PORADY

Namibia najczęstsze pytania. 18 odpowiedzi

W tym wpisie zebraliśmy odpowiedzi na najczęstsze pytania dotyczące Namibii. Mamy nadzieję, że pomogą wam lepiej przygotować się do wyjazdu.
Zajrzyj też do wpisów

Namibia czeka na turystów!
Namibia czeka na turystów!

COVID-19 – czy Namibia jest otwarta?

Sytuacja zmienia się dynamicznie, ale od grudnia 2020 można odwiedzać Namibię bez kwarantanny na miejscu. Od stycznia wjazd był możliwy na podstawie testu zrobionego do maksymalnie 7 dni przed wlotem (ale uwaga: sprawdź wymagania linii lotniczej, gdyż u nich mogą być inne wymogi czasowe). Więcej o podróżowaniu w czasie COVID TUTAJ a informacje i aktualizacje znajdziesz TUTAJ. Obecnie Covid nie jest problemem dla turysty w Namibii (2023).

Wszędzie są plakaty zachęcające do noszenia maseczek.
Wszędzie są plakaty zachęcające do noszenia maseczek.

Czy można wyrobić wizę na lotnisku?

Tak, kosztuje to 1080 N$ – płatne gotówką lub kartą w dolarach namibijskich lub randach RPA (stały kurs 1:1). Stanowisko wydawania wiz jest po lewej stronie immigration – najlepiej nie stać w kolejce do odprawy tylko od razu przejść do stanowiska wydawania wiz. Sprawdź na stronie ambasady jakie są aktualne wymagania (najczęściej jest to wniosek wizowy bez zdjęć, ubezpieczenie, bilet lotniczy).

Punkt wydawania wiz na lotnisku.
Punkt wydawania wiz na lotnisku.

Kiedy jechać?

Każda pora ma swe wady i zalety, atutem wyjazdu poza sezonem (listopad, styczeń-maj) jest ciekawsza fotograficznie pogoda, wadą: czasem może padać. Najlepsza pora do obserwacji zwierząt od czerwca do września (we wrześniu będzie już miło ciepło, w czerwcu i lipcu nocami zimno!). Więcej o pogodzie w różnych miesiącach TUTAJ

Czy w Namibii jest bezpiecznie?

Tak, nie słyszy się o napadach na ulicach ani atakach kieszonkowców. Oczywiście w mieście zachowaj normalną ostrożność i nie zostawiaj wartościowych rzeczy (aparaty, plecaki) na widoku w aucie, gdy z niego wysiadasz. To także bardzo bezpieczny kraj pod względem zdrowia bo większość terenu to pustynie.

"Zwierzęta Afryki. Przewodnik na safari" Kliknij i kup z autografem
„Zwierzęta Afryki. Przewodnik na safari” Kliknij i kup z autografem

Czy da się jechać z dziećmi?

Namibia to super kierunek na rodzinne wyprawy. Jest zdrowotnie bezpieczna (przeważająca część kraju wolna od chorób tropikalnych), dużo atrakcji (też z poznawaniem zwierząt np. rejs z Walvis Bay, Living Desert Tour, parki narodowe, prywatne miejsca typu REST).

Ponieważ na miejscu żyje sporo białych więc maluchy nie budzą sensacji. Warto wybrać się w 2-3 rodziny bo wtedy dzieci mają rówieśników do zabawy. Myśmy podróżowali z 2-latkiem i 3,5-latkiem i było to super rodzinne doświadczenie. Więcej o Namibii z dziećmi TUTAJ

Podróż z dziećmi jest świetną przygodą.
Podróż z dziećmi jest świetną przygodą.

Jakie przejściówki zabrać?

Najlepiej kupić na miejscu. Jeśli zabierasz – weź stary typ brytyjski typu D (na trzy grube bolce). Przejściówki „uniwersalne na cały świat” zwykle w Namibii nie działają. W hotelach / lodge zwykle są wejścia na europejskie wtyczki. Więcej w artykule o prądzie.

Najczęstsze pytania o prąd dotyczą przejściówek. Najprościej kupić na miejscu.
Najczęstsze pytania o prąd dotyczą przejściówek. Najprościej kupić na miejscu.

