COVID (koronawirus) – Namibia (wpis aktualizowany)

Coronavirus (koronawirus) namieszał mocno w planach podróżniczych. Także w Namibii wiele się zmieniło. W tym wpisie prowadzimy aktualizację na bieżąco, w miarę pojawiania się kolejnych wieści (oby lepszych wreszcie!).

Aktualna statystyka jest TUTAJ.

Aktualizacja 1 pażdziernik 2022

Przepisy wjazdowe do Namibii – bez testu i zaświadczenia o szczepieniu.

 • Decyzją Prezydenta Namibii po analizie obecnego poziomu zachorowań i wykrywanych zakażeń i przyjeżdżających turystycznie do Namibii wstrzymuje się konieczność posiadanie negatywnego testu PCR i okazywania kart szczepień na Covid.
 • Oczywiście należy pamiętać by zawsze mieć swoją kartę szczepień jeżeli jesteście zaszczepieni chociażby ze względu na wymogi linii lotniczych lub krajów odwiedzoanych przed dolotem do Namibii.

Aktualizacja 1 czerwca 2022

Przepisy wjazdowe do Namibii się nie zmieniają od końca marca.

Aktualizacja 29 marca 2022

Tym razem informacje o tym co będzie po powrocie do Polski spoza strefy Schengen od 28 marca 2022.

 • osoby przylatujące do Polski ze strefy Schengen, jak i spoza, są zwolnione z wypełniania Karty Lokalizacji Podróżnego.
 • nie trzeba nosić maseczek z wyjątkiem placówek medycznych
 • nie trzeba przedstawiać Unijnego Certyfikatu COVID po przylocie i  wykonywać testów na SARS-CoV-2
 • nie ma obowiązku odbywania kwarantanny po przylocie
 • nie obowiązku noszenia maseczki na pokładzie samolotu PLL LOT ale są zalecane (to nie dotyczy innych linii lotniczych

Aktualizacja 17 marca 2022

 • Przylatujący do Namibii mający pełne szczepienie nie muszą przedstawiać testu na Covid!
  Uwaga! Można jednak spotkać się z takim wymaganiem od linii lotniczych! To zupełnie dwie różne sprawy, należy więc sprawdzać również wymagania danych linii lotniczych!
  Uwaga! Ww. przepis jest ważny w dniach 17.03 – 15.04.2022 i może ulec zmianie
 • Namibia jest jako kraj ze strefy ZIELONEJ!
 • W Namibii maski w miejscach publicznych nie są obowiązkowe chociaż zalecane w miejscach takich jak transport, sklepy,….
 • Czynne lądowe i morskie przejścia graniczne to: Katima Mulilo, Ariamsvlei, Noordoeweri i port Walvis Bay
 • Testy PCR można zrobić w wielu miejscach m.in. na kontroli drogowej wjeżdżając od Okahandia drogą B1 nie trzeba wtedy tracić czasu na jeżdżenie do innego punktu.
  Niżej zalecane laboratoria:
 • COVID Test NAM – test PCR  N$ 1700 “Super Express” rezultat za 6-8 godzin. Za N$ 900 wynik w 12-14 godzin.
  • Umawianie przez WWW lub telefonicznie +264 83 332 6150.
 • PathCare – testy PCR w wielu lokacjach.
 • Feed Masters (Namib Laboratories) – testy drive through w Wanderers Sport Grounds in Pionierspark (Tunchel street) Windhoek w godzinach pn.-czwartek 07:00 – 19:00, piątek 07:00 -13:00, sobota, niedziela, święta 07:00 – 10:00. Brak konieczności umawiania się więcej informacji o ich usługach:  061 290 1379; 081 308 4884; Email: namlab@feedmaster.com.na. Opłaty: test PCR rezultat w 24 godziny – N$ 700.00. Rapid Antigen Test N$ 300.00 . Brak możliwości płacenia gotówką, tylko karty!
 • Ponieważ Namibia przystąpiła do systemu: Trusted Travel wymagane jest zapisanie się przed wyjazdem do tego systemu: https://login.panabios.org/cas/login
  PDF z całą procedurą do pobrania tutaj….

Aktualizacja 9 stycznia 2022

 • Powrót z Namibii. Ani niemieckie linie ze stajni Lufthansy, ani Ethiopian Airlines nie wymagają testów PRZED WYLOTEM, ale dotyczy to TYLKO OSÓB ZASZCZEPIONYCH! Oczywiście pozostaje ostatni postój już w Polsce przed budkami Straży Granicznej bo wymagany jest test aby być w Polsce bez kwarantanny, tak jak było opisane 15 grudnia.
 • Dla przypomnienia przepisy przy powrocie z poza strefy Schengen:
  – Osoby podróżujące spoza Unii Europejskiej, strefy Schengen oraz Turcji, muszą okazać negatywny wynik testu na COVID-19.
  Obowiązek wykonania testu dotyczy także osób zaszczepionych!
  – Wynik testu nie może być starszy niż 24 godziny.
  – Rodzaj testu: RT-PCR lub antygenowy.
  – Na terenie lotniska wykonasz także test w ciągu 3 godzin od momentu przekroczenia granicy (trzeba wrócić do SG i pokazać wynik, inaczej kwarantanna).
  – Jeśli nie przedstawisz negatywnego wyniku testu, musisz przejść kwarantannę, która trwa 14 dni.  W tym przypadku test RTP-PCR możesz wykonać najwcześniej w jej 8 dniu – liczone od dnia następującego po dniu przekroczenia granicy. Dopiero wtedy negatywny wynik zwolni cię z kwarantanny.
  Uwaga! Jeśli chcesz obliczyć, kiedy możesz wykonać test – nie uwzględniaj dnia przekroczenia granicy RP.
  Niezaszczepieni wracający z Namibii powinni odbyć kwarantannę niezależnie od wyniku testu! W praktyce wszyscy mówią, że lecą z Niemiec.

