Namibia najczęstsze pytania. 11 odpowiedzi

W tym wpisie zebraliśmy odpowiedzi na najczęstsze pytania dotyczące Namibii. Mamy nadzieję, że pomogą wam lepiej przygotować się do wyjazdu.

Kiedy jechać?

Każda pora ma swe wady i zalety, atutem wyjazdu poza sezonem (listopad, styczeń-maj) jest ciekawsza fotograficznie pogoda, wadą: czasem może padać. Więcej o plusach i minusach poszczególnych miesięcy tutaj.

Czy w Namibii jest bezpiecznie?

Tak, nie słyszy się o napadach na ulicach ani atakach kieszonkowców. Oczywiście w mieście zachowaj normalną ostrożność i nie zostawiaj wartościowych rzeczy (aparaty, plecaki) na widoku w aucie, gdy z niego wysiadasz.

Jakie przejściówki zabrać?

Najlepiej kupić na miejscu. Jeśli zabierasz – weź stary typ brytyjski typu D (na trzy grube bolce). Przejściówki „uniwersalne na cały świat” zwykle w Namibii nie działają. W hotelach / lodge zwykle są wejścia na europejskie wtyczki. Więcej w artykule o prądzie.

Najczęstsze pytania o prąd dotyczą przejściówek. Najprościej kupić na miejscu.
Najczęstsze pytania o prąd dotyczą przejściówek. Najprościej kupić na miejscu.

Czy woda z kranu nadaje się do picia?

W większości wypadków tak, choć lepiej pić wodę butelkowaną. Woda z kranu bez problemu nadaje się do mycia zębów. Więcej o zdrowiu tutaj.

Czy mam brać lek antymalaryczny dzień przed wyjazdem do Namibii?

W Namibii malaria występuje tylko na północy kraju. To znaczy, że lecąc do Windhuku i robiąc standardową trasę na południu kraju, do Opuwo / Etoszy dotrzemy dopiero po kilku dniach. Sprawdź dokładnie trasę i zacznij brać lek antymalaryczny przed wjechaniem na tereny występowania malarii.

Czy jest tam papier toaletowy?

Tak, dostaniecie go w każdym sklepie. Zwykle jest w toaletach na campingach, ale w sławojkach lepiej mieć swoją odwijkę.

Jakie buty zabrać?

Przede wszystkim wygodne! Na pustyni nosi się różne modele (temat dokładnie opisany tutaj), na wędrówki po górach przydadzą się buty z twardą podeszwą i protektorem. Myśląc o butach do Namibii weź jedne wygodne do jazdy autem / chodzenia po pustyni i drugie do wędrówek po kamieniach / górach. Do tego można zabrać jeszcze klapki / crocksy pod prysznic.

Czy nie wolno przywozić reklamówek plastikowych?

W wielu krajach Afryki jest już zakaz ich przywożenia. W 2019 roku Namibia prosiła, by nie wwozić reklamówek do parków narodowych (Namib, Etosza), ale nie było to kontrolowane. Zajrzyj tu po podpowiedzi jak podróżować bardziej eko i świadomie

Czy muszę dawać napiwki?

Nie, jeśli nie odpowiadała Ci obsługa. Tak, jeśli wszystko było OK. Napiwki są częścią afrykańskiej kultury. Zwykle należy zostawić ok 10% rachunku w restauracji. Napiwki dla miejscowych przewodników są uznaniowe. W lodge/hotelach często są „tip boxy” czyli pudełka, do których wrzuca się pieniądze dla całej obsługi. Dzięki temu nie trzeba zostawiać w pokoju, dawać za wniesienie bagażu etc.

Ile pieniędzy zabrać?

Wszystko zależy, od tego ile planujesz wydać. Koszt jedzenia jest porównywalny z cenami w Polsce (więcej o cenach jedzenia tutaj, o cenach w restauracji tutaj) W sklepach / hotelach / restauracjach zwykle można płacić kartą kredytową. Koszt pamiątek jest od kilku dolarów namibijskich (bransoletki z PCV) do kilkuset USD (maski w galerii). Ceny aktywności w Swakopmund znajdziesz tutaj.

Gdzie wymieniać pieniądze?

Najszybciej i najprościej na lotnisku – kurs zbliżony do tego w bankach na mieście. Przy wymianie jest pobierana prowizja ok 70N$ – najlepiej jak kilka osób wymienia razem to prowizja jest pobierana raz. UWAGA: czasem jest to kilka procent kwoty wymiany – lepiej to sprawdź! W Swakopmund działają kantory: wymieniają szybko i bez prowizji. Wymiana w banku (są tylko w większych miastach) zwykle zajmuje ok 40 minut. Tam gdzie są bankomaty można z nich wypłacać pieniądze.


(c) TravelNamibia.pl


Więcej o Namibii w książce naszego autorstwa: NAMIBIA. Przez pustynię i busz.
Do kupienia w naszym sklepie internetowym!


(c) TravelNamibia.pl