ZDROWIE W NAMIBII (2019)

W Namibii twoje zdrowie nie jest zbytnio zagrożone. Jednak przed wyjazdem zasięgnij informacji w Certyfikowanym Centrum Medycyny Podróży. Lekarz poinformuje jakie są aktualne zagrożenia zdrowotne na miejscu i w razie potrzeby pomoże dobrać leki. http://ccmp.pl/126/117/lista-placowek-ccmp.html – lista poradni medycyny podróży i praktyczne informacje

SZCZEPIENIA NA ZDROWIE! 

Na wyjazd do Namibii nie są wymagane żadne szczepienia. Warto jednak zaszczepić się na tężec, żółtaczkę pokarmową, dur brzuszny (są ważne kilka lat, przydadzą się na następne wyprawy).

Chcesz zachować zdrowie - zaszczep się!
Chcesz zachować zdrowie – zaszczep się!

Jeżeli ktoś przebywał w ciągu ostatniego roku w krajach zarażonych żółtą febrą i posiada międzynarodową książeczkę szczepień (tzw. „żółtą książeczkę”) to trzeba ją zabrać. Pieczątki w paszporcie z krajów gdzie występuje żółta febra niejako z automatu powodują żądanie okazanie międzynarodowej książeczki szczepień.

Jeżeli lecimy przez Etiopię to koniecznie zróbmy to szczepienie. Przedłużony pobyt w Addis np. z powodów technicznych może skutkować tym, że nie wpuszczą nas do Namibii przy braku szczepienia!

MALARIA

W Namibii występuje niewielkie zagrożenie zarażenia malarią. Oficjalnie dotyczy to tylko północy kraju: nad rzeką Kunene, Etosza, pas Caprivi. Choć zdaniem miejscowych wypadków zachorowań na terenie Etoszy nie było od lat to należy stosować repelenty. Wygodnym i różnych opakowaniach jest Mosquito Guard skuteczny i nie zawierający trującego DEET, więcej przeczytaj o nim tu: Moskito Guard, warto też spryskać ubranie permetryną. Na polski rynek właśnie wchodzi nowy lek przeciwmalaryczny Falcimar. Więcej tu: http://przeciwmalarii.pl

Decyzję o stosowaniu profilaktyki prosimy skonsultować z lekarzem specjalistą chorób tropikalnych. Pamiętaj, że afrykańskie komary są mniejsze i bardziej ciche niż polskie, jednak są bardzo niebezpieczne!

CHOROBY

Ewentualne zagrożenie mogą stanowić pasożyty – należy unikać jedzenia niemytych owoców i myć ręce przed posiłkami.

Jednak najczęstszą chorobą podróżników jest… przeziębienie. Uważaj na klimatyzację (w samochodzie, w lodge). Nie nastawiaj na temperaturę mniejszą niż 26 stopni. Jeżeli chcesz schłodzić szybko pokój włącz klimatyzację na max. ale wyjdź z pokoju. NIGDY NIE KIERUJ STRUMIENIA ZIMNEGO POWIETRZA NA SIEBIE (a już szczególnie nie zasypiaj, kiedy klimatyzacja wieje na łóżko – rano będziecie chorzy)!. Pamiętaj też o chronieniu się przed słońcem (opala nawet przez chmury) oraz nawadnianiu (pij dużo wody, piwo i wino w rozsądnych ilościach).

AMEBY

By uniknąć zarażenia amebą, należy nie pić surowej wody. Woda z kranu nadaje się do picia, ale jeśli nie musisz tego robić to lepiej kupuj butelkowaną, dostaniesz ją w każdym sklepie. Większość ameb nie jest niebezpieczna dla człowieka, ale niektóre z nich powodują biegunki prowadzące do odwodnienia organizmu. Wykrycie pierwotniaka w początkowym stadium rozwoju umożliwia jego skuteczne zwalczenie.

PROBLEMY ŻOŁĄDKOWE

Ponieważ kuchnia namibijska w dużej mierze podobna jest do europejskiej nie powinny wystąpić tego typu problemy. Sporadycznie mogą one być jedynie spowodowane zmianą flory bakteryjnej. Jeśli problemy już się zdarzą, to jednym z najskuteczniejszych leków jest węgiel, który koniecznie trzeba spożywać w dużych ilościach (ok. 15 tabletek dziennie). W celu zminimalizowania prawdopodobieństwa ich wystąpienia zalecam mycie rąk zawsze przed posiłkiem.

UBEZPIECZENIE

Leczenie w Afryce jest drogie lub bardzo drogie. Wprawdzie Namibia jest bardzo zdrowym krajem, ale nigdy nie wiadomo, co się wydarzy! Dlatego warto się ubezpieczyć przed wyjazdem. Warte uwagi są roczne karty ubezpieczeniowe (np. April Polska). Kupując ubezpieczenie przez nasz portal wspomagasz prowadzenie serwisu.

(c) travelnamibia.pl


Więcej o Namibii w książce naszego autorstwa: NAMIBIA. Przez pustynię i busz.
Do kupienia w naszym sklepie internetowym!

NAMIBIA. Przez pustynię i busz

Sklep internetowy: NAMIB.pl


(c) TravelNamibia.pl