Aktualizacja 28 grudnia 2021

 • Na lotnisku w Windhoek od 21 grudnia powinien działać punkt testowania na COVID-19 w obie strony tj. dla przyjeżdżających i wyjeżdżających! W 2 godziny ma być wynik. Dzienna początkowa wydajność to 3000 testów z możliwością szybkiego skalowania w miarę potrzeb. Przetarg wygrali: Technology i Trinity Health i mają prowadzić placówkę testową przez…. 5 lat. Hmmmmm…. Czyli wg. nich tyle będzie trwać pandemia… Nie fajnie…
  Stanowisko znajduje się obok parkingu długoterminowego. Jak to w praktyce wygląda postaramy się dowiedzieć jak najszybciej.

Aktualizacja 15 grudnia 2021

 • Dobre wieści: Anglicy wykreślili Namibię z krajów o największym ryzyku….
 • Na wlot do Namibii potrzebny test PCR (72 godziny ważność) i nie jest ważne co Namibia sama wymyśli linie lotnicze dają ważność testu 72 godziny co kończy dyskusje
 • Na powrót z Namibii potrzebny jest test PCR (j.w.) Wszyscy wracający z poza strefy Schengen muszą mieć test. Zaszczepienie z niczego nie zwalnia.
  Uwaga! Nie można podejść do kontroli granicznej BEZ WYNIKU TESTU! Czyli nie jest tak jak kiedyś, że mam czas po przekroczeniu granicy na test lub kwarantannę. Teraz MUSI BYĆ WYNIK TESTU! Można go zrobić teoretycznie na niektórych polskich lotniskach bo zrobili punkty pobrań przed odprawą ale… Lecąc z przesiadką np. we Frankfurcie i tak musi być zrobiony test w Namibii przed wylotem więc nie ma co dywagować tylko po prostu się testować i tyle…. Gdyby komuś się skończyła ważność testu w momencie wylądowania (bo Polska daje ważność testu 24h) to koszt testu na lotnisku im Chopina w Warszawie to 100 zł i punkt pobrań mamy przed kontrolą graniczną.

Aktualizacja 28 listopad 2021

 • Robi się nieciekawie…. Odkryto nowy wariant pochodzący z RPA. Nie wiem ile jeszcze Namibia ma się wycierpieć od RPA… Apartheid już był teraz dają Namibii wirusa….
  Przez RPA Namibia trafia na listę Robert Koch Institute, który jest wyrocznią dla Lufthansy. No, a najłatwiej do i z Namibii z Polski polecieć właśnie przez Niemcy…
  Ale nie jest jeszcze całkiem źle… Niżej w oryginale macie to co Lufa wprowadza od 28 listopada, a jeszcze niżej macie wytłumaczenie co to znaczy….
 • * Only German nationals, their immediate family members and holders of German resident
  permits are allowed to enter Germany.
  * All travelers (all nationalities) older than 12 years must provide a negative COVID Test
  result (digital or printed): Either PCR test, taken within 72 hours before entry into Germany, or
  AntiGen test, taken within 24 hours before entering Germany. This includes travelers who
  additionally hold a vaccination or immunity certificate.
  * Travelers must complete the Digital Registration on Entry form online before their departure.
  * Travelers are required to enter a general 14-day quarantine upon entry into Germany.
  * For other nationalities: In principle, transiting Germany to a destination outside of Germany is
  possible, however the entry regulations of the country of final destinations must be observed
 • CO SIĘ ZMIENIA????
  Musicie nadal mieć test zrobiony w Namibii przed wylotem… Fajnie, że akceptują antygenowy 24h przed lądowaniem w Niemczech. tranzyt nie ma przeszkód tylko proszą by sprawdzić czy coś Polakom nie odwaliło i czy wsiądziecie do samolotu Frankfurt-Polska…

Oby nie było gorzej…

Uwaga! Pod poniższym linkiem sprawdzicie to co Lufa oczekuje od wsiadających na pokład ich samolotu podróżnych! Zróbcie to ODPOWIEDNIO WCZEŚNIE przed powrotem!
https://lufthansa.travel-regulations.com/route-info?origin=WDH&destination=FRA&search-enabled=true

 

Aktualizacja 23 sierpnia 2021

 • Pocieszające wieści z Namibii. Spada ilość infekcji! Tak to wygląda na grafice za Reuters:
 • Przynajmniej do połowy września nie ma zmian zgodnie z tym co pisaliśmy 1 sierpnia!