Czy woda z kranu nadaje się do picia?

W większości wypadków tak, choć lepiej pić wodę butelkowaną. Woda z kranu bez problemu nadaje się do mycia zębów. Wodę do picia kupisz w butelkach od 0,33 do 5-litrowych. Uwaga: te wielkie butelki na wybojach czasem pękają. Jak chcesz być bardzo eko kup butlę 20 litrową.
Lód jest bezpieczny. Więcej o zdrowiu tutaj.

NAmibia to kraj pustynny. Oszczędzaj wodę.
Namibia to kraj pustynny. Oszczędzaj wodę.
Market wielkopowierzchniowy i zapas lodu.
Market wielkopowierzchniowy i zapas lodu.

Czy mam brać lek antymalaryczny dzień przed wyjazdem do Namibii?

W Namibii malaria występuje tylko na północy kraju. To znaczy, że lecąc do Windhuku i robiąc standardową trasę na południu kraju, do Opuwo / Etoszy dotrzemy dopiero po kilku dniach. Sprawdź dokładnie trasę i zacznij brać lek antymalaryczny przed wjechaniem na tereny występowania malarii.

Zasięgnij porady lekarza medycyny tropikalnej odnoście wskazań zdrowotnych.

Czy są komary?

Tak, zdarzają się nawet na pustyni Namib, ale generalnie jest ich niewiele. Jedynie nad rzeka Kunene i na Caprivi Strip jest znacznie więcej owadów i mogą być uciążliwe. Do ochrony przed komarami polecamy repelent Moskito Guard (butelka bazowa i podręczny pocket) na bazie ikarydyny. Testowane wielokrotnie – komar nie siada! Do tego warto nasączyć ubrania permetryną (Moskito Textile). Kupując repelenty w naszym sklepie wspierasz działanie tego portalu!
PAMIĘTAJ: nakładając krem z filtrem i repelent zawsze NAJPIERW smaruj ciało kremem przeciwsłonecznym a POTEM nakładaj repelent!

Czy jest tam papier toaletowy?

Tak, kupisz go w każdym sklepie i jest w toaletach na stacjach. Zwykle jest też w toaletach na campingach, ale będąc w interiorze lepiej mieć zapas w kieszeni. Absolutnie nie musisz zabierać go z Polski!

Stylowe łazienki i toalety w interiorze.
Stylowe łazienki i toalety w interiorze.

Jakie buty zabrać?

Przede wszystkim wygodne! Na pustyni nosi się różne modele (temat dokładnie opisany tutaj), na wędrówki po górach przydadzą się buty z twardą podeszwą i protektorem. Myśląc o butach do Namibii weź jedne wygodne do jazdy autem / chodzenia po pustyni (artykuł tematyczny TUTAJ) i drugie do wędrówek po kamieniach / górach. Do tego można zabrać jeszcze klapki / crocksy pod prysznic.

Czy nie wolno przywozić reklamówek plastikowych?

W wielu krajach Afryki jest już zakaz ich przywożenia. W 2019 roku Namibia prosiła, by nie wwozić reklamówek do parków narodowych (Namib, Etosza), ale nie było to kontrolowane. Zajrzyj tu po podpowiedzi jak podróżować bardziej eko i świadomie

Praktycznie wszędzie jest recycling.
Praktycznie wszędzie jest recycling.

Czy muszę dawać napiwki?

Nie, jeśli nie odpowiada Ci obsługa. Tak, jeśli wszystko jest OK. Napiwki są częścią afrykańskiej kultury. Zwykle należy zostawić ok 10% rachunku w restauracji. Napiwki dla miejscowych przewodników są uznaniowe (ale warto dać jeśli kierowca/przewodnik dobrze wykonał swoją prace). W lodge/hotelach często są „tip boxy” czyli pudełka, do których wrzuca się pieniądze dla całej obsługi. Dzięki temu nie trzeba zostawiać w pokoju, dawać za wniesienie bagażu etc. Generalnie dobrze jest mieć zawsze pod ręką jakieś drobne. Dla nas to niewiele, dla miejscowych ludzi to potwierdzenie wartości ich pracy.

Ile pieniędzy zabrać?

