TWYFELFONTEIN

Twyfelfontein jest jak pocztówka z dalekiej przeszłości. Dawne życie ludu San zostało zapisane w petroglifach, a najsłynniejsze znajdują się właśnie w  Twyfelfontein.  To jedyne miejsce w Namibii wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO).

Twyfelfontein wygląda jak skład ogromnych głazów
Twyfelfontein wygląda jak skład ogromnych głazów

Twyfelfontein – dziedzictwo ludu San

Buszmeni pozostawili tu ponad 2500 rysunków wyrytych i namalowanych na skalnych ścianach. Najstarsze są datowane na około 10 000 lat i do dziś nie udało się jednoznacznie ustalić w jakim celu były one tworzone – zapewne powstanie części z nich związane było z ceremoniami mającymi zapewnić dobrobyt i powodzenie w łowach.

Naskalne ryty: lew szaman, żyrafa,...
Naskalne ryty: lew szaman, żyrafa,…

Malunki powstały przy pomocy farb utworzonych z krwi zwierząt, ochry i białek strusich jaj, zaś petroglify były ryte w skale krzemieniami. Mając jednak tak ograniczone środki,  dawni artyści stworzyli niezwykłe dzieła o wciąż żywych kolorach.

Twyfelfontein - na lewym zdjęciu widać uchatkę, na prawym biały słoń
Twyfelfontein – na lewym zdjęciu widać uchatkę, na prawym biały słoń

Jednymi z najbardziej znanych rytów są Człowiek – Lew (Lion Man) przedstawiający postać lwa z ludzkimi palcami i niezwykle długim ogonem zakończonym odciskiem lwiej łapy oraz
Tańczące Kudu (Dancing Kudu). Wśród namalowanych i wyrytych w skałach żyraf, słoni, nosorożców i antylop dostrzec można też wieloryby, foki a nawet pingwina. Badacze do dziś nie są zgodni, czy dawni myśliwi docierali przez pustynne góry aż nad ocean, czy też być może Atlantyk był wtedy znacznie bliżej.

Atrakcje pobliżu:

  • Organ Pipes – bazaltowe słupy
  • Damara Village – wioska kulturowa ludu Damara
Organ Pipes
Organ Pipes

Anna Olej-Kobus

Przeczytaj o wyjazdach self-drive do Namibii!


travelnamibia.pl


Więcej o Namibii w książce naszego autorstwa: NAMIBIA. Przez pustynię i busz.
Do kupienia w naszym sklepie internetowym!


(c) TravelNamibia.pl