Aktualizacja 1 sierpnia 2021

 • Od 1 sierpnia do (na razie) 14 sierpnia zmniejszenie restrykcji w przemieszczaniu się po Namibii
 • Od 1 sierpnia do (na razie) 14 sierpnia wznawiają przyjmowanie gości restauracje
 • Dla wjeżdżających do Namibii honorowane będą TYLKO testy PCR nie starsze niż 72 godziny
 • Niemcy zmieniają klasyfikację krajów ze względu na Covid-19. Ponieważ Namibia była określona jako kraj występowania różnych wariantów wirusa (chodzi o te bardziej zakaźnie jak delta) nie można było latać przez Frankfurt. Obecnie Namibia jest określana jako obszar wysokiej zachorowalności (wysokiego ryzyka). Oznacza to, że znowu możemy korzystać z oferty Lufthansy na loty np. przez Frankfurt.
 • Podróżni, którzy przybyli bez wyniku testu lub z wynikiem poza wyznaczonym okresem, zostaną poddani siedmiodniowej kwarantannie i testowi na koszt osobisty. Podróżni pozostaną w kwarantannie, dopóki wyniki testów nie będą negatywne.
 • Obowiązuje godzina policyjna 22:00-04:00

Aktualizacja 23 lipca 2021

Ponownie skupiamy się na tym co będzie jeżeli wrócimy do Polski z Namibii (lub innego kraju będącego poza UE). Wg. komunikatu GIS:

 • KWARANTANNA PO KONTAKCIE Z WIRUSEM WERSJI DELTA LUB INNYM O PODOBNEJ CHARAKTERYSTYCE
  Z rozporządzenia: „W przypadku narażenia na zakażenie wirusem SARS-CoV-2 o nieustalonej charakterystyce epidemiologicznej lub klinicznej albo podwyższonej zaraźliwości, lub zjadliwości w stosunku do wariantu dominującego w danym okresie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, albo styczności ze źródłem zakażenia, albo zakażenia, państwowy powiatowy inspektor sanitarny może decydować o wydłużeniu czasu trwania kwarantanny, izolacji albo izolacji w warunkach domowych do 21 dni”

Czyli jeżeli wróciliście do Polski i ktoś z kim byliście ma Covid-19 w wersji Delta to Sanepid może i powinien nałożyć Wam kwarantannę o długości 21 dni!

Aktualizacja 10 lipca 2021

Tym razem skupiamy się na tym co będzie jeżeli wrócimy do Polski z Namibii (lub innego kraju będącego poza UE). Wg. komunikatu GIS:

 • KWARANTANNA
  – zwolnienie z kwarantanny 10-dniowej będzie możliwe po wykonaniu testu w ósmej dobie, po przybyciu do kraju.
  – obowiązek odbycia kwarantanny uznaje się za zrealizowany z chwilą wprowadzenia  negatywnego wyniku testu przez medyczne laboratorium diagnostyczne wykonujące diagnostykę zakażenia wirusem SARS-CoV-2 do systemu teleinformatycznego.
  – nie ma możliwości zwolnienia z kwarantanny bezpośrednio na podstawie testu wykonanego w ciągu 48 godz. po przybyciu do Polski. Taka możliwość dopuszczona jest dopiero po 7 dniach (w 8 dobie bo nie liczy się dzień wjazdu!).
 • ZWOLNIENIE Z KWARANTANNY PRZY WJEŹDZIE
  – osoby zaszczepione przeciwko COVID-19 jedną z 4 rodzajów szczepionek, które została dopuszczona do obrotu w Unii Europejskiej: Comirnaty (Pfizer), Moderna, Vaxzevria (AstraZeneca) i Janssen (Johnson &Johnson) zgodnie z wymaganymi okresami (np. 14 dni po drugiej dawce szczepienie jest ważne,….).
  – osoby, które zakończyły izolację w warunkach domowych, izolację albo hospitalizację z powodu zakażenia wirusem SARS CoV 2, nie później niż 6 miesięcy przed dniem przekroczenia granicy Polski. (konieczny certyfikat elektroniczny lub papierowy)
  – dzieci do ukończenia 12 roku życia przekraczające granice zewnętrzne są zwolnione z kwarantanny jeżeli podróżują pod opieką dorosłych zaszczepionych przeciwko COVID-19.
  – zwolnieniu od obowiązku kwarantanny podlegają osoby, które po przylocie przebywają w Polsce nie dłużej niż 24 godziny i posiadają bilet lotniczy potwierdzający wylot z Polski w ciągu 24 godzin
 • DODATKOWE OBOWIĄZKI PODRÓŻNYCH
  – osoby przylatujące do Polski samolotem muszą wypełnić elektroniczną kartę lokalizacji podróżnego. Jeżeli nie będzie takiej możliwości to personel pokładowy wyda do wypełnienia karty papierowe

Aktualizacja 8 lipca 2021

W nawiązaniu do aktualizacji z 1 lipca:

 • Namibia wchodzi w kolejny mocny lock down – zakaz przemieszczania dla Namibijczyków
 • Restrykcje nie dotyczą turystów zagranicznych
 • Przylatując na self drive powinniśmy zgłosić się po zaświadczenie, że jesteśmy turyści i możemy jeździć po Namibii (info na lotnisku)
 • Problem jest z Lufthansą – wprowadzili swoje groźby, że chcą tylko Niemców wozić, ale wg opinii wielu łatwo można bilety zmienić na innego przewoźnika. Jeżeli będą stawiać się ponad prawem to będzie można otrzymać jakby co sowite odszkodowania.

