Coronavirus (koronawirus) – Namibia (aktualne info 2020)

Coronavirus (koronawirus) namieszał mocno w planach podróżniczych. Także w Namibii wiele się zmieniło. W tym wpisie prowadzimy aktualizację na bieżąco, w miarę pojawiania się kolejnych wieści.

Aktualizacja 2 sierpnia 2020

Na stronie Bocian Safaris pojawił się wpis dotyczący aktualnej sytuacji w Namibii. W największym streszczeniu (podajemy za stroną Bocian Safaris):

 1. Od 30.06.2020 Namibia przejdzie z Lock-down Stage 3 do Lock-down Stage 4, Poza Regionem Erongo ( Walvis Bay, Swakopmund i Hentisbaai). Zapowiedziany Lock-down Stage 4 dla Erongo jest na 06.07.2020.
 2. Poruszanie się na terenie kraju w Stage 4 jest bez ograniczeń z wyjątkiem Erongo Region. Wjazd i wyjazd z Erongo jest możliwy za pozwoleniem, ktore wydawane jest na posterunku policjii.
 3. Zezwala się na poruszanie wewnątrz Erongo bez ograniczeń, czyli można pojechać z Walvis Bay do Swakopmund i Hentsbaai itd.
 4. Zapowiedziany zostal Stage 5, o którym wcześniej nie słyszeliśmy. Wiemy jedynie, że Stage 5 rozpocznie się 18.09.2020 i zostanie zniesiony 30.12.2020. 

Aby turysta został wpuszczony:

 1. Wszyscy będa musieli posiadać negative COVID 19 PCR , ktory nie może być starszy niż 72 h.
 2. Przyjezdni będą musieli poddać się 14 dniowej kwarantannie w miejscach uzgodnionych.
 3. Test na COVID19 jak i koszty kwarantanny bedą na koszt własny. Rząd Namibii nie zobowiązuje się do pokrycia tych kosztów

Oznacza to, że na dzień dzisiejszy trudno jest planować wyjazd turystyczny do Namibii – ale nie tracimy nadziei, że już tej jesieni trafią tam turyści z Polski – o ile sytuacja u nas się nie pogorszy… Mocno trzymamy kciuki za całą branżę turystyczną.

Aktualizacja – 22 czerwca 2020

Ukazała się kolejna zapowiedź tego co będzie działo się w związku z coronavirusem w najbliższym czasie w Namibii. Poszczególne stany zagrożenia zostały nazwane STAGE (etap) i im większy numer – tym mniejsze zagrożenie i mniej restrykcji.

Od 29 czerwca 2020 (północ) 13 regionów przechodzi ze STAGE 3 do STAGE 4. Nie dotyczy to regionu ERONGO (m.in. Swakopmund i okolice), który na STAGE 4 przejdzie o ile nic się złego nie stanie dopiero 17 września 2020.

Niestety nie są to dobre wieści dla Walvis Bay i Swakopmund. Po ucieczce dwóch zakażonych z kwarantanny, region cofnięto STAGE 1 i dopiero 22 czerwca przejdą na STAGE 3.

Te PROGNOZY mogą być zmienione jeżeli sytuacja epidemiologiczna się zmieni! 

Zachowane zostają ogólne zasady ograniczania kontaktów mogących skutkować zakażeniem:

 • odległość między ludźmi
 • maseczki
 • odkażanie rąk
 • odkażanie miejsc publicznych
 • itp

STAGE 4 nie oznacza jeszcze otwarcia Namibii na turystykę zewnętrzną! Niestety latać ma tylko cargo.

Od 15 lipca do 15 sierpnia rząd będzie prowadził rozmowy z branżą turystyczną jakie będą następne kroki.

Przekraczanie granicy

Od 30 czerwca 2020 r. Wszyscy Namibijczycy i osoby spoza Namibii wjeżdżające do kraju muszą poddać się testowi PCR COVID19 w dniu przyjazdu i obowiązkowej, nadzorowanej przez rząd kwarantannie, na własny koszt.

Obywatele, którzy nie mogą sobie pozwolić na kwarantannę na własny koszt (zgodnie z definicjami zawartymi w dyrektywach) mogą ubiegać się do rządu o poddanie kwarantannie (w izolowanym ośrodku).

Namibijczycy i osoby posiadające zezwolenie na pobyt stały oraz kategorie specjalistów posiadających ważne zezwolenia na pracę (zgodnie z definicją zawartą w Regulaminie) powinni powiadomić ambasadę Namibii i Wysoką Komisję o zamiarze podróży do Namibii nie później niż 2 tygodnie przed wyjazdem w celu koordynacji działań. Jedynie zaakceptowani będą mogli wjechać na terytorium kraju.

Wszyscy nie-Namibijczycy muszą przedstawić ujemny wynik testu PCR COVID-19, ważny przez 72 godziny przed wjazdem do Namibii.