Wszystko zależy, od tego ile planujesz wydać. Koszt jedzenia jest porównywalny z cenami w Polsce (więcej o cenach jedzenia tutaj, o cenach w restauracji tutaj) W sklepach / hotelach / restauracjach zwykle można płacić kartą kredytową. Koszt pamiątek jest od kilku dolarów namibijskich (bransoletki z PCV) do kilkuset USD/EUR (maski w galerii). Ceny aktywności w Swakopmund znajdziesz tutaj. W Namibii można płacić randami RPA (stały kurs 1:1). Randy można kupić w Polsce i warto je mieć przylatując by zapłacić bez stresu za wizę i kupić kartę do telefonu z dostępem do internetu.

Gdzie wymieniać pieniądze?

Najszybciej i najprościej na lotnisku – kurs zbliżony do tego w bankach na mieście. Przy wymianie jest pobierana prowizja ok 70N$ – najlepiej jak kilka osób wymienia razem to prowizja jest pobierana raz. UWAGA: czasem jest to kilka procent kwoty wymiany – lepiej to sprawdź! W Swakopmund działają kantory: wymieniają szybko i bez prowizji. Wymiana w banku (są tylko w większych miastach) zwykle zajmuje ok 40 minut. Tam gdzie są bankomaty można z nich wypłacać pieniądze.
Zwykle polecam by wymienić minimum 100 USD/EUR na osobę na lotnisku (od razu są pieniądze na zakupy w Windhuku), bo potem gdy dojedziesz do Swakopmund z pustyni i chcesz wziąć poranną aktywność (rejs, living desert tour) – to musisz mieć na to pieniądze.
ZAWSZE miej przy sobie zapas gotówki (bo czasem „system is down” i kartą nie zapłacisz).

Jak jest z dostępem do internetu?

W hotelach w miastach (Windhoek, Swakopmund, Walvis Bay, Henties Bay) zwykle jest wi-fi i dobrze działa. Na campingach w parkach narodowych trzeba wykupywać wouchery (i jak jest dużo osób to średnio to działa). Najprościej jest kupić kartę namibijską (na lotnisku, największy zasięg ma MTC) i doładowanie. Doładowania są na tydzień, potem dokupujesz zdrapkę. UWAGA: warto kupić Aweh GIG (lub inną wersję promocji Aweh) która daje dodatkowe megabajty na social-media i/lub whatsupa (telefon 1 minuta do Polski kosztuje 8 zł, więc bezpłatny whatsup to super opcja).
Więcej o telefonie i internecie TUTAJ.

Przykładowe ceny i ilości MB - internet MTC.
Przykładowe ceny i ilości MB – internet MTC.

Czy śpiwory od miejscowej firmy są OK?

Każda firma pożyczająca samochód z wyposażeniem campingowym daje też śpiwory (a także czasem poduszki, ręczniki, prześcieradła). Nie spotkałam się z zastrzeżeniami dotyczącymi ich czystości, natomiast jeśli jedziesz namibijską zimą (czerwiec-wrzesień) – może ci być w tym śpiworze za chłodno. Wtedy przyda się wkładka docieplająca lub bielizna termiczna. Jeżeli masz samochód z namiotami na dachy to może być tak iż miejscowe śpiwory nie zmieszczą się podczas składania namiotu. Nasze nowoczesne ciepłe i zajmujące mało miejsca przez cały wyjazd jeżdżą w namiotach. Niekiedy miejscowe śpiwory ledwie by się dały upchać w dwie torby IKEA.

Miejscowy namiot, łóżko, śpiwór i prześcieradło.
Miejscowy namiot, łóżko, śpiwór i prześcieradło.

Czy muszę mieć międzynarodowe prawo jazdy?

Jeśli planujesz wyjazd self-drive, gdzie ty będziesz kierowcą musisz wyrobić międzynarodowe prawo jazdy (po angielsku). Co prawda na polskim (starym z językiem francuskim) też może się udać przejechać, ale przy każdej kontroli będzie dużo więcej tłumaczenia, a jak trafisz na służbistę, to będzie trzeba zapłacić. Zatem lepiej mieć. O prawie jazdy napisaliśmy TUTAJ.


(c) TravelNamibia.pl