Zobaczcie za Agencją Reuters jak wyglądają wykresy:

Żródło: Reuters

Generalnie jest źle, ale powoli widać lekki trend w zmniejszeniu się liczby infekcji…

Dobrze, że zagranicznych turystów nie traktuje się jako źródła roznoszenia wirusa. W sumie ma to sens ponieważ przylatują zaszczepieni i po testach. Głównym źródłem zła jest bardzo kiepski wynik ilości zaszczepionych – raptem 5% populacji!

Aktualizacja 1 lipca 2021

Uwaga ważne – nic nie wiadomo, info dla turystów później, ale dobrze nie jest…

30 czerwca 2021 briefing Prezydenta Namibii.

Wcześniej zacytuję Wam post z Facebooka, który wprowadzi w nastrój i to co się dzieje w Namibii…

<cytat>
Sytuacja COVID-19 w Namibii na 28.06.2021.
Czekamy na wytyczne dotyczące ruchu turystycznego w lipcu. Jak na razie wszystko obowiązuje zgodnie z opisem w naszym regularnie aktualizowanym wpisie na TravelNamibia.pl (link w komentarzu). Natomiast warto przyjrzeć się jaka sytuacja jest w samej Namibii jeżeli chodzi o zachorowania.
Najnowsze dane z wczoraj to 1007 potwierdzonych przypadków (dzień następny to 1944!). Prawie połowa przypada na Windhoek. Co ciekawe w Swakopmund tylko 38 przypadków. W Luderitz 68 przypadków pozytywnego testu. W sumie aktywnych przypadków jest ponad 19 tysięcy z czego ponad 500 osób w szpitalach.
Nie są to dane optymistyczne niestety chociaż i tak lepsze niż były.
Szczepienia idą dość ślamazarnie i na dzień 24 czerwca zaledwie 1,5% populacji zostało zaszczepiona. W ilościach ludzi to pierwszą dawkę dostało 112 tysięcy, a dwie dawki ponad 22 tysiące.
Szczepionki to głównie chińska, indyjska (dary) i zakup rządowy to głównie AstraZeneca.
</cytat>

Co w takim razie o sytuacji w Namibii opowiadał Prezydent  Dr Hage G. Geingob?

Dokładnie omawiał sytuację, która nie jest prosta dokładnie jak opisana wyżej. Zadanie z Wiki: Ile jest ludności Namibii i zakażeń ile jest ludności Polski i zakażeń?

To wszystko tłumaczy…

Najgorsza sytuacja jest prognozowana od połowy sierpnia do połowy września. To trzecia fala!

Ponieważ patrząc na zachorowania są one łatwo podzielone na regiony więc… Prawie 50% to Windhoek i okolice. Naturalnym jest:

 • ograniczenie zebrań do 10 osób
 • ograniczenie przemieszczania między regionami
 • brak zgód na lokalny transport między regionami szczególnie z wyjazdy z Khomas
 • alkohol sprzedawany w dni powszednie do 18:00 ale do czwartku!
 • godzina policyjna od 21:00

CZY PODANO KONKRETY DLA TURYSTÓW???    NIE!

No więc??? Czekamy. Obiecano podać informacje wkrótce. Można przypuszczać, że pójdą drogą Chorwacji. Zaszczepieni, przetestowani niech przyjeżdżają i zostawiają kasę bo nie stanowią zagrożenia. No ale to na razie tylko przypuszczenia. Przy ok. 1900 zarażonych codziennie to nie jest dobra sytuacja. Może będzie tak, że po wylądowaniu na opuszczenie Windhoek będzie bardzo mało czasu?

Acha! Badają czy te ostatnie zarażenia to wersja DELTA!

Aktualizacja 29 maja 2021

Uwaga ważne – zmiana w testach!

Od 1 czerwca 2021 wchodzą kolejne przepisy związane z pandemią Covid-19.

Najważniejsza zmiana dla podróżujących to dopuszczalne będą WYŁĄCZNIE TESTY PCR! TESTY ANTYGENOWE NIE BĘDĄ DŁUŻEJ AKCEPTOWANE!

CYTAT:

Regulation No. 11: Restrictions relating to entry into Namibia:
All travelers entering Namibia are required to produce a SARS COV-2 PCR negative
result (valid for 7 days from the date of specimen collection). Antigen Rapid Diagnostic
Test results will no longer be accepted for entry into Namibia at Ports of Entry.
For all travelers coming from or transiting through hotspot regions such as India, are
required to repeat the SARS CoV2 PCR test 7 days after arrival in Namibia.

Uwaga! Ze względu na inne wymagania podczas podróży radzimy zachować 48 godzinny czas ważności testu, nie sugerując się wewnętrznymi przepisami Namibii!

Inne restrykcje są takie jak dotychczas przy czym zgromadzenia zmniejszono do 50 osób, a „godzina policyjna” jest utrzynama: 22:00-04:00.

Aktualizacja 24 maja 2021

Uwaga!
Aby pewne rzeczy uporządkować….