Turystyka

Ożywienie turystyki międzynarodowej ma zostać wypróbowane między 15 lipca, a 15 sierpnia 2020 r. Pomieści ograniczoną liczbę turystów ze starannie wyselekcjonowanego rynku ze względu na jego profil epidemiologiczny (przyp. travelnamibia.pl: czyli Polski z racji dużej liczby zachorowań może nie być na tej liście!).

Wszyscy turyści podróżujący do Namibii muszą przedstawić negatywny wynik testu SARS-COV-2 PCR, ważny przez 72 godziny przed wjazdem do Namibii i poddać się obowiązkowym testom po przyjeździe.

Wszyscy turyści muszą poddać się obowiązkowej, 14-dniowej kwarantannie w certyfikowanym przez rząd zakładzie, na własny koszt.

Czyli nie jest wesoło. Dmuchają na zimne. Może pierwsze sensowne wyjazdy będą dopiero na Sylwestra!

Region Erongo

Region Erongo przez dwóch idiotów cierpi najbardziej. Nie można wjechać, ani wyjechać. Np. z Henties Bay nie można pojechać do Swakopmund i odwrotnie!
Problem jest taki, że np. w Henties Bay NIE MA Western Union! Jeżeli ktoś dostał przez WU pieniądze na przeżycie to nie ma jak ich odebrać!!!

Niżej link do oficjalnego dokumentu (język angielski):

Guidelines for Stage 4 of the State of Emergency


Aktualizacja – 05 czerwca 2020

Na dzień 05 czerwca 2020 w Namibii jest potwierdzone 25 przypadków, 16 ozdrowień, 0 zmarłych. Aktualna statystyka jest TUTAJ. Informacje na temat działań rządu zamieszczane są na stronach Namibia Tourism Board jako COVID-19 updates. Możesz na tej stronie sprawdzić na jakim etapie odmrażania gospodarki jest kraj i jak wygląda otwarcie granic na turystykę.

W kraju zaczęto luzować kompletny lockdown jaki został tu wprowadzony w marcu. Aktualnie Namibia przeszła z etapu 2 na etap 3. Oznacza to, że można m. in.  kupować alkohol, można się odwiedzać w małych grupach i poruszać się po kraju. Idąc do sklepu trzeba mieć maseczkę i przy wejściu podaje się imię, nazwisko i telefon. Gdyby okazało się, że w sklepie był ktoś chory to od razu można zawiadamiać wszystkich, którzy byli w sklepie.

Natomiast odnotowano kilka przypadków w Walvis Bay i miasto zostało cofnięte do etapu 1. Czyli z domu można wyjść tylko w razie niezbędnej konieczności, nie można opuszczać miasta i nie można kupić alkoholu.

Według dzisiejszych informacji Namibia przewiduje etap 4 czyli otwarcie granic dla turystów z zagranicy od 30 czerwca do 16 września. Zwróćcie uwagę, że na dzień dzisiejszy jest to wpisane jako „stopniowe otwieranie granic” oraz przy podróżach lotniczych jest wpisana kwarantanna (14 dni, przechodzi się ją pod nadzorem w ośrodkach oddalonych od miast).

Nie wiadomo zatem kiedy dokładnie będą wpuszczane loty z Europy. Z pewnością będzie też lista krajów z których będą turyści wpuszczani (lub nie).

Gdy będziemy mieć dalsze wieści dodamy je w tym wpisie.

Koronawirus - kolejne etapy luzowania obostrzeń w Namibii.
Koronawirus – kolejne etapy luzowania obostrzeń w Namibii.

Koronawirus w Namibii – to musisz wiedzieć

Epidemia szczęśliwie nie dotknęła Namibii (stan na 9 marca 2020), ale oczywiście spowodowała wprowadzenie dodatkowych procedur na lotnisku w Windhoek.

Obecnie są wymagane od pasażerów:

 • zmierzenie temperatury ciała przed wejściem do portu lotniczego (termometr bezdotykowy, pomiar temperatury na czole)
 • wypełnienie karty informacyjnej

Oczywiście nie jest to miłe w momencie kiedy jest upał i tłum pasażerów jest trzymany w palącym słońcu na płycie lotniska. Rodziny z małymi dziećmi są zapraszane w pierwszej kolejności.

Niżej karta informacyjna jaką należy wypełnić. Niestety Polska jest obecnie krajem z występowaniem koronawirusa.

coronavirus (koronawirus) Namibia
Karta informacyjna o ew. kontakcie z coronavirusem przy wjeździe do Namibii.

Zobacz przykładowy program self-drive na 2 tygodnie.
Gdy będziesz w Namibii koniecznie zaplanuj odwiedziny w Go Fishy (Henties Bay) – najlepszej restauracji z owocami morza! W Henties jest też uroczy butikowy hotelik Desert Rendezvous.


(c) TravelNamibia.pl


Więcej o Namibii w książce naszego autorstwa: NAMIBIA. Przez pustynię i busz.
Do kupienia w naszym sklepie internetowym!


(c) TravelNamibia.pl