Jak zorganizować wyjazd do Namibii – 10 podstawowych info

Namibia to jeden z najbardziej fascynujących krajów, a wyjazd tu na zawsze zostaje w pamięci. Jak zorganizować taką wyprawę? Poniżej znajdziesz praktyczne informacje.

"Zwierzęta Afryki. Przewodnik na safari" Kliknij i kup z autografem
„Zwierzęta Afryki. Przewodnik na safari” Kliknij i kup z autografem

Wyjazd samodzielnie czy w grupie?

Wyjazd z biurem podróży ma wiele zalet. Przede wszystkim – niczego nie musisz organizować! Wystarczy wpłacić zaliczkę, spakować się i ruszać po przygody. Niektóre wyjazdy pilotuję (ja, Ania) – także do Namibii – zajrzyj do kalendarza wypraw.

Wolisz jechać samodzielnie? Przeczytaj dalszą część tego wpisu, by lepiej przygotować się do przygody życia. Namibia jest też doskonałym krajem na rodzinny wyjazd z dziećmi.

Namibia - idealny kierunek na rodzinny wyjazd.
Namibia – idealny kierunek na rodzinny wyjazd.

Kiedy jechać?

Pory roku na drugiej półkuli są na opak. Doskonałą porą jest nasza wiosna (namibijska jesień) czyli kwiecień-czerwiec. Jeszcze zielono i ciepło, a do tego przed szczytem sezonu. Największe tłumy są lipiec-sierpień (wiadomo, wakacje!) – ale wtedy nocami jest bardzo zimno! Kolejna super pora to wrzesień-październik: pierwsze deszcze i znowu ciepło. Osobiście uwielbiamy styczeń: to przerwa między deszczami, w Etoszy są maluchy, a zachody/wschody są niebywale fotogeniczne!
Zalety i wady wszystkich miesięcy znajdziesz TUTAJ.

Plan wyjazdu

Teraz najtrudniejsza część: wybranie gdzie chcesz (chcecie) jechać. Zawsze jest więcej miejsc niż czasu na ich zobaczenie! Przygotowaliśmy podpowiedzi tras self drive na dwa tygodnie i na trzy tygodnie (program z dalekim południej na trzy tygodnie jest TUTAJ) – potraktuj je jako punkt wyjścia o modyfikacji zgodnie z twymi pomysłami i potrzebami.

Planując trasę pamiętaj, że nie wolno jeździć powyżej 100 km/h (na szutrze wolniej!) oraz jest zakaz jazdy nocą. Czyli trzeba ułożyć plan realnie. Do czasów przejazdu podawanych przez google maps dodaj jeszcze 30%. Namibia jest niebywale fotogeniczna i na pewno wiele razy zatrzymasz się na zdjęcia!

Bilet lotniczy

Dokładny opis kto lata do Namibii i ceny biletów znajdziesz tutaj. Rozpiętość cenowa jest spora: od biletów za mile (130 Euro + koszt dojazdu do/z Frankfurtu), przez ceny w promocjach (1500-2500 zł) po normalne stawki (3500-4500 zł).

Od wiosny 2020 musisz wziąć pod uwagę dodatkowy czynnik: COVID-19. Koronawirus zdemolował świat jaki znaliśmy. Dlatego ZANIM kupisz bilet sprawdź, jak wygląda możliwość zmiany terminu / zwrotu danego biletu. Ubezpieczenie biletu to też dobry pomysł!

Wynajem samochodu

Namibia jest idealnym kierunkiem na samodzielną jazdę. Najlepiej zatem wynająć samochód. Choć w bardzo wiele miejsc dojedziesz zwykłym autem (a tam gdzie nie dojedziesz – możesz liczyć na miejscowy transport np. do Dead Vlei na pustyni Namib) to jednak rekomendujemy auta terenowe. Jeździ się nimi znacznie wygodniej, a opony są bardziej wytrzymałe na szutry. Ponadto w aucie można mieć namiot na dachu, dzięki czemu żadne nieproszone zwierzaki nie wejdą do środka (ale i tak go zamykaj!). Często w cenie wynajmu auta jest też cały sprzęt biwakowy (warto to sprawdzić). Szczegółowy poradnik jazdy self drive i wynajmu auta znajdziesz tutaj.

Na pustynię - tylko terenowe auto!
Na pustynię – tylko terenowe auto!

Rezerwacje noclegów

W kluczowych miejscach (PN Etosza, Sesriem) – warto zrobić wcześniej rezerwacje. Dzięki temu masz gwarantowany nocleg w środku parku. Jeśli nocujesz poza bramą Sesriem nie masz możliwości wjechania przed wschodem słońca na pustynię. Nocując poza Etoszą musisz wyjechać z parku przed zachodem słońca. Do tej pory rezerwacje w szczycie (na lipiec-sierpień) sezonu robiło się nawet pół roku wcześniej bo miejsc biwakowych jest określona ilość. Epidemia COVID-19 znacząco ograniczyła ruch turystyczny – ale planując podróż te najważniejsze noclegi lepiej mieć zarezerwowane. Poza tym jeśli wymarzysz sobie konkretną lodge czy camping – też lepiej mieć pewność noclegu niż się zdziwić na miejscu. Na campingach prowadzonych przez lokalne społeczności (np. Purros, Spitzkoppe) rezerwacje nie są konieczne.