Przepisy, które dotyczą podróżnych zależne są od:

 • linii lotniczej
 • kraju wylotu
 • kraju docelowego

Czyli po pierwsze jeżeli nie spełnisz wymogów linii lotniczej pomimo, że spełniasz wymogi kraju nie zostaniesz wpuszczony do samolotu. Koniec i kropka! Kupujesz bilet więc zgadzasz się na pewne warunki! Kraj docelowy może mieć „dziwne” warunki, ale warto pamiętać, że ZAWSZE należy przyjmować warunki najmniej korzystne. Jeżeli widzicie, że ważność testu ma 7 dni, 72 godziny, 48 godzin – to robicie test tak aby zachował ważność 48 godzin przed osiągnięciem punktu docelowego!!! To wartość graniczna, której nawet największe restrykcje raczej nie zmienią. Pamiętajcie, że przepisy potrafią się zmienić z godziny na godzinę! Wiedzieliśmy ludzi na lotnisku w Windhoek (rodziny z dziećmi), którzy płakali ponieważ zabrakło im 3 godziny ważności testu do wylądowania i NIE ZOSTALI WPUSZCZENI na pokład samolotu!!!

LUFTHANSA od 21 maja 2021

Uproszczone zasady mają teraz zastosowanie do pasażerów podróżujących do Niemiec lotem międzynarodowym z połączeniem do kraju należącego do strefy Schengen (np. Widhoek – Frankfurt – Warszawa).  Warunkiem wstępnym jest potwierdzony bilet na dalszy lot w ciągu 24 godzin i / lub inne dokumenty dotyczące dalszej podróży. Wymagany dowód negatywnego wyniku testu Covid-19 (robiony w Windhoek), szczepienia przeciwko Covid (dwie dawki z zachowanie karencji po 2 dawce) lub odporności  (zaświadczenie o przechorowaniu) jest nadal wymagany (wyjątek non-Schengen do non-Schengen). Dokumenty MUSZĄ być w zrozumiałym języku – najlepiej po angielsku!

Zasada ta nie dotyczy pasażerów z obszarów z wariantami wirusów (np. wracam z Indii przez Namibię).

Test negatywny zrobiony w Namibii NIE ZWALNIA Z KWARANTANNY W POLSCE!

Z kwarantanny w Polsce zwalniają:

 • dwie dawki szczepienia (lub jedna przy jednodawkowej szczepionce) – (wydruk z QR kodem lub pokazanie telefonu z aplikacją mObywatel z odnotowanym szczepieniem)
 • test ujemny (może być antygenowy) zrobiony na lotnisku W POLSCE przy przylocie lub w 48 godzin w autoryzowanym labolatorium (muszą wprowadzić go do bazy by SANEPID zwolnił z kwarantanny). Z doświadczenia własnego: na lotnisku płacimy 200 zł i często czekamy ponad 2 godziny! Jeżeli jesteś z małej miejscowości i masz daleko do punktu pobrań zrób to. Jeżeli jesteś z dużego (wojewódzkie ?) miasta to daj sobie spokój.  W Warszawie przykładowo, test zrobisz za 130 zł bez kolejki.

Uwaga!

Nawet jeżeli Namibia ogłosi, że akceptuje testy nawet sprzed tygodnia NIE WIERZCIE, ŻE TO ZADZIAŁA!!! Pamiętajcie, że macie wymogi linii lotniczej PRZED Namibią! Zawsze pamiętajcie by mieścić się w 48 godzinach, a nie 72 ważności testu!!!!

I to na razie tyle. Prośba: NIE KORZYSTAJCIE Z „MĄDROŚCI” TYCH CO GDZIEŚ, KIEDYŚ, COŚ,…. Szkoda robić sobie kłopotów…

Aktualizacja 1 kwietnia 2021

1.

Przepisy związane z pandemią COVID-19 zmieniają się bardzo szybko i nie zawsze tak samo. Przykładem mogą być wymagania linii lotniczych. Jedne żądają testów PCR nawet jeżeli przepisy krajów, do których lecimy tego nie wymagają inne nie. To musicie sprawdzić ZAWSZE przed wylotem na tyle wcześnie i późno by w razie czego test zrobić by zmieścić się w godzinach ważności testu.

2.

Zmieniają się przepisy związane z kwarantanną po przyjeździe.
Powracający do Polski spoza strefy Schengen będą podlegać 10-dniowej kwarantannie.
Mogą ją skrócić, jeśli przedstawią w ciągu 48 godzin od przekroczenia granicy negatywny wynik testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2.
Test powinien być zrobiony w Polsce po powrocie!

Uwaga!
Kwarantanna jest automatyczna i stosujemy ja sami. Nie musi być widoczna w systemie od razu. Na 12 osób w grupie kilka ma kwarantannę zapisaną w systemie inne nie mają. SANEPID nie może zdjąć kwarantanny jeżeli macie wynik (negatywny) testu zrobionego po przylocie jeżeli nie jesteście w systemie zarejestrowani jako przebywający na kwarantannie! Wygląda na paranoję, ale tak jest. System jest niewydolny! Ania po powrocie do Polski nie trafiła do systemu! Pomimo posiadania negatywnego wyniku testu SANEPIS nie był w stanie nic zrobić ponieważ nie może zdjąć kwarantanny, której nie ma. Nie może też założyć i od razu zdjąć kwarantanny. Pamiętajcie, że w systemie są odnotowane wszystkie Wasze przypadki związane z COVIDem. Teraz wynik testu zrobiony w Polsce wprowadza do systemu laboratorium!

