskie komary są mniejsze i bardziej ciche niż polskie, jednak są bardzo niebezpieczne!

CHOROBY

Ewentualne zagrożenie mogą stanowić pasożyty – należy unikać jedzenia niemytych owoców i myć ręce przed posiłkami.

Jednak najczęstszą chorobą podróżników jest… przeziębienie. Uważaj na klimatyzację (w samochodzie, w lodge). Nie nastawiaj na temperaturę mniejszą niż 26 stopni. Jeżeli chcesz schłodzić szybko pokój włącz klimatyzację na max. ale wyjdź z pokoju.
NIGDY NIE KIERUJ STRUMIENIA ZIMNEGO POWIETRZA NA SIEBIE (a już szczególnie nie zasypiaj, kiedy klimatyzacja wieje na łóżko – rano będziecie chorzy)!. Pamiętaj też o chronieniu się przed słońcem (opala nawet przez chmury) oraz nawadnianiu (pij dużo wody, piwo i wino w rozsądnych ilościach).

AMEBY

By uniknąć zarażenia amebą, należy nie pić surowej wody poza np. Swakopmund, Widhoek, Luderitz,…. Woda z kranu generalnie nadaje się do picia, ale jeśli nie musisz tego robić to lepiej kupuj butelkowaną, dostaniesz ją w każdym sklepie. Większość ameb nie jest niebezpieczna dla człowieka, ale niektóre z nich powodują biegunki prowadzące do odwodnienia organizmu. Wykrycie pierwotniaka w początkowym stadium rozwoju umożliwia jego skuteczne zwalczenie.

PROBLEMY ŻOŁĄDKOWE

Ponieważ kuchnia namibijska w dużej mierze podobna jest do europejskiej nie powinny wystąpić tego typu problemy. Sporadycznie mogą one być jedynie spowodowane zmianą flory bakteryjnej. Jeśli problemy już się zdarzą, to polecamy węgiel (te z apteki), który koniecznie trzeba spożywać w dużych ilościach (ok. 15 tabletek dziennie) + środek na szybkie powtrzymanie biegunki (Laremid, itp…). W celu zminimalizowania prawdopodobieństwa ich wystąpienia zalecam mycie rąk zawsze przed posiłkiem. W przypadku wystąpienia biegunki koniecznie uzupełniamy elektrolity!

UBEZPIECZENIE

Leczenie w Afryce jest drogie lub bardzo drogie. Wprawdzie Namibia jest bardzo zdrowym krajem, ale nigdy nie wiadomo, co się wydarzy! Dlatego warto się ubezpieczyć przed wyjazdem. Warte uwagi są roczne karty ubezpieczeniowe (np. April Polska). Kupując ubezpieczenie przez nasz portal wspomagasz prowadzenie serwisu.

APTECZKA

Zabieramy leki  jakie stale bierzemy z zapasem na dodatkowe 3-4 dni. Antymalaryki (jeżeli zagrożenie malarią) i repelenty (zawsze bo nie tylko jest malaria groźna, ale inne choroby roznoszone przez komary). Sama apteczka powinna mieć podstawowy zestaw, który powinien Wam towarzyszyć na każdym wyjeździe. Apteczka jedzie w bagażu PODRĘCZNYM!

Akcesoria

  • ksero książeczki szczepień i przy podróży z dziećmi książeczki zdrowia dziecka
  • termometr
  • nożyczki
  • pęseta
  • rękawiczki jednorazowe
  • nawilżane chusteczki
  • jednorazowe igły i strzykawki
  • pompka do odsysania jadu np. skorpiona  (kupisz tu)
POMPKA-DO-JADU
Pompka do odsysania jadu dostępna w naszym sklepie NAMIB.pl

 

Na skaleczenia i obtarcia

  • Octenisept do odkażania, może być używany bezpośrednio na rany
  • Linomag (zielony) – na obtarcia, owrzodzenia
  • plastry różnej wielkości
  • gaza opatrunkowa (3-5 szt)
  • bandaż (szerszy 10 cm i węższy 5 cm oraz bandaż elastyczny)

Na ukąszenia i ugryzienia

  • Fenistil (lek przeciwhistaminowy, łagodzi objawy ukąszeń i oparzeń)
  • Aleric lub podobny (przeciwuczuleniowe)

Na słońce

  • Krem z maksymalnie wysokim filtrem
  • Panthenol spray lub Bepanthen (na oparzenia słoneczne)

Na gorączkę

  • Najlepiej mieć leki z dwoma różnymi substancjami aktywnymi: paracetamol i ibufen. Kapsułki lub pastylki z 400 mg substancji aktywnej. Jeżeli jedziemy z małymi dziećmi zabieramy te leki w wersji np. syropu, którego smak akceptuje dziecko. W tropiki nie zabieramy czopków!
  • Antybiotyk o szerokim spektrum działania – po konsultacji z lekarzem

 

Na katar i przeziębienie

  • krople obkurczające śluzówkę nosa
  • pastylki do ssania na ból gardła (silne)

 

Na biegunkę i zatrucie żołądkowe

  • Loperamid (Imodium) – szybko łagodzi objawy biegunki ale nie usuwa jej przyczyn (dla dzieci powyżej 4 lat)
  • węgiel aktywowany na zatrucia pokarmowe (dla dzieci powyżej 2 lat)
  • Nifuroksazyd (lek na tzw. biegunkę podróżników, odkaża przewód pokarmowy, czy możecie go użyć skonsultujcie z lekarzem)
  • Gastrolit (nawadnia, przeciwdziała odwodnieniu podczas biegunki)

 

(c) travelnamibia.pl


Więcej o Namibii w książce naszego autorstwa:
NAMIBIA. Przez pustynię i busz. (WYDANIE 2 ROZSZERZONE)
Do kupienia w naszym sklepie internetowym NAMIB.pl!


WYDANIE 2

Dla tych którzy chcą wynająć samochód:
Poradnik NAMIBIA SELF-DRIVE (ebook)
Do kupienia w naszym sklepie internetowym NAMIB.pl!


Podoba Ci się TravelNamibia.pl?
Doceń naszą pracę stawiając nam kawę. Serdecznie dziękujemy! Postaw mi kawę na buycoffee.to