Mapy / przewodniki / GPS

Przygotowaliśmy szczegółowy post o mapach i GPS. W największym skrócie: można kupić Namibia Road Map (ok. 60 N$ czyli jakieś 16 zł). Sprawdzi się do zaznaczania trasy i planowania kolejnych etapów.

Przed podróżą (i do zabrania na wyjazd) najlepszą mapą jest Track4Africa. Pamiętaj, że podane tu czasy są najkrótszymi z możliwych – dodaj co najmniej 30% czasu planując swój przejazd. Mapy Track4Africa warto też mieć w GPS. Generalnie wynajmowane samochody mają GPS co ułatwia jazdę, ale jak lubisz sprzęt – warto mieć coś swojego. Ja czasem używam też Maps.Me – działa offline ale czasy przejazdów podaje niewiarygodne.

Co zabrać ze sobą?

Na pewno większy niż zwykle zapas kart do aparatu oraz baterii! Na safari warto mieć lornetkę. Ubrania lekkie i przewiewne, od czerwca do września przyda się polar i ciepły śpiwór (nocą bywa zero!). Jeśli o czymś zapomnisz bez problemu dokupisz to na miejscu, ale będąc na drugim końcu świata szkoda czasu na chodzenie po sklepach. Dlatego przygotowaliśmy listę rzeczy do zabrania – co pomoże Ci w pakowaniu.
W związku koronawirusem warto mieć przy sobie płyn do dezynfekcji, rękawiczki jednorazowe i maseczkę. Użyjesz ich pewnie tylko kilka razy (na lotnisku, w sklepach).

Poza naszą książką „Namibia. Przez pustynię i busz” warto zabrać „Zwierzęta Afryki. Przewodnik na safari

"Zwierzęta Afryki. Przewodnik na safari" Kliknij i kup z autografem
„Zwierzęta Afryki. Przewodnik na safari” Kliknij i kup z autografem

Ubezpieczenie i zdrowie

Namibia jest krajem w większości wolnym od malarii i chorób tropikalnych. Jeśli jednak zamierzasz odwiedzić północ – warto zabrać repelent przeciw komarom (polecamy Moskito Guard, do kupienia w naszym sklepie internetowym) oraz leki przeciwmalaryczne. Lekiem podobnym do Malarone (i równie skutecznym a tańszym) jest Falcimar. Szczegółowe wytyczne dotyczące bezpiecznego podróżowania po Namibii znajdziesz tutaj.

Ponieważ nikt nie wie jak będzie wyglądać nowa rzeczywistość podróżowania po pandemii – wykup dobre ubezpieczenie kosztów leczenia. Bo ewentualny pobyt w szpitalu może być bardzo drogi.  My wiele razy korzystaliśmy z ubezpieczeń w Warcie i jesteśmy z nich bardzo zadowoleni. Po więcej info zajrzyj do wpisu o ubezpieczeniach.

Z kim po Namibii?

W kraju działa wiele firm wynajmujących samochody. Wszystkie wiarygodne firmy są zrzeszone w CARAN (Car Rental Association of Namibia) oraz zarejestrowane w Namibian Tourism Board.

Warto wiedzieć, że niektóre firmy nie tylko mogą Ci wypożyczyć auto, ale też mogą pomóc opracować trasę (wiele ma gotowych, sprawdzonych tras) oraz zrobią za ciebie rezerwacje. Nie kosztuje cię to ani dolara więcej, bo czy robisz rezerwację samodzielnie czy przez pośrednika – płacisz tą samą cenę. Jeśli jednak skorzystasz z pośrednika on dostanie prowizję od lodge / hotelu / campingu.

Tomasz Fidytek jest licencjonowanym przewodnikiem i zjeździł Afrykę Południową wzdłuż i wszerz. Pomoże w wynajmie auta , opracowaniu trasy i wynajmie noclegów (także na sąsiednie kraje). Poza tym prowadzi super knajpkę Go Fishy a Asia jest właścicielką butikowego hotelu „Desert Rendezvous” w Henties Bay.

Życzymy wspaniałych podróży po Namibii!


(c) TravelNamibia.pl


Więcej o Namibii w książce naszego autorstwa:
NAMIBIA. Przez pustynię i busz. (WYDANIE 2 ROZSZERZONE)
Do kupienia w naszym sklepie internetowym NAMIB.pl!


WYDANIE 2

Dla tych którzy chcą wynająć samochód:
Poradnik NAMIBIA SELF-DRIVE (ebook)
Do kupienia w naszym sklepie internetowym NAMIB.pl!


Podoba Ci się TravelNamibia.pl?
Doceń naszą pracę stawiając nam kawę. Serdecznie dziękujemy! Postaw mi kawę na buycoffee.to