Z rozporządzenia:

„Obowiązek odbycia kwarantanny uznaje się za zrealizowany z chwilą wprowadzenia negatywnego wyniku testu przez medyczne laboratorium diagnostyczne wykonujące diagnostykę zakażenia wirusem SARS-CoV-2 do systemu teleinformatycznego.”

3.

Czy można wrócić do Polski samochodem z Niemiec omijając kwarantannę?
Teraz już nie – też jest kwarantanna i zdejmuje ją wcześniej test PCR. No ale nie ma kontroli? Tak, nie ma, ale w wypadku kontroli (a są teraz częste) ktoś kto wraca np. z Niemiec do Polski BEZ negatywnego testu trafia na kwarantannę!

4.

Kiedy i gdzie robić test PCR wracając do Polski?

W dowolnym autoryzowanym laboratorium. Można po przylocie np. na Lotnicku im. Chopina w Warszawie. Tu punkt zorganizowany przez Centralny Szpital Kliniczny MSWiA i znajduje się w hali odbioru bagażu. Czynny 7 dni w tygodniu, od  godz. 6:30 do ostatniego planowego przylotu (około godziny 24:00).  W punkcie pobrań można wykonać test antygenowy (cena: 200 zł), którego wynik medyczny w formie papierowej (w języku angielskim) otrzymamy do 20 minut. Wynik w ciągu 2 godzin zostanie wpisany do systemu, dzięki czemu z pasażera zostanie ściągnięty wymóg kwarantanny.

5.

Czy posiadanie testu PCR obejmuje dzieci? Wracam np. z trzyletnim dzieckiem…

Nie ma rozróżnienia wiekowego dla osób przekraczających granicę, a więc dotyczy on również dzieci, niezależnie od wieku. Brak posiadania negatywnego wyniku testu spowoduje skierowanie na 10-dniową kwarantannę.

Aktualizacja 28 grudzień 2020

W gazecie rządu namibijskiego (Dziennik Ustaw) pojawiła się aktualizacja przepisów wjazdowych obowiązująca do 13 stycznia 2021 (do północy).

Wjechać do Namibii będzie można mając SARSCOV-2 PCR test negatywny NIE STARSZY niż 7 dni od daty pobrania próbki wykonany przez autoryzowane laboratorium.

Jeżeli ktoś nie będzie miał aktualnego testu to automatycznie trafia na kwarantannę na własny i koszt i na własny koszt musi mieć zrobiony test.

Przy teście negatywnym będzie zwolniony z kwarantanny.

Na podstawie GG z dnia 23 XII 2020 No. 7429

UWAGA! Problemem jest nie tyle w tym momencie granica namibijska ale np. linie lotnicze, które po prostu mogą nie wiedzieć, że rząd Namibii na pewien czas wprowadził własne regulacje. Dlatego bardzo rekomendujemy by mieć test przy wjeździe do Namibii nie starszy niż 72 godziny!

Aktualizacja 26 grudzień 2020

W związku z zaostrzeniem przepisów covidowych w Polsce od 28 grudnia 2020 do 17 stycznia 2021:

 • jeżeli wracasz publicznym środkiem transportu z Namibii przed 17 stycznia 2021 to obowiązuje kwarantanna!

 

Aktualizacja 21 październik 2020

Kolejne ułatwienia w podróżowaniu do i po Namibii:

 1. przyjeżdżając do Namibii musimy mieć NEGATYWNY wynik testu na Covid-19 NIE STARSZY niż 72 godziny
 2. jeżeli mamy ww test to NIE MUSIMY czekać 5 dni na kolejny test
 3. jeżeli ktoś ma test starszy niż 72 godziny to musi mieć 7 dniową kwarantannę
 4. będą stopniowo otwierane granice więc łączenie np. wyjazdu do Namibii z Botswaną będzie możliwe o ile sąsiedni kraj nie będzie miał wprowadzonych ograniczeń
 5. jeżeli ktoś przyjeżdżając do Namibii będzie miał objawy wskazujące na koronawirusa będzie poddany obowiązkowemu testowi

Oczywiście władze apelują by pomimo znoszenia ograniczeń zachować rozsądek.

Aktualizacja 9 września 2020

9 września 2020 podano nowe zasady jakim poddawani będą turyści. Dotychczasowe „otwarcie” Namibii było iluzoryczne. Konieczność spędzenia w pierwszym miejscu pobytu w Namibii aż 7 dni praktycznie uniemożliwiała zaplanowanie sensownego pobytu ze zwiedzaniem. Obecnie nastąpiły zmiany:

 • ten kto ma zaplanowaną trasę, gdzie z pierwszego miejsca pobytu chce wyjechać przed upływem 7 dni może to zrobić ale….
 • piątego dnia turysta musi być dostępny w miejscu gdzie będzie można pobrać wymaz do badania
 • siódmego dnia turysta musi być dostępny w zasięgu telefonicznym aby być poinformowanym o wyniku testu. Jeżeli test jest negatywny może jechać dalej tak jak to było dotychczas. Jeżeli jednak test wskaże na obecność koronawirusa to musi się udać na leczenie do wskazanej placówki. Leczenie jest na koszt turysty, warto więc mieć ubezpieczenie które to uwzględnia.

Oczywiście nadal trzeba mieć lokalny nr telefoniczny do kontaktów czyli na lotnisku kupujemy kartę (opis w tym artykule).
Uwaga! Warto na bieżąco śledzić co dzieje się w regionie Erongo (Walvis Bay, Swakopmund,….) ponieważ tam było najwięcej zachorowań i są/mogą być ustanawiane ograniczenia co wjazdu/pobytu tam.

Aktualizacja 2 sierpnia 2020

 1. Od 30.06.2020 Namibia przejdzie z Lock-down Stage 3 do Lock-down Stage 4, Poza Regionem Erongo ( Walvis Bay, Swakopmund i Hentisbaai). Zapowiedziany Lock-down Stage 4 dla Erongo jest na 06.07.2020.
 2. Poruszanie się na terenie kraju w Stage 4 jest bez ograniczeń z wyjątkiem Erongo Region. Wjazd i wyjazd z Erongo jest możliwy za pozwoleniem, ktore wydawane jest na posterunku policjii.
 3. Zezwala się na poruszanie wewnątrz Erongo bez ograniczeń, czyli można pojechać z Walvis Bay do Swakopmund i Hentsbaai itd.
 4. Zapowiedziany zostal Stage 5, o którym wcześniej nie słyszeliśmy. Wiemy jedynie, że Stage 5 rozpocznie się 18.09.2020 i zostanie zniesiony 30.12.2020. 

Aby turysta został wpuszczony:

 1. Wszyscy będa musieli posiadać negative COVID 19 PCR , ktory nie może być starszy niż 72 h.
 2. Przyjezdni będą musieli poddać się 14 dniowej kwarantannie w miejscach uzgodnionych.
 3. Test na COVID19 jak i koszty kwarantanny bedą na koszt własny. Rząd Namibii nie zobowiązuje się do pokrycia tych kosztów

Oznacza to, że na dzień dzisiejszy trudno jest planować wyjazd turystyczny do Namibii – ale nie tracimy nadziei, że już tej jesieni trafią tam turyści z Polski – o ile sytuacja u nas się nie pogorszy… Mocno trzymamy kciuki za całą branżę turystyczną.

Aktualizacja – 22 czerwca 2020

Ukazała się kolejna zapowiedź tego co będzie działo się w związku z coronavirusem w najbliższym czasie w Namibii. Poszczególne stany zagrożenia zostały nazwane STAGE (etap) i im większy numer – tym mniejsze zagrożenie i mniej restrykcji.

Od 29 czerwca 2020 (północ) 13 regionów przechodzi ze STAGE 3 do STAGE 4. Nie dotyczy to regionu ERONGO (m.in. Swakopmund i okolice), który na STAGE 4 przejdzie o ile nic się złego nie stanie dopiero 17 września 2020.

Niestety nie są to dobre wieści dla Walvis Bay i Swakopmund. Po ucieczce dwóch zakażonych z kwarantanny, region cofnięto STAGE 1 i dopiero 22 czerwca przejdą na STAGE 3.

Te PROGNOZY mogą być zmienione jeżeli sytuacja epidemiologiczna się zmieni! 

Zachowane zostają ogólne zasady ograniczania kontaktów mogących skutkować zakażeniem:

 • odległość między ludźmi
 • maseczki
 • odkażanie rąk
 • odkażanie miejsc publicznych
 • itp

STAGE 4 nie oznacza jeszcze otwarcia Namibii na turystykę zewnętrzną! Niestety latać ma tylko cargo.

Od 15 lipca do 15 sierpnia rząd będzie prowadził rozmowy z branżą turystyczną jakie będą następne kroki.

Przekraczanie granicy

Od 30 czerwca 2020 r. Wszyscy Namibijczycy i osoby spoza Namibii wjeżdżające do kraju muszą poddać się testowi PCR COVID19 w dniu przyjazdu i obowiązkowej, nadzorowanej przez rząd kwarantannie, na własny koszt.

Obywatele, którzy nie mogą sobie pozwolić na kwarantannę na własny koszt (zgodnie z definicjami zawartymi w dyrektywach) mogą ubiegać się do rządu o poddanie kwarantannie (w izolowanym ośrodku).

Namibijczycy i osoby posiadające zezwolenie na pobyt stały oraz kategorie specjalistów posiadających ważne zezwolenia na pracę (zgodnie z definicją zawartą w Regulaminie) powinni powiadomić ambasadę Namibii i Wysoką Komisję o zamiarze podróży do Namibii nie później niż 2 tygodnie przed wyjazdem w celu koordynacji działań. Jedynie zaakceptowani będą mogli wjechać na terytorium kraju.

Wszyscy nie-Namibijczycy muszą przedstawić ujemny wynik testu PCR COVID-19, ważny przez 72 godziny przed wjazdem do Namibii.

Turystyka

Ożywienie turystyki międzynarodowej ma zostać wypróbowane między 15 lipca, a 15 sierpnia 2020 r. Pomieści ograniczoną liczbę turystów ze starannie wyselekcjonowanego rynku ze względu na jego profil epidemiologiczny (przyp. travelnamibia.pl: czyli Polski z racji dużej liczby zachorowań może nie być na tej liście!).

Wszyscy turyści podróżujący do Namibii muszą przedstawić negatywny wynik testu SARS-COV-2 PCR, ważny przez 72 godziny przed wjazdem do Namibii i poddać się obowiązkowym testom po przyjeździe.

Wszyscy turyści muszą poddać się obowiązkowej, 14-dniowej kwarantannie w certyfikowanym przez rząd zakładzie, na własny koszt.

Czyli nie jest wesoło. Dmuchają na zimne. Może pierwsze sensowne wyjazdy będą dopiero na Sylwestra!

Region Erongo

Region Erongo przez dwóch idiotów cierpi najbardziej. Nie można wjechać, ani wyjechać. Np. z Henties Bay nie można pojechać do Swakopmund i odwrotnie!
Problem jest taki, że np. w Henties Bay NIE MA Western Union! Jeżeli ktoś dostał przez WU pieniądze na przeżycie to nie ma jak ich odebrać!!!

Niżej link do oficjalnego dokumentu (język angielski):

Guidelines for Stage 4 of the State of Emergency


Aktualizacja – 05 czerwca 2020

Na dzień 05 czerwca 2020 w Namibii jest potwierdzone 25 przypadków, 16 ozdrowień, 0 zmarłych. Aktualna statystyka jest TUTAJ. Informacje na temat działań rządu zamieszczane są na stronach Namibia Tourism Board jako COVID-19 updates. Możesz na tej stronie sprawdzić na jakim etapie odmrażania gospodarki jest kraj i jak wygląda otwarcie granic na turystykę.

W kraju zaczęto luzować kompletny lockdown jaki został tu wprowadzony w marcu. Aktualnie Namibia przeszła z etapu 2 na etap 3. Oznacza to, że można m. in.  kupować alkohol, można się odwiedzać w małych grupach i poruszać się po kraju. Idąc do sklepu trzeba mieć maseczkę i przy wejściu podaje się imię, nazwisko i telefon. Gdyby okazało się, że w sklepie był ktoś chory to od razu można zawiadamiać wszystkich, którzy byli w sklepie.

Natomiast odnotowano kilka przypadków w Walvis Bay i miasto zostało cofnięte do etapu 1. Czyli z domu można wyjść tylko w razie niezbędnej konieczności, nie można opuszczać miasta i nie można kupić alkoholu.

Według dzisiejszych informacji Namibia przewiduje etap 4 czyli otwarcie granic dla turystów z zagranicy od 30 czerwca do 16 września. Zwróćcie uwagę, że na dzień dzisiejszy jest to wpisane jako „stopniowe otwieranie granic” oraz przy podróżach lotniczych jest wpisana kwarantanna (14 dni, przechodzi się ją pod nadzorem w ośrodkach oddalonych od miast).

Nie wiadomo zatem kiedy dokładnie będą wpuszczane loty z Europy. Z pewnością będzie też lista krajów z których będą turyści wpuszczani (lub nie).

Gdy będziemy mieć dalsze wieści dodamy je w tym wpisie.

Koronawirus - kolejne etapy luzowania obostrzeń w Namibii.
Koronawirus – kolejne etapy luzowania obostrzeń w Namibii.

Koronawirus w Namibii – to musisz wiedzieć

Epidemia szczęśliwie nie dotknęła Namibii (stan na 9 marca 2020), ale oczywiście spowodowała wprowadzenie dodatkowych procedur na lotnisku w Windhoek.

Obecnie są wymagane od pasażerów:

 • zmierzenie temperatury ciała przed wejściem do portu lotniczego (termometr bezdotykowy, pomiar temperatury na czole)
 • wypełnienie karty informacyjnej

Oczywiście nie jest to miłe w momencie kiedy jest upał i tłum pasażerów jest trzymany w palącym słońcu na płycie lotniska. Rodziny z małymi dziećmi są zapraszane w pierwszej kolejności.

Niżej karta informacyjna jaką należy wypełnić. Niestety Polska jest obecnie krajem z występowaniem koronawirusa.

coronavirus (koronawirus) Namibia
Karta informacyjna o ew. kontakcie z coronavirusem przy wjeździe do Namibii.

Zobacz przykładowy program self-drive na 2 tygodnie.
Gdy będziesz w Namibii koniecznie zaplanuj odwiedziny w Go Fishy (Henties Bay) – najlepszej restauracji z owocami morza! W Henties jest też uroczy butikowy hotelik Desert Rendezvous.


(c) TravelNamibia.pl


Więcej o Namibii w książce naszego autorstwa:
NAMIBIA. Przez pustynię i busz. (WYDANIE 2 ROZSZERZONE)
Do kupienia w naszym sklepie internetowym NAMIB.pl!


WYDANIE 2

Dla tych którzy chcą wynająć samochód:
Poradnik NAMIBIA SELF-DRIVE (ebook)
Do kupienia w naszym sklepie internetowym NAMIB.pl!


Podoba Ci się TravelNamibia.pl?
Doceń naszą pracę stawiając nam kawę. Serdecznie dziękujemy! Postaw mi kawę na buycoffee.to